Python programla dili

Başlatan 0M42, 26 Mayıs 2020 - 20:30:59

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

0M42

Arkadaşlar merhaba, bir süredir internetten erişebildiğim kaynaklar ile python öğrenmeye çalışıyorum. Sormak istediğim bir şey var.

String konusunda aşağıdaki iki yazma şeklinin birbirinden farkı nedir? Aralarında boşluk bırakmak istediğim bir yazı yazmak istediğimde ikiside görünürde aynı sonucu veriyor;

>>> print("Deneme", "Yazim")

>>> print("Deneme Yazim")

haiko

İkisi de aynı sonucu veriyorsa, demek ki ikisinin de birbirinden farkı yokmuş :)

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 26 Mayıs 2020 - 21:15:35

Neyse; şaka bir yana, bir de şunları dene:

print("Deneme /nYazim") Alt satıra geçer
print("Deneme /tYazim")   Bir tab boşluk bırakır
print(*"Deneme Yazım")    Kendinden sonrakileri parçalara ayırır.

Ya  bu arada forumu mobilden kullanmak var ya; #ölüm
Koşuyorum dikenlerin üstünde...

.py

[mention=653259]@0M42[/mention]print fonksiyonu ile bir veya daha fazla parametre gönderebiliyoruz parametrelerin tipi önemli degıl. mesela: string, integer, liste, yada tuple olabilir. bu tiplerin (type) print ile aralarına virgul koyarak cıktısını alabiliyorsun.

sep parametresini kullanınca ne oluyor görelim (sep parametresinin default degeri bosluktur bunu degıstırebılırız)

Örnek:
print("Deneme", "Yazim",  sep='+')

Çıktı:
Deneme+Yazim

haiko

print("Çok uzun yazı yazmak istediğimde parametreyi bu şekilde kullanıyorum",end=".")
Koşuyorum dikenlerin üstünde...

Aaron

Ikisi birbirininden calisma prensibi olarak farkli degil. Fakat verdiginiz ikinci ornek print() fonksiyonunun birden fazla arguman aldigini gostermekte.

Peki elimde birden fazla arguman oldugunu biliyorsam print() fonksiyonunu nasil kullanirim?

renkler = ["siyah", "kirmizi", "beyaz", "yesil"]
print(*renkler, sep="-")  # siyah-kirmizi-beyaz-yesil

bilasdem

python ve diğer eğitimleri almak istiyorsan https://www.btkakademi.gov.tr/  buraya bir göz at bence