Python Fikstür Uygulaması için yardımcı olabilir misiniz ?

Başlatan tuncerrstm, 26 Mayıs 2020 - 00:38:18

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

tuncerrstm

1. Takimlar.txt dosyasında isimleri alt alta yazılmış olan takımlar için bir karşılaşma fikstürü oluşturarak
Fikstür.txt'ye yazan programı oluşturun.
• Her takım rakipleri ile hem kendi sahasında hem de deplasmanda karşılaşacaktır.
• A takımı B takımı ile kendi evinde 5. hafta karşılaştıysa, deplasmanda da 5 + (takımsayısı-1). hafta
karşılaşmalıdır.
• Aynı takım arkaya arkaya hep deplasmanda veya hep kendi evinde oynamamalıdır. 1 hafta evinde,
1 hafta deplasmanda şeklinde olmalıdır.

Merhaba arkadaşlar python'da böyle bir proje aldım fakat hep kodumda hata alıyorum sanırım algoritmayı yanlış kuruyorum yardımcı olabilecek bir arkadaş var mı acaba ?

.py

[mention=653244]@tuncerrstm[/mention]Soru güzel Takimlar listesini paylaş deneme yapmak istiyorum

Alıntı YapA takımı B takımı ile kendi evinde 5. hafta karşılaştıysa, deplasmanda da 5 + (takımsayısı-1). hafta
karşılaşmalıdır.

Bu kısmı anlayamadım.

tuncerrstm

Yani diyelim fikstür 5. hafta fenerbahçe - galatasaray maçı var ve toplamda 6 takım var ve 5. hafta oynadıklarına göre bir sonraki rövanş takımsayısı - 1 yapıldığında kaçıncı haftaya denk geliyor onu verecek yani deplasman maçı gibi anladınız mı?

[TakımA,TakımB,TakımC,TakımD,TakımE,TakımF] merhaba sanırım mantığı çözdüm diylim ki 6 takım var bu takımların isimleri dışarıdan alınacak ve şöyle eşleşecekler.

1. TakımA vs Takım C
2. TakımA vs Takım D
3. TakımA vs Takım E
4. TakımA vs Takım F
bu durumda TakımA ve TakımB  5. hafta eşleşiyor yani. Deplasman maçı için tüm takım sayısı -1 yapıcaz sanırım.
5. TakımA vs Takım B
Algoritmayı bunun üstünden kuruyor 5 ilk baçın yapıldığı hafta ve + Takım sayısı - 1 şeklinde yani --> (5+6) - 1 = 10. hafta tekrar karşılacaklar mantık bu. :)
Tabi diğer takımlar da aralarında eşleşiyor ufaktan kafam karıştı ama az çok mantığı toparladım :S

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 26 Mayıs 2020 - 09:22:04

[mention=653245]@.py[/mention]