Ubuntu Kurulumu sonrası ses gelmiyor

Başlatan aydin007, 23 Mart 2020 - 14:29:52

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

aydin007

Ubuntu Sürümü:

No LSB modules are available.
Distributor ID: Ubuntu
Description: Ubuntu 18.04.4 LTS
Release: 18.04
Codename: bionic

ses kartı:

00:1b.0 Audio device: Intel Corporation 82801I (ICH9 Family) HD Audio Controller (rev 03)

Ses kartının kullandığı çözücüler:

Codec: Conexant CX20561 (Hermosa)

Ses kartının kullandığı modüller (sürücüler)

snd_hda_codec_conexant    28672  1
snd_hda_codec_generic    81920  1 snd_hda_codec_conexant
ledtrig_audio          16384  2 snd_hda_codec_generic,snd_hda_codec_conexant
snd_hda_intel          53248  3
snd_intel_nhlt         20480  1 snd_hda_intel
snd_hda_codec         131072  3 snd_hda_codec_generic,snd_hda_codec_conexant,snd_hda_intel
snd_hda_core           90112  4 snd_hda_codec_generic,snd_hda_codec_conexant,snd_hda_intel,snd_hda_codec
snd_hwdep              20480  1 snd_hda_codec
snd_pcm               102400  3 snd_hda_intel,snd_hda_codec,snd_hda_core
snd_seq_midi           20480  0
snd_seq_midi_event     16384  1 snd_seq_midi
snd_rawmidi            36864  1 snd_seq_midi
snd_seq                69632  2 snd_seq_midi,snd_seq_midi_event
snd_seq_device         16384  3 snd_seq,snd_seq_midi,snd_rawmidi
snd_timer              36864  2 snd_seq,snd_pcm
snd                    86016  16 snd_hda_codec_generic,snd_seq,snd_hda_codec_conexant,snd_seq_device,snd_hwdep,snd_hda_intel,snd_hda_codec,snd_timer,snd_pcm,snd_rawmidi
soundcore              16384  1 snd

Ses kartlarını ve bunlara bağlı aygıtlar:

**** PLAYBACK Donanım Aygıtlarının Listesi ****
kart 0: Intel [HDA Intel], aygıt 0: CX20561 Analog [CX20561 Analog]
  Altaygıtlar: 1/1
  Altaygıt #0: subdevice #0
kart 0: Intel [HDA Intel], aygıt 1: CX20561 Digital [CX20561 Digital]
  Altaygıtlar: 1/1
  Altaygıt #0: subdevice #0

merhaba, bilgisiyara ubuntu kurdum ve maalesef ses çıkmıyor internetten bir sürü konuya baktım fakat çözüm bulamadım ya da tam olarak dediklerini yapamadım  :P
internette bir çok kaynak var yabancı türkçe bayağa uğraştım sonuç olarak PulseAudio üzerinden yanlışlıkla firefox'un sesini kıstım ve kilitli olduğu için açamıyorum.(normalde de ses gelmiyordu ama şimdi firefox'dan ses gelse de duyamam çünkü kapattım :( ) yani kaş yapayım derken göz çıkardım

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 23 Mart 2020 - 16:33:19

pek aktif bir forum sitesine benzemiyor :(
yardım edebilecek yok mu?
Selamlar

ata1

öncelikle bu forumda gönüllü insanların yardım ettiğini unutmayalım. vakit bulan aktif olup konu hakkında bilgi sahibi arkadaşlarımız sizlere destek bverecektir.
anında istediğinize cevap alamıyabilirsiniz. kolay gelsin

1. Terminali açın.

2. alsamixer yazın ve Enter tuşuna basın. Terminalinizde aşağıdaki ekranı göreceksiniz.

alsamixer

3. F6 tuşuna basarak doğru ses kartınızı seçin. Benim bilgisayarımda varsayılanlar gayet iyi çalışıyor, ancak sizde işe yaramazsa başka bir seçeneği denemekten çekinmeyin.

4. Bir ses seviyesi kontrolü seçmek için sol ve sağ ok tuşlarını kullanın. Seçili olan öğe kırmızı ile gösterilir.

Her kontrolün ses seviyesini artırmak ve azaltmak için yukarı ve aşağı ok tuşlarını kullanın.

6. Bir mikser kontrolü kapatıldığında, ses seviyesi çubuğunun altında "MM" belirir. Bir çubuğun % 100 dolu olabileceğini ancak sessiz olabileceğini unutmayın, bu nedenle bunu kontrol edin. M tuşuna basarak bir kontrolün sesini açabilirsiniz. Sesi açtığınızda MM, OO olarak değişir.

7. Alsamixer'den çıkmak için Esc tuşuna basın.

sorunu devam ederse deneyebileceğiniz başka bir şey de ALSA'yı yeniden yüklemektir. Bunu yapmak için, terminalde aşağıdaki komutu kullanın:

sudo alsa force-reload

sudo apt remove –purge alsa-base pulseaudio
sudo apt install alsa-base pulseaudio

illedelinux

Uçbirime pavucontrol yazın, açılan pencerede alttaki seçenekleri deneyin.

GNU/Linux kullanmıyorum, onu yaşıyorum...

if

dpkg -l | grep -E "alsa|libsound|pulse"

Kanallar açık mı?

amixer