Linux dağıtım önerisi (aradıklarım yazıyor)

Başlatan Slslordd, 19 Ağustos 2020 - 23:32:57

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Slslordd

Merhaba bilgisayarımı tanıtayım önce:
İşlemci: i3-550 3.2 ghz (overclock olmuyor, anakart desteği yok)
Anakart: Foxconn H55mxv (Realtek hd audio sorunu var Linuxlar kurmuyor)
Ekran kartı: GT220 (GT216 sürücüsü) 4 GB Dx 10.1 destekli
RAM: 1366 mhz 4 GB (2x2)
HDD/SSD: 7200 RPM Harddisk ne yazık ki SSD yok.

Bu sistemde Discord + League of Legends, Libreoffice ve internette gezinmek istiyorum. İnternette gezinirken Nextdns kullanıyorum ve hız konusunda takıntılı biriyim. Animasyonları en aza çekip kullanabilirim. Opensource kullanmayı seven biriyim.

Denediğim dağıtımlar:
Linux Mint XFCE > Hoş gibiydi ama daha iyisi vardır belki diye sildim
Zorin OS Core > Çok kasıyor gözükmese de belirgin bir yavaşlık vardı
Lubuntu > Sorunluydu, Lutris ve Wine yoktu.
Kali Linux > Bu farklı bir bilgisayarda iş/hobi gereği kullandım ve liveusb olarak kullanıyorum ama alakasız.

Archlinux da öneriliyor ama gereksiz diyen çok kişi okudum ekşi sözlükte.

Forjest

Rahat ve akıcı bir masaüstü için linux mint xfce doğru bir tercih aslında,alternatif olarak manjarolinux xfce'i önerebilirim donanım ve sürekli güncel olan uygulamaları ve depoları bakımından önerdim. Archlinux vd. benzer dağıtımlar için negatif konuşulanlar,diğer dağıtımlar içinde geçerlidir bunlara bakarak değerlendirmemek gerekli kesinlikle.
Xfce,Mate,Cinnamon masaüstleri arayüz kullanım bakımından tercih edilmekteler daha çok. Cinnamon masaüstüne sahip ubuntu remix cinnamon'da var ayrıca ubuntu tabanlı.
Manjarolinux'ün donanımınızda rahat ve akıcı çalışacağını düşünüyorum masaüstü seçimi size kalmış tabi ki. (Xfce,Mate veya cinnamon) kolay gelsin saygılarımla.
Model: Toshiba Stallite  Laptop pc | İşlemci Intel Core i3 2310M @ 2.10GHz | Ram: 8 GB | HDD: 256GB SSD+500 SATAHDD  | Ekran kartı: Intel HD Graphics 3000 (Toshiba)
Projeler:  Macbuntu UbuntuXFCE Winbuntu

Slslordd

Her gün 2 sürüm deniyorum. Manjaro Linux kuracağım eğer Lutris ile ilgili bir sorun çıkmazsa onu kullanacağım. Şu an Ubuntu Gnome 3.x kurulu, LoL vs snap ile çok rahat kurulsa da boşta 1.4 GB RAM kullanıyordu. Manjaro ile ilgili biraz okuyup akşam kurarım, olmazsa Mint beni bekler.

Peki Realtek HD Audio driver nereden kurabilirim? Anakarta ses jakını tam takarsam ses gelmiyor, son boğumu takmazsam ses geliyor ama yön özelliği çalışmıyor. Yani ses tek sağdan veya soldan gelmiyor. Windows'ta da bu sorun vardı. Sürücü ile geçmişti.
Ek sürücüler kısmında çıkmıyor.

@forjest

pitikiti

Linux Mint Matte 20.04 Ulyanna öneririm. Cinnamon fazla ram harcar xfce görsellikte çokta hoş değil matte ise ikisinin ortası hem görselliği belli bir yere kadar karşılıyor hemde hızlı hemde mint ile yüklenen varsayılan ayar ve uygulamalara sahip oluyorsunuz.
İnsanlarmı hikayeleri anlatır hikayelermi insanları ?

Slslordd

Manjaro vs Mint diye araştırıyorum şu an, herkes ubuntu kökenliler yavaş demiş nedense. O açıdan Manjaro merakım da var.

D@bbe

Fedora 32 oda çok iyi ancak 16GB SD kartta uyarı gösterip duruyor + esni düzgün çalışmıyor sanki...

poʍǝɹǝd bʎ ɔɐspǝɹ˙˙˙