Paket Formatını Değiştirmek?

Başlatan zat-lin, 22 Ocak 2009 - 11:49:57

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

zat-lin

''  .tar.bz2  ''    yi   ''.deb ''  e nasıl çevirebilirim?

btermeli

.tar dosyasini deb'e ceviremezsin. Ama tar dosyalarini;

./configure
make
make install

seklinde yukleyebilirsin. Veya tar dosyasini indirdigin yerde büyük olasilikla rpm dosyasi da vardir, onu deb'e cevirebilirsin.
Duvarları olmayan bir dünyada, neden pencerelere ihtiyaç duyayım ki???

bytan

ALIEN kullanabilirsiniz...

alien –d paket_adı //Öntanımlı parametre -d (deb)

alien –r paket_adı // rpm pakedine dönüştürmek için

alien –t paket_adı // tar.gz olarak dönüştürmek için
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

btermeli

Saglikli sonuc veriyor mu? Cünkü, o zaman niye tar paketleri var diye bir soru geliyor aklima.

bytan

Alıntı yapılan: btermeli - 22 Ocak 2009 - 15:58:46
Saglikli sonuc veriyor mu? Cünkü, o zaman niye tar paketleri var diye bir soru geliyor aklima.

Tar paketlerinin varlığı ile deb paketlerinin varlığı bambaşka konular. Program yazanlar, tar paket halinde dağıtımı yaparlar, isteyen linux dağıtımları da bunları alır kendilerine uygun olarak çevirirler (rpm, deb...). Programı yazanlar tercihen isterlerse kendileri de çevirip yayınlayabilirler.

Ubuntu 8.10 makinamda, alien ile deb'e çevirdiğim pakedimi, ubuntu 8.10 olan başka bir makinada kullanabilirim. Fakat deb kullanan bir başka dağıtımda (örn. Fedora) veya versiyonda (örn. ubuntu 9.04) kullanamayabilirim. Olay kısaca bu. Bunu da gözönüne almak lazım.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
PF @ ST

btermeli

Super oldu benim icinde, bazen tar dosyasi yukluyemiyorum, bununla hallederim.
Tesekkurler @bytan.

packerd

Belki birçoğumuza 'nedenki' diye gelebilir,hatta o zaman Wine niye var denilebilir,ama .exe dosyalarını dönüştürme imkanı varmı?

Birçok yazılım sitesinde artık Linux ortam kullanıcıları için dosyalar var.
Bu yazılımlar Windovvs için ayrı Ubuntu için ayrı mı yazılıyor.(kanımca öyle)
Yoksa mevcut olan yazılımı sadece dönüştürüyorlarmı?(ihtimal vermiyorum ama olasılıkları göz önünde bulundurmak lazım)

Eğer mümkün ise nasıl?  ::)
Nush ile uslanmayanı etmeli tekdir,Tekdir ile yola gelmeyenin hakkı kötekdir.

Bedreddin

Bazı Windows yazılımları port ediliyor (Türkçesi nedir ki bunun?) olabilir belki. Ama kişisel olarak bunu yapmak mümkün değil.
Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür
ve bir orman gibi kardeşçesine,
      bu hasret bizim!

bytan

Alıntı yapılan: packerd - 22 Ocak 2009 - 16:23:57
Belki birçoğumuza 'nedenki' diye gelebilir,hatta o zaman Wine niye var denilebilir,ama .exe dosyalarını dönüştürme imkanı varmı?

Birçok yazılım sitesinde artık Linux ortam kullanıcıları için dosyalar var.
Bu yazılımlar Windovvs için ayrı Ubuntu için ayrı mı yazılıyor.(kanımca öyle)
Yoksa mevcut olan yazılımı sadece dönüştürüyorlarmı?(ihtimal vermiyorum ama olasılıkları göz önünde bulundurmak lazım)

Eğer mümkün ise nasıl?  ::)

Bu siteler, kaynak kodlara sahip oldukları için dosyayı hem exe olarak derliyorlar ve dağıtıyorlar, hem de linuxa uygun şekilde dağıtıyorlar. Yani exe'den dönüşüm diye birşey yok benim bildiğim kadarıyla.

Alıntı yapılan: btermeli - 22 Ocak 2009 - 16:17:51
Super oldu benim icinde, bazen tar dosyasi yukluyemiyorum, bununla hallederim.
Tesekkurler @bytan.

Rica ederim @btermeli.

PF @ ST