Neden Böyle Oyun Yapılmıyor?

Başlatan Stargate, 14 Haziran 2020 - 20:39:44

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Stargate

Arkadaşlar iki sorum var.

1-Aşağıda yazacağım oyunu nasıl yaparım? Günde 1-2 saat ayırıp öğrenmek istiyorum. Hangi oyun motoruyla olur? Sadece python biliyorum ( öğreniyorum ).

2-Örneğin aşağıdaki oyunun grafik motor eski sanırım. Ancak aşağıdaki oyunda şu özellikler olsa her gün oynardım. Benim için grafiklerden önemli olan aşağıdaki özellikler.
https://gameinnovationlab.itch.io/walden

1.Duvara balta ile vurduğunda duvarın parçalanması. Veya ağaca vurarak ağacı kırabilmek, toprağa vurarak kazabilmek.

2.DayZ gibi oyunlarda zombilere ateş ediyorsun ama vücut parçalanmıyor. Çok saçma. En azından kollar, bacaklar parçalanmalı. Bu özellik sanırım Postal 2 oyununda vardı.

3.Balta yerine silahla ateş ettiğimde ağacın parçalanması, ev varsa camın kırılması, kurşunun duvara saplanması vs.

4.Toprakta, çamurda yürürken oradaki çiçeklerin, çimlerin ezilmesi. Gerçek hayattaki gibi.

5. Bu oyun önce Counter Strike haritaları gibi küçük yapılabilir. Daha sonra harita genişletilerek GTA 5 gibi bir oyun olur mu?

.py

Alıntı YapGünde 1-2 saat ayırıp öğrenmek istiyorum

hmm, 1,2 saatle olmaz be abi bence siz steam den oyun indirip oynamaya devam edin.

Alıntı YapDaha sonra harita genişletilerek GTA 5 gibi bir oyun olur mu

olurda tek başınıza 1 kaç yüz yılda  yaparsınız diye düşünüyorum

Stargate

Hazır oyun motorlarıyla böyle özellikler olmuyor mu? Ağaca ateş ediyorsun, baltayla vuruyorsun bir şey olmuyor. Örneğin ağaca nereden vurduysan oradan parçalanması gerekir. Ben bu tür oyunlar istiyorum.  :)

alicilin

[mention=653703]@.py[/mention]

Sizi kınım kınım kınıyorum. Tek başına 1 kaç yüz yılda yapılacak oyun mu bu ? En az 10 yüz yıl geçmesi lazım.  ;D
<Developer/>

agg1401

Arkadaşım benden sana tavsiye al eline İngilizce kitabını İngilizce öğren. Sonra algoritma nedir onu öğren ve sonra programlama dili seç ve onu öğren. Son olarak o programlama dilini kullanan oyun motoru öğren. Şimdiden bol delirmeli saatler dilerim.

Aaron

Merhaba. Oyun yapabilmeniz icin arkadaslarin paylastigi her seye ihtiyaciniz olabilir ama yuzyillara ihtiyaciniz yok. Sunu izlemenizi tavsiye ederim.

https://www.youtube.com/watch?v=Y3Rs1z7it5M

Eger bahsedilen konu hakkinda bilginiz yoksa insanlarin hevesini kiracak sekilde yikici yorumlar yapmamaya calisin.

Oyun dunyasi icin size Unity onerebilirim. Unity farkli diller ile yazilabiliyor. Dilin kendisini direkt ogrenmek yerine Unity'i kullanarak da ihtiyaciniz olan bilgiyi edinebilirsiniz.

Yapamadiginiz bir sey oldugunda ya da nasil yapilacagina dair sorular sordugunuzda emin olun ki o soruyu sizden once mutlaka biri sormustur ve cevaplanmistir. Yukaridaki videoyu izlerseniz benzer bir hikaye ile karsilacaksiniz.

Simdiden basarilar dilerim.

.py

[mention=653726]@Aaron[/mention]

Alıntı Yapama yuzyillara ihtiyaciniz yok

siz öyle sanın.

Alıntı YapDaha sonra harita genişletilerek GTA 5 gibi bir oyun olur mu

Şimdi konuya matematiksel olarak bakarsak eğer konumuz nedir "GTA"

GTA 1000 kişilik bir ekiple 5 yılda tamamlandığına göre. Sorumuzu şu şekilde sorabiliriz.

Sual: 1000 kişi bir işi (365 * 5) 1825 günde yapıyorsa 1 kişi aynı işi kaç günde yapar?

Formulle uğraşmadan düz mantıkla şöyle hesaplayabiliriz.

1000K -- > 1825
500K  -- > 3650
100K  -- > 18250 (3650*5)
10K   -- > 182500
1K    -- > aynı işi 1825000 günde yapar.

-- > 1825000 / 365gün =  5000 yıl
1 Asır 100 yıl ettiğine göre
5000 / 100 = 50 asır.

1 kaç yüzyılda yaparsınız diyerek az bile söylemişim:)

Saygılar.

illedelinux

Patron mühendislerine bir emir vermiş, bir kaç ayda cep telefonu icat edilmiş.
Ay'a beş yıllık çalışma sonucu çıkılmış.
Bahsedien oyun yüzlerce mühendisle ve günümüzün gelişmiş teknolojisiyle ancak beş yılda tamamlanmış.
İşletim sistemi yapmaktan dahi daha zor olan bir oyunu nasıl yaparım diye sorarsan alacağın makul cevaplar ancak bunlar olur.
GNU/Linux kullanmıyorum, onu yaşıyorum...

Stargate

Alıntı yapılan: illedelinux - 15 Haziran 2020 - 23:50:44
Bahsedien oyun yüzlerce mühendisle ve günümüzün gelişmiş teknolojisiyle ancak beş yılda tamamlanmış.
İşletim sistemi yapmaktan dahi daha zor olan bir oyunu nasıl yaparım diye sorarsan alacağın makul cevaplar ancak bunlar olur.

Cevaplar için teşekkürler.  :)

Oyun motoru yazmak istemedim. Oyun motoru kullanarak yapmayı düşündüm. Ancak hangi oyun motoruyla olur bilmiyorum.

Şu an piyasada bulunan oyunlardan memnun değilim. Örneğin Arma 4 bekledim, çıkmadı. Euro Truck Simulator 3 bekledim çıkmadı.
CS:GO hiç oynamıyorum. Yeter artık, CS:GO 2 çıksın.

Örneğin Unity oyun motorunda baltayla, silahla parçalanan bir kaya var mı? Eğer varsa bu kayayı tuğla şeklinde tasarlarım. Bu tuğlalardan ev yaparsam, ev de yıkılabilir olur. Aynı mantıkla parçalanan tahta parçası varsa bununla ağaçları tasarlarım...

Mitsukuni

Merhaba,

Bahsettiğiniz şekilde kırılma, parçalanma ya da oyun dünyası üzerinde herhangi bir değişiklik için öncelikle öğrenmeniz gereken terim "shader". Dolayısıyla hangi oyun motorunu kullandığınızın aslında pek bir önemi yok. Oyun motoruna bu tarz hesaplamaları yaptırabilmeniz için OpenGL ya da DirectX kullanmanız gerekiyor, bu da oyun için fazladan işlem gücü yükü demek. Bazı oyun motorlarında bir takım özellikler gömülü geliyor olabilir, bu kısım sizin araştırmanıza bağlı. Şahsi tavsiyem Godot ve OpenGL üzerinde yoğunlaşmanız. Unutmadan, kendi shader'ınızı kendiniz de yapabilirsiniz.

gecegezen

Alıntı yapılan: Stargate - 16 Haziran 2020 - 00:20:53
Alıntı yapılan: illedelinux - 15 Haziran 2020 - 23:50:44

Cevaplar için teşekkürler.  :)

Oyun motoru yazmak istemedim. Oyun motoru kullanarak yapmayı düşündüm. Ancak hangi oyun motoruyla olur bilmiyorum.

Şu an piyasada bulunan oyunlardan memnun değilim. Örneğin Arma 4 bekledim, çıkmadı. Euro Truck Simulator 3 bekledim çıkmadı.
CS:GO hiç oynamıyorum. Yeter artık, CS:GO 2 çıksın.

Örneğin Unity oyun motorunda baltayla, silahla parçalanan bir kaya var mı? Eğer varsa bu kayayı tuğla şeklinde tasarlarım. Bu tuğlalardan ev yaparsam, ev de yıkılabilir olur. Aynı mantıkla parçalanan tahta parçası varsa bununla ağaçları tasarlarım...
demek isediğini anladım ama söyle bir şeyi kaçırıyorsun dediğin gibi duvarı düsün bununla ev yapcaksın ve bu cisimlerin birbirleri ile etkilesimleri hesaplaman lazım ki sen hangi tuyla ile etkilesime gireceğini bilmiyorsun sonuç çoook fazla islem gücü yani mesela excel ile basit bir toplama formulu bile bir süre sonra islem sınırı geçtiği için hata veriyor benzer bir durum çok fazla veri ve hesaplanacak nesne olusturuyorsunuz siz.
Yotube kanalım hepinizi beklerim...
https://www.youtube.com/channel/UCsRQPZxNJKZbfpGy6r97nJw

91011

Çok fazla bir işlem gücü gerekmez, saçılma parçalanma kolay şeyler. elle bile yapabilirsin.

Mesela bir obje çarptığında bir kaç saçılma tipi yapabilirsin gerisi texture ile hallolacak şeyler.

Sadece izleyeceği yol için bir matematik fonksiyonu gerekir o kadar. Belki bir miktar dairesel veya diket hareket olabilir.

Bunları tek tek verirsin opengl biliyorsan yaparsın 500 yıl gerekmez. Sadece grafikler o kadar iyi olmayabilir kendin yapacaksan.

Tanrı konuşmaz, şeytan fısıldar...

Aaron

Stargate

Alıntı yapılan: 91011 - 16 Haziran 2020 - 22:14:43
Çok fazla bir işlem gücü gerekmez, saçılma parçalanma kolay şeyler. elle bile yapabilirsin.

Mesela bir obje çarptığında bir kaç saçılma tipi yapabilirsin gerisi texture ile hallolacak şeyler.

Sadece izleyeceği yol için bir matematik fonksiyonu gerekir o kadar. Belki bir miktar dairesel veya diket hareket olabilir.

Bunları tek tek verirsin opengl biliyorsan yaparsın 500 yıl gerekmez. Sadece grafikler o kadar iyi olmayabilir kendin yapacaksan.

https://www.youtube.com/watch?v=aAgVSTrqNOc
https://store.steampowered.com/app/1167630/Teardown/
Oyunu tek başına yapmış. ;D
Bu videodaki gibi bir oyun hangi oyun motoruyla yapılır?

gelbisidicem

Merhaba, oyun programlama düşüncen harika! Ancak sıfırdan oyun yapabilmen için öncelikle motor yazmalısın. Tabi ki bu iş tek başına olmayacağı için hazır oyun motorlarını kullanman hem zaman açısından iyi olur hemde daha realist bakman da sana yardımcı olur.

Hazır olarak iki büyük program söyleyebilirim .

- Unity 3D
- Unreal Engine

• Unity 3d C# dilini kullanarak oyun geliştirebilirsin.
    Unreal Engine' de ise C++ dilini kullanarak oyun geliştirebilirsin.

Bu platformlarda sana tavsiyem şudur ki öncelikle 2D oyunlar ile başlayıp(ki Unity nimettir) daha sonra 3D oyunlara adım atmalısın.
2D oyunları tek başına yapabileceğin gibi 3D oyunları da tek başına yapabilirsin. Kİmsenin söylediklerine de aldırma. Çoğu yorum çok absürtce yazılmış...

Şu şekilde plan yapabilirsin.
Örneğin kodları sen yazıp modelleri satın alabilir yada ücretsiz olan ve freelisans olanları oyuna ekleyebilirsin.
Her iki motorunda grafik script gibi bir çok nimetin olduğu mağazaları bulunmakta.

İleride geliştiğinde büyük ekip kurup büyük projelere başlayabilirsin.
Kendim de bu işle ilgileniyorum ve buradaki yorumlar cidden çok rahatsız edici ve absürt..
Tanıdığım bir çok arkadaş steam e bir çok oyun çıkardılar. Kısa soluklu korku oyunlarıydı genelde.

Maddi yönüne bakarak bu işe girmek istiyorsan girmemeni tavsiye ederim. 
:)