Ubuntu ile uyumlu sorunsuz çalışan Toshiba Notebook (Dizüstü) Bilgisayarlar

Başlatan Eren, 18 Nisan 2008 - 22:40:49

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Eren

Ubuntu ile uyumlu sorunsuz çalışan Toshiba markalı Notebook (Dizüstü) Bilgisayarların modellerini buraya yazabilirsiniz.

Ubuntu'ya özel olarak ürettiğiniz çözüm önerilerini de bu başlık altına yazabilirsiniz.

ibadeath

TOSHIBA SATELLITE A215-S4708

Ubuntu 8.04 Hardy Heron i386 yani 32 bit ile updateler yapıldıktan sonra AR5007EG wireless adaptörü dışında herşe tek kelimeyle mükemmel bir şekilde çalışmaktadır.
Yapılması gerekenler
1. ATI Radeon X1200 ekran kartı için Hardware Drivers programına bağlı (karşınıza çıkacak göreceksiniz zaten) yanındaki ikonu kullanılabilir konumuna getirin gerekli ATI hızlandırıcıyı indirip yükleyecek sonrada tüm efektleriyle linuxunuzu kullanabileceksiniz.

2.Atheros AR5007EG için

Alıntı yapılan: heartsmagic - 18 Nisan 2008 - 21:11:08
Aslında komutlardan anlaşılıyor:

sudo apt-get install build-essential

#tüml linux-restricted-modules-*paketlerini kaldırın

sudo rmmod ath_pci
sudo rmmod ath_hal
sudo rmmod wlan

wget http://snapshots.madwifi.org/special/madwifi-ng-r2756+ar5007.tar.gz

tar xvzf madwifi-ng-r2756+ar5007.tar.gz

cd madwifi-ng-r2756+ar5007

make
sudo make install

# reboot

Fakat sende eskiden kurulu olanlar sorun yapar mı bilmiyorum. Keşke make install yerine sana checkinstall yaptırsaydım.

belirtilen komutları izleyin. Sisteminiz yeniden başladıktan sonra

Alıntı yapılan: heartsmagic - 19 Nisan 2008 - 21:58:19
Ooo çok güzel kart tanınmış. Senin son komuttaki hatan kart ismi için eth1 hatta yanlışlıkla ethl kullanman. Dikkat edersen senin kart ath0 olmalı.

Not: Orada sırıtan wifi0 nedir hiç bilmiyorum.

sudo iwconfig ath0 essid kablosuz_ağ_ismi key kablosuz_ağ_parolan
sudo dhclient ath0

belirtilen komutlarla işlemlere devam edin. Sol üstte internet bağlantınızda dikkat işareti olacak bu sizi yanıltmasın.

Uygulamalar altında Ekle-Kaldırdan Firefox 2'yi yükleyin (Firefox 3.5 beta sürümünde bir sorun var, kaynağı bilinmiyor, en azından benim tarafımdan) , eğer şu ana kadar herhangi bir hata ile karşılaşmadıysanız. Firefox 2 açtığınızda internete bağlanabiliyor olmalısınız.

Toshiba A215-S4708 Laptopunuzu Ubuntu 8.04 Hardy Heron ile güle güle kullanabilirsiniz.

Eren

TOSHIBA SATELLITE A serisi makinelerin bir çoğunu Ubuntu ile denedim, denildiği gibi hepsinde Wireless adaptörü kendi tanımama sorunu var onun dışında başka bir sorun yok.

dubluwe

Bende de Toshiba Satellite M30-344 var bende hicbir sorunla karsilamadim, kurdum kullaniyorum Masallah.

Benim wlan hic sorunsuz calisti arkadaslar.

Simdi gözümü Toshiba A300-18K ya diktim, onu alinca size deneyimlerimi aktaririm.
Allah boş duranı değil, koşturanı sever.

ilhuns

Merhabalar

Toshiba Satellite P200D-120 kullanmaktayim. Ubuntu 8.0.4 kuruluma başlarken sadece ekrankarti ile ilgili sorun yaşadım kurulumu tamamladıktan sonra, update ten sorunsuzca sürüceler kuruldu ekran karti için. Onun dışında ise wireless çalışmadi Atheros ar5bxb63 modeli onuda forumdan bir arkadaşın link olarak verdiği mad wifi sürücüleri ile giderdim bu bolumde bulunması için verilen link i aynen buraya kopyaliyorum.

http://primepage.de/downloads/stuff/misc/madwifi_patch.tar.bz2

AliMetin23

merhabalar.

Arkadaslar Toshiba Satellite A200 kullanıcısıyım. Daha once ubuntu kullandım fakat wıreless sorununu halledemedıgım ıcın mecburen wındowsa gerı donmek zorunda kaldım. wıreless sorununu nasıl halledebılırız varmı bı cozum yolu. Uretıcı fırmanın sıtesındekı drıverlara baktım fakat lınux ıcın drıver bulamadım. Bilgili arkadasların yardımlerını beklıyorum.

sımdıden tesekkurler

Eren

Realtek firması resmi Linux sürücüsü yayınlıyor ancak Ubuntu ve diğer Linux dağıtımlarında WPA ve WEP sorunu devam ettiği için bağlantılarda sorun yaşanıyor. 8.10 sürümünün kararlı hale gelmesi ile sorunların çözüleceğini ümit ediyoruz. Genel Wireless başlığını takip edebilirsiniz.

Kutadgu

Benim makine de Satellite A100-912

Ubuntu 8.04,Ubuntu Studio 8.04 canavar gibi çalışıyor. Wireless * ya da bluetooth sorunum olmadı. Hiç bir işlem yapmadan bütün donanımı tanıdı Allah a şükür. Hatta bir keresinde arkadaşımın evinden bağlanırken synapticten bir kaç program yüklemeye kalkmıştım, bilgisayar bütün neti kendi üstüne almıştı, arkadaş kendi bilgisayarından bağlanamamıştı benim işlem bitene kadar : ) . Tek sorun Firefox da birden çok sekme açarsam (3-4 ve üstü) , Firefox da donma oluyor  o kadar.

munirekinci

Ubuntu 8.04 ile birlikte Firefox 3.0 Beta 5 geliyor. Firefox'un o sürümü biraz problemli. Firefox 3.1'i öneririm.

Kutadgu

Yüklemiştim onu, ancak yinede problem var. Neyse 8.10 u bekliyorum artık zaten 1 ay kaldı neredeyse.

dubluwe

Satellite A300 - 1HP

Ubuntu ile tamamen sorunsuz calisan bir laptop, alirken korkuyordum ama aldiktan sonra korkularim kalkti,
bütünlesik web kamerasina kadar sorunsuz.
Allah boş duranı değil, koşturanı sever.

Sadalmelik

Toshiba Satellite a100-003 modelini kullanıyorum ve  wirelesstan kamerasına kadar ubuntuda hiç bir sorun çıkarmadı.

topal karga

merhaba. a200 1bp kullanıyorum. vista'lı gelmişti, xp'ye çevirmiştim. bugün 8.10' u kurdum. şimdilik tek sorun güncelleme paketlerini çok düşük bir hızda indirmesi. eşimin bilgisayarına ( lenovo y530 )  iki gün önce 8.10 kurduğumda neredeyse dörtte biri sürede güncellemeleri yüklemişti. 
ex nihilo nihil fit!

OS

Merhaba, Satellite L30-130 kullanıyorum. Atheros AR5005G hariç herşey mükemmel. Wiresless kartımdaki tek sıkıntı nedendir bilmem wep şifre türündeki bağlantılara bağlanmakta sıkıntı çekiyorum.Ancak belirtmek isterim "Wicd" adlı programı yükleyince sorunum ortadan kalktı diyebilirim.Programla ilgili konuyu forumda arama yaparsanız bulabilirsiniz.
Çok soru sorarım :)))))))))

karadas74

Toshiba Satellite Pro L300 serisinde Ubuntu 9.04 kurulumu sorunsuz bir sekilde gerceklestirdim inanin uzuuuun bir zamandir ubuntu cuyum :) gördügüm suki inanilmaz derecede iyi yapilmis eski sorunlar yok gibi birsey,ayrica wlan grafik ve ses karti hic bir sorun yasamadi ayrica Notebook un kendine özel tus görevleride sorunsuz sekilde calismaktadir. Performansa gelince yani ne denebilirki harika ötesi desem dogrudur. Boot ve kullanimda oldukca hizli. Tesekkürler Ubuntu.

Dilaver Gurdag

Toshiba Satellite A200'e Ubuntu 9.04 kurdum.

Tanımadığı hiç birşey yok. Ethernet, wireless, ekran kartı, ses vs.. Hatta hariçten taktığım usb bluetooth bile tanındı. Herşey tıkır tıkır..

Kardeşim birşeyi de tanıma yok de olmuyo de tanımadım de :D

windows'u örnek al. windows utanmasa kurulduğu bilgisayarı tanımayacak..

cebuntu

Merhaba
Satellite M70 192
CPU: İntel Mobile 2.0 GHz
Grafig: 256 Mb Radeon Mobility 9300
6.10 dan beri kullanıyorum şu an 9.04 de herhangi bir sorun yaşamadım.
Hatta bu makineye başka linux sürümleri de kurdum onlarda da bir sorun hatırlamiyorum.
Genel olarak Toshibanın Linux ile arası iyi olduğunu düşünüyorum.

topal karga

Alıntı yapılan: Dilaver Gurdag - 20 Mayıs 2009 - 01:59:42

Tanımadığı hiç * bir şey yok. Ethernet, wireless, ekran kartı, ses vs.. Hatta hariçten taktığım usb bluetooth bile tanındı. * her şey tıkır tıkır..

sayın gürdağ; kamera konusunda bir sıkıntı yaşamadınız mı?
ex nihilo nihil fit!

Dilaver Gurdag

Alıntı yapılan: topal karga - 08 Haziran 2009 - 18:32:13
Alıntı yapılan: Dilaver Gurdag - 20 Mayıs 2009 - 01:59:42

Tanımadığı hiç * bir şey yok. Ethernet, wireless, ekran kartı, ses vs.. Hatta hariçten taktığım usb bluetooth bile tanındı. * her şey tıkır tıkır..

sayın gürdağ; kamera konusunda bir sıkıntı yaşamadınız mı?

Hiç sıkıntı olmadı..

Sadece sesli görüntülü msn olmadı. Amsn için gerekli eklenti yama vs. kurdum görüntü oldu ancak sesi halledemedim. Halledenler olmuş forumda ve başka bazı yerlerde açıklamalar var, ben halledemedim. Ancak bu toshiba'nın değil linux msn'lerinin sorunu.

kozanibo

satellite l300 de ekran kartında bazı problemler var ama çok rahatsız edici değil

heartsmagic

Geçici olarak elime geçen Satellite A210-19D

lspci
Alıntı Yap00:00.0 Host bridge: ATI Technologies Inc RS690 Host Bridge
00:01.0 PCI bridge: ATI Technologies Inc RS690 PCI to PCI Bridge (Internal gfx)
00:04.0 PCI bridge: ATI Technologies Inc Device 7914
00:05.0 PCI bridge: ATI Technologies Inc RS690 PCI to PCI Bridge (PCI Express Port 1)
00:06.0 PCI bridge: ATI Technologies Inc RS690 PCI to PCI Bridge (PCI Express Port 2)
00:12.0 SATA controller: ATI Technologies Inc SB600 Non-Raid-5 SATA
00:13.0 USB Controller: ATI Technologies Inc SB600 USB (OHCI0)
00:13.1 USB Controller: ATI Technologies Inc SB600 USB (OHCI1)
00:13.2 USB Controller: ATI Technologies Inc SB600 USB (OHCI2)
00:13.3 USB Controller: ATI Technologies Inc SB600 USB (OHCI3)
00:13.4 USB Controller: ATI Technologies Inc SB600 USB (OHCI4)
00:13.5 USB Controller: ATI Technologies Inc SB600 USB Controller (EHCI)
00:14.0 SMBus: ATI Technologies Inc SBx00 SMBus Controller (rev 14)
00:14.1 IDE interface: ATI Technologies Inc SB600 IDE
00:14.2 Audio device: ATI Technologies Inc SBx00 Azalia (Intel HDA)
00:14.3 ISA bridge: ATI Technologies Inc SB600 PCI to LPC Bridge
00:14.4 PCI bridge: ATI Technologies Inc SBx00 PCI to PCI Bridge
00:18.0 Host bridge: Advanced Micro Devices [AMD] K8 [Athlon64/Opteron] HyperTransport Technology Configuration
00:18.1 Host bridge: Advanced Micro Devices [AMD] K8 [Athlon64/Opteron] Address Map
00:18.2 Host bridge: Advanced Micro Devices [AMD] K8 [Athlon64/Opteron] DRAM Controller
00:18.3 Host bridge: Advanced Micro Devices [AMD] K8 [Athlon64/Opteron] Miscellaneous Control
01:05.0 VGA compatible controller: ATI Technologies Inc RS690M [Radeon X1200 Series]
08:00.0 Ethernet controller: Realtek Semiconductor Co., Ltd. RTL8101E/RTL8102E PCI Express Fast Ethernet controller (rev 01)
14:06.0 FireWire (IEEE 1394): Ricoh Co Ltd R5C832 IEEE 1394 Controller (rev 05)
14:06.1 SD Host controller: Ricoh Co Ltd R5C822 SD/SDIO/MMC/MS/MSPro Host Adapter (rev 22)
14:06.2 System peripheral: Ricoh Co Ltd R5C843 MMC Host Controller (rev 12)
14:06.3 System peripheral: Ricoh Co Ltd R5C592 Memory Stick Bus Host Adapter (rev 12)
14:06.4 System peripheral: Ricoh Co Ltd xD-Picture Card Controller (rev ff)

lsusb
Alıntı YapBus 001 Device 003: ID 04f2:b008 Chicony Electronics Co., Ltd
Bus 001 Device 002: ID 0bda:8197 Realtek Semiconductor Corp. RTL8187B Wireless Adapter

Kurulum sonrası hafıza kartı hariç, gördüğüm kadarıyla her şeyi eksiksiz tanıdı. ATI için kullanılan Mesa sürücüsünde hafif sıkıntı mevcut. Ara ara ekranda çizgiler belirmekte. Ancak her şeye rağmen kur-kullan rahatlığı sunan bir makine. Kablolu/kablosuz ağ kartı, ses kartı, kamerası ve hatta üzerindeki çoklu ortam tuşlarına kadar her şey çalışmakta. Bir ihtimal ATI uğraştırır sadece.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

bsod1

sorunsuz başlığı bu ama belirtmek istedim, satellite u500 neredeyse hiçbirşey çalışmıyor -abarttım tamam

kart okuyucu çalışmıyor
webcam çalışmıyor
başlat tuşu çalışmıyor -tanınmıyor, kısayon atayamıyorsunuz
fonksiyon tuşları sapıtıyor
bluetooth çalışmıyor

bu bilgisayarda ubuntu kullanmayın yada büyün bunlara katlanmak zorunda kalırsınız

garafatma

@bsod1 belirttiğğin gibi bu başlıkta sorunsuz bilgisayarlarımızı yazıyoruz.
Bira, Tanrı'nın bizi sevdiğinin ve eğlenmemizi istediğinin kanıtıdır.

>-- Askıdaki Çeviri --< Ubuntu Türkçe Çevirilerine Sizde Destek Olun
Elveda metal müziğin tanrısı... \m/ Ronnie James DIO: 1942 - 2010

EsatYuce

Toshiba Tecra A8'e Ubuntu 9.10'u kurdum. Şu an itirabiyle bir sorunum yok. Harici Hard Disk'i bile tanıyor. Wireless kurdum.