Ubuntu ile uyumlu sorunsuz çalışan Asus Notebook (Dizüstü) Bilgisayarlar

Başlatan eren, 18 Nisan 2008 - 22:42:25

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

eren

Ubuntu ile uyumlu sorunsuz çalışan Asus markalı Notebook (Dizüstü) Bilgisayarların modellerini buraya yazabilirsiniz.

Ubuntu'ya özel olarak ürettiğiniz çözüm önerilerini de bu başlık altına yazabilirsiniz.
Forumda açtığım eski konularla veya belgelerle ilgili yardım gerekiyorsa lütfen ilgili konunun altına yazın, mutlaka yardım edenler olacaktır. Forum dışı ortamlardan bana ulaşıp yardım isteyenlere maalesef yardım edemiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.

emreank

ban asus a6jc kullanıyorum ubuntuyla bir sorunu çıkmadı şimdiye kadar...ne yazıkki artık a6 üretilmiyor...en yakın F serisi var

gkhnt

Ben de Ubuntu 8.04 ile Asus F3JP kullanıyorum. Performans ve donanım olarak son derece uyumlu. Asus' u şiddetle tavsiye ederim.
Model: Hp Compaq Mini 731ET
İşlemci: Intel® Atom™ CPU N270 @ 1.60GHz × 2
Grafik: Intel® 945GME x86/MMX/SSE2
Hafıza: 2,0 Gb İşlemci Tipi: 32-bit

rojava

ben de asus f3jc modeliyle sorunsuz kullanıyorum. şu anda 7.10 sürümü yüklü, en kısa zamanda 8.04 yükleyip deneyimlerimi paylaşırım.

gkhnt

Asus F3JP ile ilgili sadece genel bir şikayet var. Gereksiz ısınma problemi. Bunun nedeni de GPU ile CPU' nun aynı soğutma bloğu yardımıyla soğutulmaya çalışılması. Yani gürültüyü azaltmak için tek fan koyulmuş ve o da maalesef devamlı çalışıyor. Bir diğer olar ise İşlemci Frekansı Seviyesi İzleyicisi' nin en yeni güncel kernelde bile çalışmaması ve işlemci frekansı ayarlarına izin vermemesi. Bu olayı çözemedim; ama dünya genelinde F3JP kullanıcılarında durumu aynı. Şu an işlemcilerim %100 kapasite ile çalışyor ve sıcak bir laptop kullanıyorum.
Model: Hp Compaq Mini 731ET
İşlemci: Intel® Atom™ CPU N270 @ 1.60GHz × 2
Grafik: Intel® 945GME x86/MMX/SSE2
Hafıza: 2,0 Gb İşlemci Tipi: 32-bit

aynshtein

X51R kullanıyorum. Kablosuz bağlantı için ndiswrapper ile Windows sürücüsünü kurmak zorunda kaldım. ATI ekran kartının sürücüsünü sitesinden indirip kurdum, herhangi bir problem yok. Bir tek dahili modemi tanıtamadım, ancak modem kullanmadığım için bunu problem olarak görmüyorum.
Linux: Bilgisayarını bilgi saymaktan başka işlerde kullanmak isteyenler için...
Günlük: http://www.multimeyda.com/

Timucin_Kizilay

Asus A2H modeli Kubuntu ile sorunsuz çalışıyor. 3 yaşındaki bu bilgisayar artık üretilmiyor ama hala benim her işimi fazlasıyla görüyordu.

Asus EEE PC 900 modeli Kubuntu ile sorunsuz çalışıyor. Tek sorunu kablosuz bağlantısının sürücüsü standard kurulumda çıkmıyor ama madwifi sürücüsünü kurunca çalışır hale geliyor. eeeuser.com forumlarında ubuntu ayarları için verilmiş hazır .sh scriptlerinden gnome ile ilgili satırları kaldırınca kubuntu için de işe yarıyorlar.

ubunturk

Asus f3 serisi linux konusunda sorunlu bence hem ses hem web cam yönünden
_,-O
O(_)) ubuntu
 `-O

pcgov

Alıntı yapılan: ubunturk - 14 Ağustos 2008 - 22:10:28
Asus f3 serisi linux konusunda sorunlu bence hem ses hem web cam yönünden

yoo hiç de değil webcam ve ses normal şekilde bende çalışıyor. Asus f3sr modelinde sorunsuz olarak çalışıyor ama fn tuşlarının hepsini kullanamıyosun.

Xenophobia

ASUS F3FM, geçen senenin modeli olmasına rağmen, belkide Ubuntu kullanmak isteyip çekinceleri olan arkadaşlar vardır diye ekledim.

Ekran kartını "Intel" şeklinde tanıyor küçük bir xorg.conf ayarı sonrasında bu da normale dönüyor.

karaf

Bende F3SG dizüstü bilgisayarımda Ubuntu 8.04 kullanıyorum. Yalnızca iki sorunum var onun dışında bayıldım.

Sorunlarım ise;
1-Ses alamıyorum. (siteyi ve forumları çoook araştırdım ama çözemedim!)
2-Webcam den görüntü alıyorum ama ters :( (Bununla ilgilide araştırma yapmama rağmen maalesef henüz çözüm yok.)
...arıyorum.

eminux

Asus F3E serisi kullanıyorum. Makinayı aldığım gün yaptığım ilk iş power butonuna ilk dokunuşum ile hardy'nin mirrorlara düşen yeni kopyasını cd bölümünden boot ederek hardy kurmak oldu. uzun süredir kullanıyorum %100 uyumlu diyebilirim. Şiddetle öneririm :)

merts

Asus X51R sadece tek bi sorun oldu pıranha z type web cam mimi halledemedin o kadar
Ubuntu 8.04 ;) :D

azrailcan

F3JR kullanıyorum bitek ekran kartında problem yaşıyorum ama onuda çözmek üzereyim.
Sorunsuz ve çok hızlı çalışıyor. ne msn de bir sorun var ne başka bir programda bütün donanımını kullanabiliyorum bilgisayarın
Hatta arkadaşlarımla görüntülü konuşmayı windows'ta yaptığımda arkadaşlarım linux'e geçsene dahanet ve hızlı geliyo görüntü diyolar.

bjk1903

sevgili arkadaşlar bende asus F3S serisi var bırakın kullanmayı ubuntuyu kurmayı başaramadım bile diğer linüx  işletim sistemi pardusta hiç bir sorunla karşılaşmadım performansıda gerçekten iyi,ama ben ubuntuyu kullanmak istiyorum yapacak birşeyde yok galiba.

cosonaller

omarr35

iRoNMaSTeR

Alıntı yapılan: bjk1903 - 26 Ocak 2009 - 23:43:15
sevgili arkadaşlar bende asus F3S serisi var bırakın kullanmayı ubuntuyu kurmayı başaramadım bile diğer * Linux  işletim sistemi pardusta hiç bir sorunla karşılaşmadım performansıda gerçekten iyi,ama ben ubuntuyu kullanmak istiyorum yapacak birşeyde yok galiba.
Bende X52S var F3S serisiyle birebir aynı sayılır ilk başlarda kurulum sırasında hem benim bilgisizliğim hede Ati hd 2600 ün hainliği gibi sebeplerden kurulum Ubuntu 8.10 kurulumu gerçekleşmedi.
Aslında ubuntu kuruluyor fakat masaüstü ekran gelmiyordu.
Fakat Jainty ile bu sorun tamamiyle giderilmiş yinede ben Alpha sürüm kullanmam illa da stable sürüm olsun derseniz 8.10 u bilgisayarınıza kurabilirsiniz Alternate iso indirip kurulumunuzu yapın sadece disk bölümlerken biraz dikkatli olup Sınırsız bir internet bağlantısı yanında olursanız (DHCP aktif olan kablolu bir ağ tercih edilir)gerekli güncellemeleri yapıp bilgisayarı yeniden başlatınca hiç bir sorun olmadan çalışır bluetooth dan kablosuz internete kadar.(günlük hazırlanıp internete konulan iso kullanmanızı tavsiye ederim)
Hiç bir sıkıntı olmadan kurar ve kullanırsınız.

rojava

asus f3jc dizüstü bilgisayarımda 7.04 sürümünden beri ubuntu kullanıyorum. 8.04e kadar dahili web kameramla ilgili sorunlar vardı. görüntü alamıyordu. biraz uğraştıktan sonra görüntü almayı başardım ama görüntü tersti. bi de fonksiyon tuşları kullanılamıyordu, yanlış tepki veriyordu.
ama 8.04ten itibaren hiç bir sorun yok. şu anda 8.10 kullanıyorum. kurulumda bütün donanımı doğru olarak tanıyor, sadece nvidia'nın kapalı kodlu sürücüsünü etkinleştiriyorum. özellikle çok sorun olan dahili kamera, fonksiyon tuşları  ve ses sorunları yaşamadığımı belirtmek isterim...

düzeltme: şimdi ihtiyacım olunca fark ettim de, kart okuyucum çalışmıyormuş :S

Anıl

Asus A3N , Ubuntu  9.04'de sorunsuz olarak çalışmaktadır , Tüm sürücüler sorunsuz olarak kuruldu , Performans ise Windows'dan kat kat iyi.
Ubuntu - SuSe

ombuki

Asus N50vc modelini kullanıyorum. Sadece mikrofonu çalışmıyor ve web kamerası ters. Bu sorunları çözmek için de her hangi bir araştırma yapmadım.  Onun dışında son derece güzel çalışıyor.

maceraturk

"Bir günlük adalet altmış yıllık ibadetten faziletlidir." Hz. Muhammed (s.a.v)

Zelku

Asus F50SV240DV (X61SV240DV) kullanıyorum.

Bilgisayar bünyesinde gelen Sis190/191 ethernet kartı ne yazık ki sorun çıkarıyor. İnternette birçok çözüm arasam da pek bir sonuca ulaşamadım. Şu anda sorunsuzca Usb modem kullanıyorum. Onun dışında her şey çok iyi çalışmakta.
"Bazinga!"
- Sheldon Cooper

yunusuzuner

gokhanyildiz

8.04 9.04 ve 9.10 sürümleri asus f3sr modelinde sorunsuz çalışmaktadır.