MSI Ge72 7rd Tam Bir Linux Karşıtı Sistem Galiba

Başlatan attackred, 10 Nisan 2020 - 14:16:45

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

attackred

Merhaba,
Başlıkta yazan modelde laptop cihaza sahibim. 3 senedir defalarca kez Linux dağıtımları kurmaya çalıştım ama en başta hybrid ekran kartı olduğu için hiçbir zaman sağlıklı bir biçimde sistem kurulmuyor. Kafayı yediriyor bu da bana. Arch tabanlı denemek istedim Manjaro live usb çalıştırsam bile masaüstü dahi gelmiyor. Bir şekilde kurdum diyelim bu sefer açılması da kapanması da dakikalar sürüyor cihazın.
Windows 10 kullanıyorum 30 sn civarında açılıp kapanıyor ama buna linux dağıtımı kurunca bilgisayardan canını istiyorum sanki. Driver vs her şeyi hallettiğim halde bu sorun düzelmiyor. Daha beteri de sanki fotoğraf fotoğraf ekran görüyorum. Programlama çalışıyorum, doğası gereği açık kaynak özgür dünya düşüncesini savunuyorum ben de ama klavyede bastığım tuş 2-3 sn sonra ekrana yansırsa ben bunu nasıl sağlayacağım? Mesela bugünlerde flutter öğrenmeye gayret gösteriyorum. Kod yazarken takılan sistem emülatör çalıştırsam çöker herhalde.
Yok mu hiç 0 sıkıntı bunu kurabilen? Hatalarla uğraşmaktan bezdim, hızlı, hafif ve erişilebilir diye lanse ediliyor sistem ama bende tam tersi oluyor. Sanal sunucu kurdum bilgisayarıma orada bile hata alıyorum kurmuyor (manjaro ve mint denedim)

7hr33l3t73r

Asagidakileri bir dene istersen!
ise yarar belki!
Bios:   CPU C states: Disabled & Fast Boot: Disabled
asagidaki gibi grubu duzenle:  /etc/default/grub

GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quiet splash"
Duzenlenmis sekli asagidaki

GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quiet splash acpi_osi= acpi_backlight=none acpi=ht pci=nomsi"

guncelle: sudo update-grub
sudo apt update && sudo apt upgrade

Ekran karti icin asagidakini kullan:

add-apt-repository ppa:xorg-edgers/ppa
apt-get update
apt-get install nvidia-3* //artik gunceli hangisi ise://
reboot
dc -e '[q]sa[ln0=aln256%Pln256/snlbx]sb207356256404211981204295703670388snlbxq'
https://www.getgnu.org/gnulinux/gnulinux-ipuclari/nasil-akillica-soru-sorulur.html

attackred

[mention=652194]@7hr33l3t73r[/mention]
Teşekkür ederim bu dediklerinizi daha önceki kurulumlarda da denedim açılış kapanış hızı veya performans alamama sorununu çözemiyor. Bu durum çok can sıkıyor ve Debian tabanlı bir yazılım dışında hiçbir Linux dağıtımı kuramıyorum.