Harici Ekranda Gama ve Renk Sorunu

Başlatan Menow, 23 Ocak 2021 - 16:40:50

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Menow

Merhaba;

Laptobuma bağlı harici 2 ekran kullanıyorum. Portlardan birisi HDMI diğeri Type-C ancak bunun hiçbir önemi yok.

Unity, Gnome, Budgie, Pantheon, Xfce, Cinnamon, Kde arayüzlerinde yaptığım testlerde sadece harici bağlı ekranlarda,
Unity, Gnome, Budgie, Pantheon arayüzleri kullanan işletim sistemlerinde ciddi bir gama ve renk hatası sorunu farkettim. İşin garip yanı XFCE, Cinnamon ve KDE arayüzlerinde böyle bir problem olmuyor.

Önce sürücü farkından şüphelendim. Ancak sonra aynı sürücü ve linux dağıtımı olan Manjaro ile tüm arayüzleri kurarak test ettiğimde durumu arayüzlerin oluşturduğunu düşünmeye başladım.

5.4 ile 5.10 çekirdek sürümlerinin hepsinde denedim sonuç değişmiyor.

Renkleri kıyaslamak adına iki ayrı PC'de iki fakrlı arayüzü kurup elimde aynı olan 2 monitörü bu pc'lere bağlayığ yanyana koydum.

1. İlk olarak https://laptrinhx.com/5-ways-to-fix-a-stuck-pixel-on-your-screen-1440940953/ adresini açtım. Doğru çalışan arayüzde mavi olan renk, hatalı çalışan arayüzlerde resmen mordu. Kırmızı bambaşka bir kırmızı çürük kırmızı gibi. Yeşiller çok daha cırtlak fosforlu gibi.
2. https://www.simpelfilter.de/en/colorman/gamma_en.html adresinden de gama testi yaptığımda hatalı çalışan ekranlar felaket sonuçlar verdi. Bu testte gama değeri doğru olan ekran animasyonda hafif bir titreşim oluşturur. Eğer gama hatası varsa animasyon belirgin bir şekilde değişip durur. hatalı ekranlarda animasyon feci şekilde dans ediyordu.

Bazıları hariç deneyebildiğim tüm arayüzlerde ve çekirdek sürümlerinde testleri bitirdiğimde en üstte yazdığım sonuca ulaştım.

Bunun sizce sorumlusu nedir? Nasıl düzeltilir. Çünkü ekran gama ayarı yapan yazılımları kursam bile kesinlikle bu sorunu düzeltemiyorsunuz. Mavi rengi düzelttiniz diyelim o zamanda sarı renk bozuluyor. Dolayısıyla harici ekran kullanan ben illa hata vermeyen arayüzlere hapsolmuş oluyorum. Gnome arayüzü çok hoşuma gidiyor ama kullanamıyorum. Budgie mesela tam istediğim arayüz ama kullanamıyorum.

İlginiz ve cevaplarınız için teşekkürler.

avasl

Merhabalar,
Çözüm hakkında bir bilgim yok fakat aynı sorunu ben de harici ekran kartı aktifken yaşıyordum. Harici ekran kartını bios'tan disable edip intel hd grafik kartına geçtiğim zaman sorun çözülüyordu. Siz de bir dener misiniz sizde de mi durum aynı diye?

Menow

Alıntı yapılan: avasl - 26 Ocak 2021 - 00:56:55
Merhabalar,
Çözüm hakkında bir bilgim yok fakat aynı sorunu ben de harici ekran kartı aktifken yaşıyordum. Harici ekran kartını bios'tan disable edip intel hd grafik kartına geçtiğim zaman sorun çözülüyordu. Siz de bir dener misiniz sizde de mi durum aynı diye?

Malesef BIOS ayarlarımda böyle bir ayar olamaz zira daili bir GPU kullanıyorum. RYZEN 7 APU'su