Python hakkında yardım.

Başlatan aaltay90, 17 Ocak 2021 - 15:13:00

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

aaltay90

Herkese merhaba gene bir sorum olacak... ekte gönderdiğim resmi incelerseniz konsol ekranında yanlışlık olduğunu fark edeceksiniz nakit girmeme rağmen hala kart olarak değerlendiriyor 29. ve 31. satırdaki if bloğuna bakarsanız ne demek istediğimi anlarsınız nerede hata yapıyorum? eğer or silip sadece tek bir ifade verirsem mesela sadece k yada sadece n o zaman düzgün çalışıyor.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 17 Ocak 2021 - 18:45:28

Yardım edebilecek olan var mı? aslında işin özü liste içinde tanımladığım sözlüğün belli bir keyini almak istiyorum. ancak sözlüklerin tamamının (sözlükler listenin keyi oluyor) belli bir keyini istiyorum

liste=[{key:value, key2:value2, key3:value3}, {key:value, key2:value2, key3:value3,}............] şeklinde... Ben buradaki tüm sözlüklerin belli bir keyini istiyorum.

[eklenti yönetici tarafından silindi]

dev_man

Anladığım kadarıyla liste içerisinde birkaç sözlük mevcut ve siz bu sözlüklerin keylerine (belirli keylerine) ulaşmak istiyorsunuz?
liste = [ {'a': 1, 'b': 2, 'c': 3},
          {'d': 4, 'e': 5, 'f': 6}]

# Liste içerisinde ki bütün sözlükleri ele alabileceğimiz bir döngü oluşturuyoruz.
for liste_elemani in liste: 
    for sozluk_anahtari in liste_elemani.keys(): # Aynı döngüyü bu sefer her bir sözlüğün anahtarları için yapıyoruz.
        if sozluk_anahtari == 'a': # Buraya arama kriteriniz ne ise onu girebilirsiniz.
            deger = liste_elemani[sozluk_anahtari] # key'in "değerini" alırız

Bahsettiğiniz şey sözlükler üzerinde döngü kurmaksa onuda yukarıdakine benzer bir şekilde yapabilirsiniz:
for i in sozluk.keys():
    eleman = sozluk[i] # liste üzerinde döngü kurar gibi sözlüğün anahtarları üzerinde döngü kuruyoruz.

Fakat bildiğiniz gibi sözlüklerde sıralama yoktur, kullanırken buna dikkat edin.