Ubuntu forumun en sevdiğim fonksiyonu :)

Başlatan eronis, 26 Nisan 2020 - 16:39:08

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

eronis

Bu konu forumdaki mesajlardan birine cevap verince kendiliğinden aklıma geldi ve bununla ilgili bir şeyler yazmak istediğimi fark ettim. Bu fonksiyon bence internetteki bütün forumlarda bir altın kural olmalı ama başka hiçbir yerde görmüyorum. Nedir peki bu?

Bu gün ne yap arsam yapayım herşeyi yüzümegözüme bul aştırdım

Biraz Türkçeyi katledeyim ki fonksiyon biraz daha gözünüzün önüne gelsin. Yanlış yazılan şeyleri forum otomatik olarak düzeltiyor ve başına * işareti koyuyor. "Burada yanlış yazdın, dikkat et." Bu özellikle akademik yazışma yapan birisi olarak benim için bir hatırlatma aracına dönüştü. Bu foruma katıldığım zamandan beridir Türkçe bilgimin ilerlediğini görebiliyorum.

Bunu diğer sitelerde de uygulamanın bir yolu var mı? Tarayıcı eklentisi olarak bile olur. İyi günler dilerim.
The Linux philosophy is 'Laugh in the face of danger'. Oops. Wrong One. 'Do it yourself'. Yes, that's it. --Linus Torvalds

agg1401

Konuyu takibe almak için yazıyorum, eğer varsa bende kullanacağım.

alquirel

Merhaba,

Aslında biz forum yazılımının "Sansürlü Kelimeler" özelliğini kullanıyoruz. Yani normalde küfür/argo/sakıncalı kelimeler olduğu gibi iletilere yansımasın diye oluşturulmuş bir işlevi biz aynı zamanda Türkçe açısından yanlış yazılmış kelimeleri düzeltmek için de kullanmış oluyoruz.

Muhtemelen tüm forum yazılımlarında bu "Sansürlü Kelimeler" özelliği mevcuttur. Bu açıdan da kullanılmak istenmesi diğer forum yöneticilerine kalmış bir iş.

Umarım soruyu doğru anlayıp doğru cevap vermişimdir.

Aaron

[mention=652513]@eronis[/mention], Ingilizce icin Grammarly var ama Turkce icin olmamasi icin de bir sebep yok :) Belki yakin zamanda birileri yapar.

eronis

Alıntı yapılan: Aaron - 01 Mayıs 2020 - 02:17:51
[mention=652513]@eronis[/mention], Ingilizce icin Grammarly var ama Turkce icin olmamasi icin de bir sebep yok :) Belki yakin zamanda birileri yapar.
İngilizce öğretmenliği bölümü okuyorum ve en sevdiğim Chrome eklentisi diyebilirim :)
The Linux philosophy is 'Laugh in the face of danger'. Oops. Wrong One. 'Do it yourself'. Yes, that's it. --Linus Torvalds