Macbuntu 2020.6 Haziran/June Multilanguage-Turkish

Başlatan Forjest, 04 Nisan 2020 - 01:22:10

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Forjest

Macbuntu 2020.6 Haziran/June Multilanguage-Turkish
MacOSX Benzeri Linux işletim sistemi sevenler için tekrar'dan 2020.6 Haziran ayı çalışması erkenden yayımlanmıştır hazırlandı.
UEFI/LEGACY | LIVE + KURULUM | 64 BİT | XFCE | GÜNCEL | YÜKSEK PERFORMANS | MINIMAL YAPI!

Macbuntu_2020.6 Yeni Özellikler:
Global Xfce-Appmenu,Guake menu terminal F12,Skype,SysINFO,Htop,Thunderbird,Kernel 5.3.0.53,Dosya yöneticisi üst görev çubukları sol kısma konumlandırıldı,Sistem performansı optimizasyonları yapıldı.

Hızlı bakış:
Taban : Xubuntu / Xfce x64 Bit.
Kurulum: Live CD / Normal kurulum
Kernel versiyonu: 5.3.0.51
Dil: Multilanguage (Çokludil) + Türkçe
Distro adı: Macbuntu 2020.5 x64 ISO
Hazırlayan: Murat ATICI | Gnulinuxtr.Blogspot.com

Ekran Görüntüleri:

Kimler için hazırlandı? / Kimler bu sistemi kurmalı? :
İlk kez windows'tan linux işletim sistemleri geçiş yapacak olan ilk orta seviyede olanlar bireysel kullanımlar vb. ya da beğenip kurmak isteyenlere yönelik hazırlanmış olarak düşünülerek.Sistem gereksinimlerini karşılayacak tüm bileşenlerle beraber gelen uygulamalar sürücü vb. olan açık kaynak ubuntu tabanı kullanılarak tarafımdan oluşturulmuş ücretsiz linux işletim sistemi olarak tasarlanmıştır.İşleri kolaylaştırma anlayışında kendi özelleştirdiğim masaüstü sağtık menüsünde hızlı erişim,optimizasyon,denetim masası,yönetici root haklarıyla dizinler giriş için ilave kısayollar entegre edilmiştir kurulum sonrası kullanıcıya rahatlık sağlar.

Sisteme entegre edilen uygulamalar araçlar hakkında:
Compiz Fusion 3D efektlerine sahip uygulama varsayılan gelir! Tüm optimizasyon ayarları tanımlandı.Masaüstü efektlerinde iyileştirmeler yapıldı.Küp eklentisini aktif etme kullanıcıya bırakılmıştır.Çok masaüstü duvarı aktif gelir birden çok çalışma alanı yaratır.Farenizi masaüstü sol alt köşeye götürdüğünüzde aktif olur.
Bu sistem Macbuntu olarak "MacOSX" işletim sisteminden esinlenerek tarafımdan tasarlanmıştır.Xubuntu XFCE_masaüstü arayüzü kullanıldı.Sistem 18.04.4 lts longtermsupport uzun süreli desteğe sahip sürekli ve uzun süre güncelleme alır.Software update kısayoluna tıklamak yeterlidir.

MacOSX Logon Apple logolu,Boot oturum ekranları sisteme uygun şekilde modifiye edilerek düzenlenmiştir beğeneceğinizi düşünüyorum.Yeni 2020.4.11 sürümünde kernel boot,masaüstü açılış ve kapanış hızlarında artış yapılmıştır daha *kararlı bir sistem sizi karşılayacak şekilde dizayn ettim.
HD Masaüstü resimleri,simge paketleri ve güncel uygulamalar,en son çıkan ubuntu 18.04.4 LTS iso dosyası kullanılarak direkt entegre edilmiştir ilk ve son kullanıcı için tüm optimizasyon ayarlamaları yapılı gelir  kurulur live olarakta aynı mantıkla çalışır ve kurmadanda live olarak çalıştırılabilir.
Sistem gerçek makine,sanal makinelerde bir kaç kez test edilmiştir.Kurmadan da Live-CD kurulum olarak başlatıp çalışma özelliğinide içermektedir.
Windows Font paketleri entegre aktif edildi.Adobe Flash player Java,kodek ses video  ve sistem bileşenlerinin tamamı entegre çalışır vaziyette gelir entegre edilmiştir.
Notebook,netbook eski yeni tüm cihazlara kurulabilir özellikleri bünyesinde barındırmaktadır.Göze hoş görünen masaüstü resimleri efektleriyle beraber,gözü doldurur bir yapıda gelir.Mimarisi 64 bit olan 1 gb + ve üzeri sistemlerin kurması ve tercih etmesi önerilir.
Orijinal iso kalıbında bulunan boyuttan tasarruf için,bazı uygulamalar kaldırılmıştır (pidgin,parole player,transmission,thunderbird,mines,sgt game paketleri vd.) yer açılarak ilave özellikler dahil edilmiştir.

Mozilla firefox duruyor ellenmedi,yanına açık kaynak kodlu olan chrome türevi olan chromium hızlı internet tarayıcısıda dahil edilmiştir her ikiside sistemden isteğe bağlı kullanılabilir son stable final versiyonlarını içerir.
WoeUSB iso kalıpları yazdırma aracı,Xtreme Download Manager hızlı dosya indirme aracı,Filezilla,QBittorrent,Vlcplayer,Audacius with WinAmp Skin,Chromium browser,ses video kodek paketleri,yazı tipleri,Gimp-Inkscape,Shotwell resim editörleri,Synaptic packet maneger,Gnomediskmanager,slingscold metro arama,Macbuntu icon tema paketleri,ilave iki farklı simge paketleri entegre edildi,Bleachbit sistem temizlik optimizasyon aracı,Webcam görüntüleme uygulaması Vokoscreen video kayıt ses  için,Plank dock alt bar görev çubuğu Zoom efekti açık şekilde MacosX'e benzetilmiştir tema kullanılmıştır yazı tipi görünümleri değişimleri masaüstü ve sistemin genel optimizasyonları uygulamalarla beraber tamamen elden geçirilmiştir yüksek hızda çalışması için optimum seviyede ayarlar tanımlanmıştır.
Leafpad,Dconf editorler,QPDFview ebook görüntüleyicisi,Grubcustomizer yararlı ve kullanışlı araçlarda dahil edilmiştir.Kurulumdan sonra hazır olarak gelir.

Tüm işlemlerden sonra sistem tamamen arındırılarak temizlik yapılmıştır,
Internet hız ayarları ve sistemin tepkime sayfa süreleri efekt ayarlarıyla beraber, atak hızlı ve mükemmel seviyeye gelene kadar gözlemlerden geçirilmiş zerre kadar bir hataya denk gelinmemiştir su gibi akıcı görsel bir sistem yapısı ortaya çıkmıştır.İşlemlerin sonunda düzenlemeler yapılarak sizlerle paylaşım için kurulabilir şekilde iso kalıbı haline getirilmiştir.
Tüm kullanılan uygulamalar bilgi belge makale dosya vb. içerikler Açık kaynak özgür telif haklarına tabi olmayan paylaşılabilir kaynaklı sitelerden edinilerek çalışma yapılmıştır.Altta kaynak link ektedir gerekli bağlantı linklerinden farklı uygulamalar içinde ziyaret edebilirsiniz.

Sistem kurulumuna yönelik kısaca bilgiler:
Kurulum bildiğimiz ubuntu,linux mint ile neredeyse tıpa tıp aynıdır yazdırmadan,kullanıma live  olarak çalıştırma tamamen aynı olup değişiklik yoktur.
Çalışmamda herhangi bir 3 party bir yabancı zararlı bir içerik kesinlikle kullanılmamıştır,tamamen kontrolümde gözlemlenerek dikkatle çalışma tarafımdan hazırlanmıştır.Kendi imkanım dahilinde sistem bir kaç farklı donanıma sahip pc'lerde testleri yapılmıştır herhangi bir hata ileti vb.tespit edilmemiştir.bir kaç günlük test sürecinden sonra paylaşıma sunulmuştur dosya sunucusuna yüklenmiştir.

Compiz ve Macbuntu Linux üzerinde uygulamadaki bazı Klavye kısayolları:
Compiz çoklu masaüstüne değiştirme kısayollar: Ctrl+klavye alt sağ sol yön tuşları | Çoklu sayfa görünümü: win + tab / Alt + tab | Çoklu simge görünümleri Ctrl + alt + x tuşları.

4'lü masaüstü duvarı: Fareyle masaüstü sol köşeye gidildiğinde aktif olur.Farklı kombinasyonlar için Compiz settings manager üzerinden ayrıca kendinizde, kısayolları belirleyebilirsiniz arkadaşlar.

Macbuntu'yu indirme sonrası ve yazdırma işlemleri:
Macbuntu'yu indirdikten sonra Zip/ISO md5hash değerlerini kontrol ediniz ki,dosyanın tam inip inmediği hakkında baştan güvenlik için karşılaştırma yapınız.
ISO dosyasını hepimizin bildiği üzere bilindik iso yazdırma araçlarını kullanarak (Yumi,Winsetupfromusb,WoeUSB,AIOboot vb.) yazdırma işlemi yapılabilir. Live  kurulumsuz şekilde çalıştırabilir ya da,sabit hdd/diske kurulumunu rahat şekilde yapmak mümkün.
Kurulumdan hemen sonra sistemi update etmek kesinlikle gereklidir,depolar uygulamalar varsa yeni güvenlik güncelleştirmeleri sisteminize yüklensin.
Masaüstündeki "software update" kısayolunu tıklayarak Macbuntu güncelleme işlemlerinizi uygulamalar,kernel vd. bileşenler ile beraber rahat şekilde yapabilirsiniz.

Paylaşım yapacaklar için notlar:
Sunumda ve açıklamalarda linklerde değişiklikler yapmadan yapımcı bilgileriyle beraber,dileyen arzu ettiği mecralarda sosyal ağlarda,sitesinde blog sayfalarında vb. paylaşım yapabilirler.

İNDİRME LİNKİ [ SourceForge ]

Alıntı Yap
https://sourceforge.net/projects/macbuntu2020/files/Macbuntu2020.6_x64

ISO MD5: E8AA5BD47CF8F9ED715AF842E4B19245
Boyut: 1.6 GB ISO

https://macbuntu-2020-6-x64.sourceforge.io/
https://macbuntu2020.sourceforge.io
https://sourceforge.net/u/gnulinuxtr/profile

Macbuntu çalışmamda istifa ettiğim bilgi belge dosya içeriklerine yönelik kaynak linkleri:

Kaynak linkler:

Ubuntu/Xubuntu: https://ubuntu.com | https://xubuntu.org
Tema skin vb. paketler için: https://www.gnome-look.org
Uygulamalar ve çeşitli programlar indirme: https://pkgs.org
ISO Kalıbı derlemesinde kullanılan araç: https://sourceforge.net/projects/pinguy-os/files/ISO_Builder
Ubuntu sistemleri hakkında destek forum sitesi için: https://forum.ubuntu-tr.net

Macbuntu Linux Kurulum için / Sistem Gereksinimleri:
işlemci: Dualcore+,pentium 64 bit  uyumlu işlemci mimarisi
Ram: 1 Gb veya üzeri
Harddisk: 25 GB ve üzeri alan
Ekran kartı: 256 mb ve üzeri grafik görüntüleyicisi
Kurulum için: Dvd disk writer,usbdisk portu vs. (Boot yöntemi)
Model: Toshiba Stallite  Laptop pc | İşlemci Intel Core i3 2310M @ 2.10GHz | Ram: 8 GB | HDD: 256GB SSD+500 SATAHDD  | Ekran kartı: Intel HD Graphics 3000 (Toshiba)
Projeler:  Macbuntu UbuntuXFCE Winbuntu

7hr33l3t73r

Bu Macbuntu menu paneli hic benzememis Macos'a.
Soyle kodlari acik galiba.
https://github.com/XQuartz/quartz-wm
(Gerci macos'un menubar uygulamasimi onu da bilmiyorum. Sanirim iyice bakmam gerekebilir.)
Bir ara port etmeyi dusundum ama sonra kaldi oyle.
Yanlis biliyor olabilirim, cok bakmakdim ama derleyip kurulamaz mi? Deneyen var mi hic?!
Ben bakamadim ama calistirmayi dusunen varsa yardimci olur herhalde bilen arkadaslar, bende yardim etmeye calisirim. Sanirim o zaman tam bir macos'a benzer. :)
Macos menu bar'i gercekten guzel. Herhangi bir uygulama acik degilken bile orada menuler bulunmakta. Uygulama acinca sabirim hemen uygulamanin menusune donusuyor. Hatirladigim kadari. :)
Tam olarak macos menu penceresine benzeyeni yapani bulamadim linux'da.
dc -e '[q]sa[ln0=aln256%Pln256/snlbx]sb207356256404211981204295703670388snlbxq'
https://www.getgnu.org/gnulinux/gnulinux-ipuclari/nasil-akillica-soru-sorulur.html

tosun

Kurulumu gerçekleştiremedim.Yükleyici çöktü. :-[
"İnsan dünyaya sadece yemek, içmek, koynuna birini alıp yatmak için gelmiş olamazdı. Daha büyük ve insanca bir sebep lazımdı."

Forjest

Alıntı yapılan: 7hr33l3t73r - 04 Nisan 2020 - 14:43:01
Bu Macbuntu menu paneli hic benzememis Macos'a.
Soyle kodlari acik galiba.
https://github.com/XQuartz/quartz-wm
(Gerci macos'un menubar uygulamasimi onu da bilmiyorum. Sanirim iyice bakmam gerekebilir.)
Bir ara port etmeyi dusundum ama sonra kaldi oyle.
Yanlis biliyor olabilirim, cok bakmakdim ama derleyip kurulamaz mi? Deneyen var mi hic?!
Ben bakamadim ama calistirmayi dusunen varsa yardimci olur herhalde bilen arkadaslar, bende yardim etmeye calisirim. Sanirim o zaman tam bir macos'a benzer. :)
Macos menu bar'i gercekten guzel. Herhangi bir uygulama acik degilken bile orada menuler bulunmakta. Uygulama acinca sabirim hemen uygulamanin menusune donusuyor. Hatirladigim kadari. :)
Tam olarak macos menu penceresine benzeyeni yapani bulamadim linux'da.

Unity,gnome,mate üzerinden çalışırsanız dediğiniz tam manasıyla olacaktır.Xfce'i desktop üzerinde kısmen üst barda olabilmekte ben sade tutmayı performansa önem vererek düşünerek bu şekilde hazırladım. Bahsi geçen menü görünümüde ayrıca göze hoş görünmekte bu düşüncenizde haklısınız.Bir sonraki sürümde iki masaüstlü bir çalışma yapabilirim aslında hiçte fena fikir değil. :)

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 04 Nisan 2020 - 16:33:11

Alıntı yapılan: tosun - 04 Nisan 2020 - 15:11:45
Kurulumu gerçekleştiremedim.Yükleyici çöktü. :-[

Dosya yazdırma işleminden kaynaklı büyük ihtimal.Çökme sorunuda buna bağlı olabilir büyük ihtimal.Yumi,aioboot,etcher ya da gparted ile diske extract edip iso'yu,usbdiske flag'tan/boot verin, temiz bir yazımdan sonra tekrar'dan denemenizi öneririm. Büyük ihtimal sorun çözülecektir.
Ben kendim aioboot partimg altına isoları copy/past edip genellikle hiç yazdırmadan direkt olarak boot ediyorum tüm sistemleri daha hiç sorun yaşamadım şimdiye kadar sizede tavsiye ederim bu yöntemi.
Kaynak: https://www.aioboot.com/en/download
Model: Toshiba Stallite  Laptop pc | İşlemci Intel Core i3 2310M @ 2.10GHz | Ram: 8 GB | HDD: 256GB SSD+500 SATAHDD  | Ekran kartı: Intel HD Graphics 3000 (Toshiba)

elviskilli

Yine de emeğe saygı. Elinize sağlık zahmetli bir çalışma olmuştur eminim. Eksikleri  de giderilirse zaman içinde , daha iyi olur düşüncesindeyim. Ben şu an indiriyorum. Muhtemelen akşama evdeki masaüstüne kurarım. Teşekkürler.

Forjest

Macbuntu 2020.4.11 Nisan Multilangage-Turkish
Güncellenme tarihi: 11 NİSAN 2020 | Bilgilerinize sunulur saygılarımla.

Forjest

Macbuntu 2020.4.24 Nisan Multilanguage-Türkçe yeni sistem güncellenmiştir. Sunum ve tüm açıklamalar konuya iliştirilmiştir.
Bilgilerinize sunulur saygılarımla. (:
Güncellenme tarihi: 24 Nisan 2020

Ahmet Eren

Forjest

Alıntı yapılan: Ahmet Eren - 24 Nisan 2020 - 09:53:08
Elementary OS daha güzel bunlar ne  :o

Açıkcası sınırlı bir masaüstüyle gnome çatalı bir sistemle kalmayı arzu etmezdim,nihayetinde *herkese göre bir sistem var oda ayrı bir konu.Harddiskimde 8 'e yakın farklı sistem kurulu istediğimi partition'lar üzerinden reFind-boot / grubbootloader ile kullanarak geçiş yaparak kullanıyorum demem odurki,tek bir sistemle sınırlıda kalınmamalı. Size güzel gelen bana güzel gelmeyebilir bundan doğal birşeyde olmaz elbette yorum için yinede sağol. (:
Dipnot: "Sistemi kurup denemenizi tavsiye ederim aradaki farkı kurup kullandıktan sonra yorum yaparsanız eğer, daha bilgilendirici ve yerinde olur hem."
Saygılar.

Oburix

Kurulum yapmadım sadece live olarak denedimama hoş olmuş eline sağlık. Sormak istediğim şey sadece yeni ubuntu sürümüne geçiş yapacakmısınız.

Forjest

Alıntı yapılan: Oburix - 25 Nisan 2020 - 15:33:53
Kurulum yapmadım sadece live olarak denedimama hoş olmuş eline sağlık. Sormak istediğim şey sadece yeni ubuntu sürümüne geçiş yapacakmısınız.

Merhabalar öncelikle bilgilendirici yorumunuz ve geri dönüşünüz için teşekkür ederim. Yeni ubuntu sürümü daha piyasaya yeni çıktığından dolayı sistemin akışı ve durumlarına bakaraktan bug vb. sorunsalları vb. gibi. ileri zamanda olabilir iso kalıplarını yeni sistem üzerinden hazırlamaya çalışırız. Ancak, ne varki en son çıkan sistemler kernel vb. güncellemeler bazen eski donanıma sahip olan cihazlarda "özellikle yeni sistemler" sorun yaratabilmekteler nedir bunlar sürücüler,cpu ram kullanımları vb.durumlar diye nitelendirebiliriz.
14.04  lts  / 16.04  lts  ve 18.04 lts sürümleri yenilere göre şu an için konuşursak eğer, daha oturmuş sistemler "18.04 lts" üzerinde kalmanın keza, kullanım süreside daha var şimdilik_devam etmek daha akıllıca ve stabil olarak görmekteyim.
Yine belirttiğim gibi yeni sistemlerdeki durumları analiz edip (20.04 lts için) üzerinde de,ileri zaman çalışılabilir şimdilik böyle bir düşüncem yok açıkcası saygılarımla. :)

ahmetcahan1962

Alıntı yapılan: Oburix - 25 Nisan 2020 - 15:33:53
Merhaba.
Ubuntu/kubuntu/macbuntu işte bunlardan Live dvd/cd olarak kurdun galiba. nasıl kurudn anlatabilirmisin.  Anlatan bir link varmı.

Empat

Son ileti uzerinden 4 hafta geçmiş.

Sorununuz çözüldüyse, forum düzeninin sürdürülebilirliğine katkı sağlamak için, konu başlığınızı [Çözüldü] olarak işaretlemenizi rica ediyoruz.

Başka bir sorunun yanıtını bulamazsanız ya da bir sorunla karşılaşırsanız, yeni bir konu açabilirsiniz.

İyi forumlar.
Everything for me is just Peace - Love - Coding. Also, as they say: I am a programmer, I have no life!

Forjest

Macbuntu 2020.5 Mayıs Multilanguage-Türkçe yeni güncel çalışma konuya eklenmiştir. Bilgilerinize sunulur saygılarımla.

adnnoky

Merhabalar, öncelikle emeğiniz için teşekkür ederim. Ancak ben de kurulumda sorun yaşadım maalesef.

Resim ek'e ekledim. Grub önyükleyiciyi yüklerken hata veriyor.

edit: UEFI yüklediğimden dolayı hata veriyordu. Başarılı bir şekilde kurulumu tamamladım. teşekkürler.

[eklenti yönetici tarafından silindi]

Forjest

Sistemle ilgili olarak geri bildirimler sistem ve benim için önemli ayrıca, yükleyecek olanlar içinse haberdar olmaları bakımından iyi olacaktır.
Şimdiden *herkese olumlu olumsuz geri bildirimlerde bulundukları veya bulanacakları için, teşekkür ediyorum saygılarımla.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 26 Mayıs 2020 - 00:05:29

Alıntı yapılan: adnnoky - 24 Mayıs 2020 - 20:52:00
Merhabalar, öncelikle emeğiniz için teşekkür ederim. Ancak ben de kurulumda sorun yaşadım maalesef.

Resim ek'e ekledim. Grub önyükleyiciyi yüklerken hata veriyor.

edit: UEFI yüklediğimden dolayı hata veriyordu. Başarılı bir şekilde kurulumu tamamladım. teşekkürler.

Geri bildirim ve bilgilendirme için teşekkür'ler.

Forjest

Güncellenmiştir! Macbuntu 2020.6 Haziran/June Multilanguage-Turkish

sasuta

Arkadaşlar merhaba, Logitech mx master farenin tuşlarına farklı işlevler atayabilmek için Mint'te  "Piper" uygulamasını kullanıyordum. fakat bu sürümde ne yaptıysam kuramadım. Kurabilmek için yardımcı olabilir misiniz.

Şu şekilde hatalar alıyorum

(piper:18384): Gtk-WARNING **: 20:47:43.064: Theme parsing error: gtk.css:6757:29: Missing opening bracket in color definition
(piper:18384): Gtk-WARNING **: 20:47:43.064: Theme parsing error: gtk.css:6759:34: Missing opening bracket in color definition
(piper:18384): Gtk-WARNING **: 20:47:43.064: Theme parsing error: gtk.css:6765:28: Missing opening bracket in color definition
(piper:18384): Gtk-WARNING **: 20:47:43.199: Theme directory panel/22 of theme MacbuntuOSX has no size field