[Çözüldü] Manjaro 20.1 başlangıçta numlock aktifleştirmek

Başlatan pitikiti, 30 Eylül 2020 - 13:21:00

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

pitikiti

Manjaro xfce sürümünde numlock tuşunu başlangıçta bir türlü açamadım. Konuyla ilgili google araması yaptım birçok girdi eklememe rağmen açılmadı. Önerisi olan varmı.
Aşağıdaki gibi çözümler denedim fakat bir türlü aktif olmadı  :(
https://classicforum.manjaro.org/index.php?topic=33332.0
İnsanlarmı hikayeleri anlatır hikayelermi insanları ?

mhmtkrktr

Bu özelliğin bios tarafında açık olduğundan emin misin? Emin değilsen, bios menüler de, bu ayarlar farklı şekilde bulunduğu için kendin kontrol etmen gerekecek. Şu görseller faydalı olabilir.
https://www.google.com/search?q=bios+numlock&newwindow=1&safe=active&sxsrf=ALeKk03t9euPKhGdzvwBa1aIHi30l-sWmQ:1601515706536&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=2ahUKEwju8aj2npLsAhUx5eAKHYyEBFcQ_AUoAXoECAsQAw&biw=2049&bih=1049

pitikiti

[mention=654595]@mhmtkrktr[/mention]
Evet boot menüden kontrol ettim bir numlock ayarı yok sadece touchpad için bir ayar var oda enabled durumda. Kde sürümünde numlock açıktı xfce de açamadım.
Her linux sürümünde bir hata almaktan bıktım gerçekten. Tam anlamı ile uyumlu bir xfce sürümü bulamamak sıkıcı. Mx linux denemeye karar verdim. Onda da türkçe klavye tanımama problemi vardı linux dağıtımları şaka gibi acpı problemlerinden gına gelmişken başka sorun çıkarıyor.

mhmtkrktr

Denediğini söyledin ancak belkide başlatma yönteminde hata oluyordur. Şu şekilde numlock tuşunu etkinleştirebiliyor musun?
sudo pacman -S numlockx
numlockx on &

illedelinux

/home/kullanıcı/.config/autostart dizinine gidin, sağ tık ile boş bir metin dosyası oluşturun, adını numlockx.desktop yapın, alttakini dosyaya yapıştırın, kaydedin ve sistemi yeniden başlatın.

[Desktop Entry]
Type=Application
Name=Numlockx
Comment=Numlockx start
Icon=keyboard
Exec=numlockx
StartupNotify=false
Terminal=false
Hidden=false
GNU/Linux kullanmıyorum, onu yaşıyorum...

pitikiti

Mint 20 ye geri döndüm arkadaşlar cevaplar için teşekkürler. Bütün bu çözümler denendi. Manjaro xfce sürümünde numlock başlangıçta aktifleşmiyor tüm yazdıklarınız daha önce denendi.Konuyu çözüldü etiketliyorum bu çözümler başka kullanıcıların işine yararsa sevinirim.