Linux Mint 20 Ulyanna acpı problemi kapanmama sorunu çözümü !

Başlatan pitikiti, 04 Temmuz 2020 - 14:41:21

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

pitikiti

Linux Mint 20 Ulyana kullanıyorum. Bilgisayarım kapanmıyordu şu konuyu inceledim.
https://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=31944.0
Grub açılış menüsüne acpı=off komutunu eklememe rağmen işe yaramadı yine kapanmıyordu birçok komut denedim. Daha sonra konunun ekran kartları ile alakalı olduğunuda gördüm çünkü bu problemi yaşayan linux kullanıcılarına ekran kartı driverlarını güncellemeleri konusunda çözüm öneriliyor ve gerçektende çözülüyordu. Öneriler nvidia ekran kartları ile ilgiliydi fakat benim ekran kartım intel o yüzden çözümler hiçbir işime yaramadı.
Acpı parametrelerini araştırırken intel'in acpı konusunda yayınladığı bir makaleye denk geldim. Buradaki açılış parametrelerini denedim. Bir tanesi işe yaradı arkadaşlar. Artık bilgisayarım kapanıyor sonunda. Forumda paylaşmak istedim. Acpı problemi yaşayan laptop kullanan intel gömülü ekran kartı olanlar için bu parametreleri önermek isterim.
acpi=ht
the most like "acpi=off", disables all of ACPI except what is needed to enumerate processors.
If acpi=off works and acpi=ht fails, then the issue is in the ACPI table parsing code itself, or perhaps the SMP code.
pci=noacpi
Disables ACPI for PCI root bus enumeration.
Disables ACPI for IRQ routing.
acpi=noirq
Disables ACPI for IRQ routing.
pnpacpi=off
Disables the ACPI component of the Linux Plug and Play code.
noapic
Disables the IO-APIC for IRQ routing.
nolapic
Disables the Local-APIC and the IO-APIC.

Benim bilgisayarımda işe yarayan parametre " pnpacpi=off " oldu. Bu parametreden önce " acpi=noirq " denedim ve başlangıçta klavyem çalışmadı fakat sizin bilgisayarınızda mutlaka bir tanesi işe yarayacaktır. Linuxmint kapanmıyor konusuna ekstra bir kod desteği olarak düşünün bu konuyu. Başlangıçta yine acpı hatası alacaksınız fakat bu sefer bilgisayarınız kapancak.

Bu kodları nereye nasıl yazıyoruz ?
Terminal açıyoruz linux mint'te kullandığınız metin düzenleyiciye göre yönetici olarak terminale şu kodu yazıyoruz.
sudo xed /etc/default/grub
Açılan metin penceresinde ;
GRUB_DEFAULT=0
GRUB_TIMEOUT_STYLE=hidden
GRUB_TIMEOUT=0
GRUB_DISTRIBUTOR=`lsb_release -i -s 2> /dev/null || echo Debian`
GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quiet splash"
GRUB_CMDLINE_LINUX="pnpacpi=off"

Grub cmd line lınux yazan ikinci satırın içindeki trnak işaretlerinin arasına parametreyi yazıp dosyayı kaydet diyoruz. CTRL + s
Metin ekranını kapatıp açık olan terminal ekranında şu komutu giriyoruz.
sudo update-grub
Dosya kalıcı hale geliyor ve sistemimizi tekrar başlatıyoruz.
Ardından bilgisayarın varsayılan kapat tuşu ile kapanıp kapanmadığını kontrol ediyoruz.
Umarım işinize yarar !! 8)
İntel'in open source sayfasındaki orjinal makale linki ise ;
https://01.org/linux-acpi/documentation/debug-how-isolate-linux-acpi-issues

Yine kapanmama problemi yaşadığım için konuyu tekrar düzenleme gereği duydum başka bir komut ile değiştirdim. Ek olarak sudo xed /etc/default/grub dosyamı tekrar paylaşıyorum.
Kernele acpi hata komutlarının gizlenmesi ile ilgili bir satır ekledim ve diğer komutu yazdım ilgili satırları aşağıda görebilirsiniz.Benim için kesin çözüm oldu. Hem hatalar gizlendi hemde bilgisayar kapanıyor şu anda.
GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quiet splash loglevel=3"
GRUB_CMDLINE_LINUX="apm=power_off"

İnsanlarmı hikayeleri anlatır hikayelermi insanları ?