Nomodeset ile kurulum yaptım, Bu ekran kartım çalışmıyor mu? demek

Başlatan halimasa, 05 Haziran 2020 - 14:55:36

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

halimasa

Selam, Yaklaşık bir senelik bir uğraş sonunda ubuntuyu kurmuştum, iki konu başlığı burada bir tane de askubuntu da açmıştım.  ;D

Kurulumu önce nomodeset i (benim bilgisayarımda grub önyükleme ekranına shift tuşuna değilde esc ye basarak çıkıyor) grub a quiet splash sonrasına nomodeset i ekleyerek sistemi kullanmaya başladım. Ancak şunu merak etmeye başladım.

Minetest isimli uygulamayı oğlumla birlikte oynamak için kullanıyoruz, minecraft alternatifi ücretsiz bir oyun, ancak windows da bilgisayarım çok bağırmadan (fan yüksek hızla çalışmadan) uygulamaları çalıştırıyordum. Ancak dün akşam bu uygulamayı  ubuntu 20 04 de denemek istedim. Çok yüksek bir fan sesi çıkmaya başladı. 15 dakika kadar oynayıp sonrasında zarar vermemesi için uygulamayı kapattım.

Ben şöyle düşündüm, ubuntu intel ekran kartını kullandığı için nvidia gtx 1050 ti kartım boşa çıktı, intel nvidia dan daha düşük olduğu için çok fazla yük bindiğini düşündüm.

Sorum şu an başlığımdaki gibi: Ubuntum şu an sadece intel kartımı mı kullanıyor? Yada nvidia kartım düzgün çalışıyor mu (yükleyiciden nvidianın en son sürümünü seçtim ama güncelleme yaptı mı yapmadımı anlayamadım.) Bunu nasıl anlayabilirim.

haiko

Aşağıdaki komutu terminal üzerinden çalıştırarak donanım listesine ulaşabilirsiniz.
sudo lshw -short
komutunu vererek çıktıdaki display bilgisini okuyarak işletim sisteminizin hangi köprüyü, hangi ekran kartını ve hangi sürücüsünü kullandığını görebilirsiniz.
Daha detaylı çıktı için;
sudo lshw
veya bu lspci | grep VGA   kodu ile direkt ekran kartına yoğunlaşabilirsiniz.
Koşuyorum dikenlerin üstünde...