Linux dağıtım tavsiyesi

Başlatan 0M42, 03 Haziran 2020 - 00:06:36

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

0M42

Arkadaşlar merhaba, eski bir laptop ım var işletim sistemi olarak xp kurulu. Sistem özellikleri 1.1 ghz. pentium m işlemci, 1.5gb. ram, 128 mb. ekran kartı, 60gb harddisk.

XP çalışma hızı olarak gayet iyi ancak web tarayıcılar işin içine girdiği zaman bilgisayar çok fazla yavaşlıyor özellikle video izlerken. Youtube da 480p videoyu bile zar zor oynatıyor.

Bana özellikle internet browser da hızlı çalışacak, youtube videolarını 480p de en azından akıcı bir şekilde izleyebileceğim bir dağıtım önerebilirmisiniz? Mint, ubuntu, slax kurdum. Aynı şekilde işletim sistemi olarak hızlı çalışıyorlar ancak web tarayıcıda xp den daha kötü bir performans sergilediler.

Bana ne önerirsiniz arkadaşlar?

Anlamadığım mevzu en kötü ve modeli eski akıllı telefonlar bile youtube dan 480p videoyu çok rahat bir şekilde izleyebiliyorken bilgisayarda durum neden böyle neden video işin içine girince yüksek donanım istiyor bilgisayar dünyası? B konuda da beni aydınlatırsanız çok sevinirim.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 03 Haziran 2020 - 01:22:11

Lubuntu yada puppy linux için özellikle yorumlarınızı merak ediyorum.

tefoski

BirDost

0M42

Mint i denedim bir hevesle kurdum ancak belirttiğim sistemde çalışan en yavaş dağıtım oldu. Sadece web tarayıcıda değil sanki bilgisayarımın donanımıda tam olarak mint için yeterli değil gibi.

Android in iki sürümünü de kurmayı denedim

-Bliss Os v7.2
-Bliss Os v11.9

Ama çok enteresan dır ki kuramadım. Kuramamakla birlikte cd üzerinden de sistemi çalıştıramadım ya hata aldım yada donup kalma sorunu yaşadım. Farklı yerlerden de indirip denedim sonuç aynı oldu.

Pardusu denemedim sadece internet yorumlarını okudum, anladığım kadarıyla elimdeki imkandan daha yüksek sistem özellikleri isteyen bir işletim sistemi. Sizin bu konudaki görüşünüz nedir?

illedelinux

Bahsettiğin yavaşlama dağıtımla alakalı değil, tarayıcı bütün dağıtımlarda aynı kaynağı kullanır.
Bu nedenle senin araman gereken dağıtım değil, hafif masaüstü paylaşan dağıtım olmalı.
Debian Lxde 32bit ve Bunsenlabs 32bit senin işini görür.
Debian debian-live-10.4.0-i386-lxde.iso
https://cdimage.debian.org/debian-cd/current-live/i386/iso-hybrid/   
Bunsenlabs helium-5-i386.hybrid.iso
https://www.bunsenlabs.org/installation.html 

GNU/Linux kullanmıyorum, onu yaşıyorum...

0M42

Önerdiğiniz dağıtımlara mutlaka bakacağım indirme linkleri için de ayrıca teşekkür ederim.

Peki lxde masaüstü kullanan lubuntu için ne diyorsunuz? CD üzerinden çalıştırıp biraz inceledim hoşuma gitti kullanımı kolay ve göze hoş geliyor. Neredeyse tüm driverler otomatik olarak tanımlandı. CD üzerinden çalıştırdığım için ister istemez biraz yavaş çalışıyor dvdrom bir durup bir çalışıyor okumaya başlamasını beklemek zorunda kalıyorum vs. o yüzden hız konusunda çok bir gözlem yapamadım. Ama dvdrom okumaya başladıktan sonra hız çok güzel.

sinan54

Ben bu tarz açılan pek çok konuya ''Antix Linux'' veya Debian ''Openbox'' önerdim.Çünkü bir çok dağıtım deneyerek bu kanıya vardım.Lubuntu son sürüm artık LXQT olarak çıkıyor ve LXDE ye göre ram ve işlemci kullanımı fazladır.