Manjaro Dual-boot

Başlatan Wattman, 17 Haziran 2020 - 20:39:45

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Wattman

Arkadaşlar selamlar öncelikle,
Manjaro dualboot kurmaya karar verdim ancak kafamda birkaç soru var.

1-) Manjaro kurarken EFI bölümü oluşturuyoruz, bu ne işe yarıyor tam olarak?

2-) GRUB bilgisayarı açtığımızda bize hangi işletim sistemini açacağımızı soran bootloadermış, bu GRUB nasıl yükleniyor? Manjaro yüklerken otomatik yüklenir mi? Herhangi bir şey yapmama gerek var mı? Bazı yerlerde konsola komutlar yazılarak yükleniyormuş veya Windows üzerinden. Kafam karıştı da.

3-) W10 UEFI olarak kurulu, Rufus'tan GPT olacak şekilde yazdırmıştım, bu durumda Manjaro da UEFI olmalı değil mi?

4-) Yarın bir gün Manjaro kaldırmak istesem direkt W10 USB'den boot edip sonra tüm diskleri silip formatlasam ne olur? Kimisi GRUB silinmez demiş. W10 kurulum USB'si ile tam silinmez ise ne yapmam gerek?

5-) Bu işlemleri yaparken olası bir hata yapmam durumunda ne olur? En kötü W10 USB'i boot edip tekrar W10 mu kurarım ya da ne bileyim çok daha kötü sonuçlara yol açar mı?

6-) Yukarıdaki soru gibi, başka riskleri var mıdır bu işlemin? BIOS'u dahi açamayacak duruma sokmaz değil mi?

Herkese teşekkürler. İyi forumlar.

sinan54

1-https://wiki.ubuntu-tr.net/index.php?title=UEFI_ve_BIOS_hakkında_detaylı_bilgiler
2-Kurulumda grup otomatik yüklenir.Grup sorunları olursa komut ve boot repair programı ile sorun çözümü aranır.
3-İso doyasını  ''dd komutu'' seçenegi ile yazdırın.
https://wiki.ubuntu-tr.net/index.php?title=Ubuntu_ISO_dosyasını_USB_belleğe_yazdırmak
4-Dual boot kurulu bilgisayarlarda efi sistemde kurulu Linux sistemi silmeden önce
efibootmgr
komutu ile Linux boot için atanmış harf veya rakam tespit edilip
sudo efibootmgr -b 1 -B
Komutu ile silinmeli daha sonra Windows veya Linux live usb ile Linux kurulu disk formatlanmalı.Değilse Windows açılmaz fakat bios boot menüden açılabilir.Komutta ki ''1'' harf de olabilir
5-Kurulumdan önce Windows tarafından Linux için Disk ayırın En az 50 gb öneririm.Bu dikin başına 512 mb fat 32 olacak şekilde bir bölüm ayırın diger kısmı boş bırakın (bu bölüme Linux kurulacak)disk alanını daha fazla tutmak sizin için iyidir.Kurulumda yanlış disk şeçme gibi bir hata yapmazsan Windows bölümlerine birşey olmaz,hatta aynı bölümlere sildikten sonra farklı linux dagıtımı kurup denene bilir,
6-Bilgisayarınızın Linux uyumluluğunu araştırın
Aşağıdaki sitede biosla ilgili ayarlara dikkat edin

https://forum.manjaro.org/t/howto-dual-boot-manjaro-windows-10-step-by-step/52668

turkerataturk

Cevapla cevapla bitmez  ;D

UEFI ile kurulumlar sorunlu olabiliyor en temizi bence uefi kapalı kururum.
istediğin kadar kur dostum bios a bişe olmaz.

kurulumlarda önce windows sonra linux kuracaksın.

sanırım hepsini cevapladım  :D
''Mustafa Kemal ATATÜRK''

Wattman

@sinan54 hocam çok teşekkür ederim, verdiğin linkler de birçok soruyu cevaplıyor. Ancak bir şeyi biraz detaylandirmak istiyorum. Hani dedim ya dualboot sistemi komple W10 kurulum USB'si ile formatlasam sorun olur mu diye. Hala tam kafamda oturmadı, yani ben W10 ve Linux'u silip(dualboot sistemde) tekrardan W10 kursam olmaz mı? İki OS u da komple silip sonra W10 kurmaktan bahsediyorum. Böyle yapsam grub silinmez mi? İlla grub silme işlemi falan mı yapmam gerek?

@turkerataturk hocam teşekkür ederim ancak kafamda oturmadığı için bu soruları soruyorum.

sinan54

Windows ve Linux kurulu bilgisayara yeniden Windows kurulumu yaparsan hiç bir sorun olmaz
Boş bilgisayara hem Windows hem Linux yüklenecekse önce Windows yüklenir,kurulumda Linux için belirli boyutta bir disk alanı boş bırakılır.

Wattman

Alıntı yapılan: sinan54 - 18 Haziran 2020 - 01:14:12
Windows ve Linux kurulu bilgisayara yeniden Windows kurulumu yaparsan hiç bir sorun olmaz
Boş bilgisayara hem Windows hem Linux yüklenecekse önce Windows yüklenir,kurulumda Linux için belirli boyutta bir disk alanı boş bırakılır.

Teşekkür ederim hocam merak ettiğim buydu. Olası bir aksilikte yahut herhangi bir durumda direkt W10 USB ile temiz kurulum yapmak istiyorum, grub falan uğraşmadan.