[Çözüldü] Bios Ekranında Sildiğim İşletim Sistemi Görülüyor

Başlatan ulerdogan, 27 Nisan 2020 - 09:13:04

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ulerdogan

Merhaba. Dün dual bootla kurduğum Ubuntu'da 20.04 sistem güncelleştirmesi yaparken Ubuntu çöktü. Grub'u kaldırmak için bir çok yol denedim olmadı. Ben de usbye ubuntu kurup Os Uninstaller yükleyerek Ubuntu'yu kaldırdım. Sonrasında Windows'tan girip  Ubuntu'nuj kurulu olduğu diski silmeme rağmen bios'taki açılış cihazlarından bir türlü Ubuntu gitmiyor. Disable ettiğim için atlıyor ama eğer orayı boot edersem grub bash'i açılıyor. Bir de üstüne bunlarla uğraşırken Linpus Lite diye bir açılış seçeneği daha geldi.
Bu karmaşadan nasıl kurtulabilirim? Teşekkürler

ata1

ulerdogan

Ubuntu'ya erişimimim kesildikten sonra usbye kurarar bu şekilde kaldırdım zaten. Şuan işletim sistemi kaldırıldı. Hard diski bile sildim ama biosta görünüyor ve grub bashi geliyor biosta enable olmazsa

sinan54

Ubuntu kurulum usb ile bilgisayarı çalıştırın live kullanımda terminali açıp aşağıdaki komutu yazın
efibootmgr
Örnek benim çıktı şu şekilde
[sinan@fuji ~]$ efibootmgr
BootCurrent: 000E
Timeout: 0 seconds
BootOrder: 000E,000D,0006,0007,0008,0009,000A,000B
Boot0000  BIOS Setup       
Boot0001  Boot Menu
Boot0002  Diagnostic Screen
Boot0003  Recovery and Utility
Boot0004  Diagnostic Program
Boot0005  Diagnostic Progrogram ROM
Boot0006* Floppy Disk Drive:
Boot0007* Drive0 HDD:
Boot0008* CD/DVD Drive:
Boot0009* NETWORK:
Boot000A* USB HDD:
Boot000B* USB CD/DVD:
Boot000C* Erase Disk
Boot000D* Windows Boot Manager
Boot000E* Manjaro
[sinan@fuji ~]$

Örnek Manjaro sistemini kaldıracagım
sudo efibootmgr -b E -B
Komutu ile Manjaro bios açılışından silinmiş olur.Sizde ubuntu açılışı neyse onu yazarak silebilirsiniz.(harf veya rakamda olabilir.
https://askubuntu.com/questions/63610/how-do-i-remove-ubuntu-in-the-bios-boot-menu-uefi

ulerdogan

Sonunda her şeyi düzeltebildim sanırım. Çok teşekkür ederim.
Sadece boot listesinde "Linpus Lite" kaldı. O da sanırım işlemi yaptıktan sonra USB'deki Ubuntu'yu kapatırken orada kalıyor. Sizce Windows'a Linux Subsystem kursam bu tarz işlemleri oradan yürütebilir miyim?

sinan54

[mention=652557]@ulerdogan[/mention] Linpus lite ilk defa duydum.İnternetten anladıgım Acer bilgisayarlarda bulunuyor.Birde geliştirmesi durdurulan bir dagıtım olarak listeleniyor.
https://distrowatch.com/table.php?distribution=linpus
Bu dagıtım önceden bilgisayara kurulduysa kaldırsanız bile bios boot ekranında görünür.Windows'in yakın güncellemesinde sanırım linux Subsystem dosya yöneticisine eklenmiş,linpus seçeneği onedenlede gemiş olabilir.(sadece bir varsayım) Bilgisi olan arkadaşlar dönüş yaparlar belki,sakıncası yoktur yorumu olursa linput lite seçeneğinide aynı yöntemle silebilirsiniz.

Empat

Konu uzerinden 2 hafta geçmiş.

Sorununuz çözüldüyse, forum düzeninin sürdürülebilirliğine katkı sağlamak için, konu başlığınızı [Çözüldü] olarak işaretlemenizi rica ediyoruz.

Başka bir sorunun yanıtını bulamazsanız ya da bir sorunla karşılaşırsanız, yeni bir konu açabilirsiniz.

İyi forumlar.
Everything for me is just Peace - Love - Coding. Also, as they say: I am a programmer, I have no life!