Amd ryzen 7 laptop ısınma sorunu

Başlatan Mthn, 23 Temmuz 2020 - 01:05:23

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mthn

Merhabalar, laptopumda amd ryzen 7 4800h işlemci var, ısındığı için windows kullanırken boostu kapatarak kullanıyordum, ubuntu da ise /sys/devices/system/cpu/cpufreq/boost dosyasını "0" yaparak boostu kapatabildim ama bilgisayarı her başlattığımda sıfırlanıyor, başka ne şekilde boostu kapatabilirim ya da bu seçeneği nasıl kalıcı yapabilirim ? (Metin belgesine tıkladığımda boost açık ise "1 1" yazıyor, kapalı ise "1 0" yazıyor.Nano ile açtığımda boost açık ise "1", kapalı ise "0"yazıyor)

Boost Açık
https://hizliresim.com/EIxr5o

Boost Kapalı
https://hizliresim.com/hQaXwG

Mthn

Forumlarda okuduğum kadarıyla yeni cpu'larda güncel kernel kullanılması gerekiyormuş bu yüzden Fedoraya geçtim ve bilgisayarın tüm özelliklerini kullanabiliyorum,hataların hepsi gitti :) Cpu boostunu da "cpufreq" adlı extension ile kapattım ayrıca extensiondan cpu hızını da ayarlayabiliyorsunuz.

meda

Bilgisayarın hakkında da bilgi verir misin ? Dizüstü bilgisayarda Ryzen performansını Linux ile uyumluluğunu vs merak ediyorum.
"BEDAVA Bedava yaşıyoruz, bedava;Hava bedava, bulut bedava;
Dere tepe bedava;Yağmur çamur bedava;Otomobillerin dışı,Sinemaların kapısı,Camekanlar bedava; Peynir ekmek değil ama Acı su bedava;Kelle fiyatına hürriyet, Esirlik bedava; Bedava yaşıyoruz, bedava. Orhan VELİ"

Mthn

Asus tuf a15, nvidia 1660ti , ryzen 7 4800h.
Kernel 5.7 ile pek bir sorun kalmadı açıkçası. Fedora32de denediğim kadarıyla derin uykudan bazen uyanmıyordu, klavye ışığı Windowsda ayarladığın şekilde kalıyor. Pil ayarları Windowsda ayarladığın şekilde kalıyor(Mesela batarya için üç seçenek var, birisi batarya ömrü için. Onu seçtiğinizde batarya 60% a kadar şarj oluyor. Windowsda bu ayarı sectiğinizde linuxda da aynı şekilde %60 a kadar şarj ediyor). Ses, bluetooth, wifi ve dokunmatik yüzey sorunu yaşamadım, ubuntu için yeni kerneli bekleyeceğim şimdilik sorun yok gibi

meda

https://kernel.ubuntu.com/~kernel-ppa/mainline/   Yeni çekirdekler derlenip burada hazır olarak sunuluyor fakat ekran kartı sürücüleri bazen uyumsuzluk gösteriyor ondan sonra Xorg ve güncel sürücü için depo eklemek gerekiyor. Bunlarla uğraşırken karman çorman olup sistem kararlılığı olumsuz yönde etkileniyor.

Ryzen'da smartshift teknolojisi şimdilik Dell tarafında destekleniyor muhtemelen önümüzdeki sene sizin bilgisayara da bu özellik gelir ama AMD-Nvidia ile bu özellik ne derece çalışır veya destek görür bilemiyorum.

AMD tarafında Ryzen ile daha fazla çekirdek 3200 Mhz ve daha fazlasına desteğin yanı sıra İntel güvenlik açıkları yetmezmiş gibi yamalar sonrası performans kısıklığına sebep oluyor. Esasen bu kadar kafa yorulacak * bir şey değil ancak gelir seviyesi düşük ülke olduğumuzdan bilgisayarları en az 3-4 sene kullanacak şekilde düşünüyoruz. Bu arada hazır yakalamışken bilgisayarınızdan memnun musunuz özellikle kasa kalitesi namına... ?
Dere tepe bedava;Yağmur çamur bedava;Otomobillerin dışı,Sinemaların kapısı,Camekanlar bedava; Peynir ekmek değil ama Acı su bedava;Kelle fiyatına hürriyet, Esirlik bedava; Bedava yaşıyoruz, bedava. Orhan VELİ"

Mthn

Bilgisayardan memnunum, listemde dell ve lenovonun legion modeli de vardı ama lenovoyu incelediğimde klavyesinin esnediğini gördüm ve listeden çıkarttım. Kullandığım notebook'un malzeme kalitesi güzel, sert plastikten yapılmış. Dokunduğunuzda kaliteli olduğunu belli ediyor, klavye de esneme yapmıyor. Alt tarafında daha fazla ızgara açıklığı olabilirmiş ve ekranı 60hz yerine 120hz olabilirmiş.

meda

Bir defa Lenovo marka masaüstü bilgisayar kullandım. Ne yazılımsal ne de donanımsal olarak iyi seviyedeydi. Kasası metaldi ama menteşeler 1 senesinde kırıldı ekranda ışık sızması vardı ekran dalgalanma olup pili çok iyi gitmiyordu.  Bu sebeple bende uzak duruyorum.  Şimdiye kadar 3 kadar oyuncu bilgisayarı giriş seviyesinde  Dell dizüstü bilgisayarım oldu pişman etmedi.  Dell ile sessiz bilgisayar kullanmaya alıştım :) 3 kadar bilgisayarda gördüğüm işlemci sıcaklığı 60 olunca fan veya fanlar çalışır işlemci 40 derece olunca fanları kapatır.

Dediğiniz gibi ekran paneli daha iyi olabilirmiş.  İncelemelerde Ryzen işlemcilerde RAM hızının yüksekliğinin daha iyi olacağı yönde.  3200 Mhz RAM farkı makinede hissediliyor mu ?

Mthn

Eski bilgisayarımın özellikleri pek iyi olmadığından bu bilgisayar hızlı geliyor ama 2666mhz kullanan biri günlük kullanımda farkı anlamayacaktır diye düşünüyorum, oyunlarda fps artısı olur diye düşünüyorum.