[Çözüldü] Lubuntu 20.04 Başlatıcı Problemi

Başlatan ArgaKhan, 09 Ocak 2021 - 16:05:32

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ArgaKhan

Merhabalar,
10 inchlik intel atom N2600 işlemcili netbook var ben de. Bu Netbook güzel çalışsın diye Lubuntu 20.04 kurdum ve gerçekten bayağı hızlı ve güzel çalışıyor (kuralı henüz 1 gün oldu). Bunun haricinde bir çok linux kullandım ve kullanıyorum.
Şimdi lafı uzatmadan sorunuma geçeyim, Başlatıcı oluşturmak istedim. Anaconda navigator var ama terminalden çalıştırmadan çift tıkla açmak istiyorum. Başlatıcı oluştur gibi bir seçenek olmadığı için .desktop uzantılı bir dosya oluşturdum ve içini şöyle yazdım:
[Desktop Entry]
Version=1.0
Name=Anaconda Navigator
Exec=anaconda-navigator
Icon=/home/argakhan/Resimler/Sistem/anaconda
Type=Application

kaydettim ve çalıştırabilir olarak ayarladım. çift tıklayıp açtığım zaman şu hatayı veriyor:
Geçersiz masaüstü dosyası: '/home/argakhan/Desktop/Anaconda Navigator.desktop'

Çok araştırdım ama çözümü bulamadım, yardımcı olur musunuz?

ArgaKhan

Hiçkimsenin bir bilgisi yok mu bu konu hakkında?

mimiksiz

anaconda-navigator un tam yolunu biliyorsanız Exec= kısmına girebilirsiniz. örn"Exec=/usr/bin/anaconda-navigator" Bilmiyorsanız ortam değişkeni içerisindeyse which anaconda-navigator çıktısı yazılımın tam yolunu verecektir. Exec= kısmına girebilirsiniz.

ArgaKhan

İnanılmaz, denedim ve gerçekten çalıştı, bu kadar basitmiymiş  :-[ ama sorun çözüldü :D şimdi menuye eklemenin bir yolunu arayacağım. Teşekkürler yardım için. O kadar da aradım inanılmaz.