[Çözüldü] Login Ekranından Sonra Donma...

Başlatan ethem578, 13 Ocak 2009 - 23:38:53

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ethem578

Mrb.Geçenlerde Ubuntu 8.10 sürümünü indirdim ve kurdum.Login ekranında parolayı felan girdikten sonra açılış müziği çalıyor ama masaüstü gelmiyo.Siyah bir ekran çıkıyor ve saatlerce öyle bekliyor.8.4 de böyle bi problem yok.Şunu da belirtmek istiyorum.Fedoranın 10. sürümünde(Son Sürüm) de aynısı oldu.Acaba çekirdekle ilgili olabilrmi veya neden kaynaklanıyordur??? :-\ :(

Not:Live cd ile başlattığımda da aynı problem var :)

heartsmagic

Grafik kartı ve compiz uyumsuzluğu olabilir mi? Güvenli kipte açarak grafik kartı sürücünü kurmayı deneyebilirsin.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

ethem578

Belki,olabilir.Ancak daha önce hiç sürücü kurmadım.Yani gerek yoktu.Ubuntu kendi tanıyordu.Sadece son sürümlerde problem çıktı.Zannımca farklı bir şeyden kaynaklanıyor...

Not:Ekran kartım:Intel 82845G Graphics Controller.

Gimp Uzmanı

Alıntı yapılan: ethem578 - 14 Ocak 2009 - 19:21:31
Belki,olabilir.Ancak daha önce hiç sürücü kurmadım.Yani gerek yoktu.Ubuntu kendi tanıyordu.Sadece son sürümlerde problem çıktı.Zannımca farklı bir şeyden kaynaklanıyor...

Not:Ekran kartım:Intel 82845G Graphics Controller.

Sanırım aynı ekran kartına sahibiz. Ama bende problem yok. Belki sistemi LiveCD olarak açıp denemelisiniz.

heartsmagic

Sorun nedir yorum yapmak bir hayli zor. Fakat buradan çekirdekle alakalı olmadığını söyleyebilirim. En azından çekirdeğin kendi temel öğeleriyle. X ile daha çok ilgili olabilir diye düşünüyorum. Ancak sonuçta senin kartın sürücüleri çekirdek ile sağlanıyorsa ve bu yeni sürümde uyumsuzluğa neden oluyorsa, şu durumda çekerdekle alakalı diyebiliriz. Fakat dediğim gibi tam olarak sorunun ne olduğuna dair yorum yapmak güç.

Belki şu işe yarayabilir: https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+bug/281132

Kısacası yapman gereken kernel parametresi olarak noapic acpi=off nolapic eklemek.

ethem578

Alıntı yapılan: heartsmagic - 14 Ocak 2009 - 22:35:40
Belki şu işe yarayabilir: https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+bug/281132

Kısacası yapman gereken kernel parametresi olarak noapic acpi=off nolapic eklemek.

Bugun tekrardan kuracagim.Live cd ile de giris olmuyor.Linktekiyle ayni problem.:( Peki bu komut kernele nasil ekleyecegim ???

heartsmagic

İlk açılış ekranında F6 ya basıp satırın sonuna bir boşluk bırakdıktan dediklerimi ekle.

ethem578

Arkadaşlar live cd de boot dan önce F4 e basıp güvenli grafik modunu seçip girince masaüstü geldi.Bu yazıyı Ubuntudan yazıyorum:)Tercihlerden ekran çözünülürlüğüne girdim.Ordaki bilgiler şöyle

Monitör resmi yerine:Unknown
Resolution 1280x1024 (5:4)
Refresh Rate: 0 Hz

Live cd de ustteki komutları denedim soyle birsey cikti:
Ubuntu is running in low graphics mode.Your screen,graphçs card and input device settings could not be detected correctly.You will need to configure these yourself.

Sonra da secenekler cikti.Kendi kendime ayarlamami filan soyluyodu.Onu sectim birsey cikmadi ve oyle kaldi.
Simdi bilgisayarima kurulu ayni bolume tekrar nasil gelirim ???

heartsmagic

ethem578

noapic acpi=off nolapic  :D işte bunlar

heartsmagic

Bunlar komut değil. Sana nereye nasıl ekleyeceğini bir önceki iletimde anlatmıştım. Daha Grub ekranındayken dediklerimi yapacaksın.

ethem578

Live cd de oluyor ama şuan bilgisayarıma kurdum.Orada F6 ya basınca bunları ekleyemiyorum

esrama

okuduğum kadarıyla winzort ps3 lere kurulamıyor. ancak ve ancak emulatorler sayesinde linux üzerinde ps3te çalıştırılıyor. yani linux kullanmak zorundasın :) (en son durum böyleydi şimdi wiznort uygun sistem yazdımı bilmiyorum)

heartsmagic

@ethem578, bu dediklerimi daha bilgisayarını ilk açtığında karşına çıkan Grub menüsünde denediğine emin misin?

ethem578

Arkadaşlar problemim çözüldü.Ubuntu yu Live cd den güvenli grafik modu ile başlatıp kurulum yapınca düzgün çalışıyor.Herkese teşekkürler... :D

heartsmagic

Demek ki ilk tavsiye denenmesi gereken ilk şeymiş.
Konuyu etiketleyip kapatıyorum.