Ubuntu 20.04 NVIDIA x server setting de sadece prime profiles var

Başlatan freedoman, 05 Mayıs 2020 - 16:09:53

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

freedoman

Merhaba ubuntuda çok yeniyim şuan ubuntuda ekran kartı olarak NVIDIA driver metapackage - NVIDIA driver 440 kullanıyorum. Fakat bilgisayarıma otomatik yüklenen NVIDIA x server setting uygulamasında sadece prime profiles görünüyor. Prime profiles kısmında ise performance mod, on-demand ve intel(power saving) var. İnternetten biraz araştırma yaptığımda diğer kişilerde bir sürü ayarlar menüsü vardı. Bende acaba neden sadece prime profiles ayarları var açıklarsanız sevinirim. Cevaplar için şimdiden teşekkürler.

alicilin

manjaro üzerinde nvidia 440x sürümlü sürücüyü kullanıyorum. Bu sürücü sadece inteli kullanıyor. Eğer istediğim bir programı nvidia ile açmak istersem önüne "prime-run" yazmam gerekiyor. Yani daha eski sürücülerde olduğu gibi nvidia'yı seçip çıkış yapıp geri girmem gerekmiyor. Çok büyük ihtimalle ubuntuda da durum budur.
<Developer/>

Empat

Sorununuz çözüldüyse, forum düzeninin sürdürülebilirliğine katkı sağlamak için, konu başlığınızı [Çözüldü] olarak işaretlemenizi rica ediyoruz.

Başka bir sorunun yanıtını bulamazsanız ya da bir sorunla karşılaşırsanız, yeni bir konu açabilirsiniz.

İyi forumlar.
Everything for me is just Peace - Love - Coding. Also, as they say: I am a programmer, I have no life!

aliorhan111111

[mention=652697]@freedoman[/mention] Aynı sorunu bende yaşıyorum. Eğer çözdüysen nasıl çözdüğünü söyleyebilir misin ?

ernuynk

Bende de aynı sorun var.
Ekran kartının mevcutta kullanıldığından emin misiniz? Sistem hakkında kısmından grafik kartı ne olarak görünüyor?
Bende ilk başta nvidia görünüyordu fakat şimdi intel onboard kart görünüyor.

aliorhan111111

[mention=655245]@ernuynk[/mention]

Sorunu çözdün mü? Ben hala çözemedim. Bende de ilk başta Nvidia gözüküyordu. Şimdi hiçbir şey gözükmüyor.

nxjoseph

Alıntı Yap
Bu sorunu yaşadım ve Ubuntu 20.04'ü yeniden yükledikten sonra bile çözemedim. Ancak NVIDIA sürücüsü Ubuntu 18.04 ve pop OS 20.04'te iyi çalışıyordu. Sorunun, Ubuntu yükleyicisi sırasında işletim sisteminin kurulumu sırasında NVIDIA sürücüsünü kurduğu Ubuntu 20.04'teki yeni özellik nedeniyle olması gerektiğini tahmin ettim. Bu nedenle, grafikler ve WiFi ve ek medya biçimleri için üçüncü taraf yazılımı yükleme seçeneğinin işaretini kaldırdıktan sonra Ubuntu'yu sistemime yeniden yükledim. Ardından, 18.04 kurulumum için yaptığım gibi GUI'yi kullanarak Ubuntu'nun kurulum sonrası NVIDIA sürücüsünü manuel olarak kurdum. Artık NVIDIA X sunucu ayarlarındaki tüm seçenekler görüntüleniyor. Linux'ta acemi olduğum için kurulum sırasında bu hatanın neden olduğunu bulamadım.

https://askubuntu.com/questions/1237084/ubuntu-20-04-nvidia-x-server-settings-only-showing-prime-profiles#1239496

İşletim sistemini kurarken üçüncü taraf yazılımları işaretlemeyip, nvidia driverini manuel olarak sonradan kurmanız gerekiyormuş.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 06 Haziran 2021 - 16:26:15

https://www.youtube.com/watch?v=EbfQK2oqdco