kopyalama silme sorunu !

Başlatan mehmet6209, 22 Mart 2020 - 22:22:26

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

mehmet6209

Merhaba arkadaşlar bilgisayarımın içinde dahili olan harddisk'e dosya kopyalayamıyorum ve silme işlemi yapamıyorum yardımcı olur musunuz ?

Gh0st

Sudo yetkisi aldıktan sonra hala aynı sorun devam ediyor mu?
Bütün pusulaları atın çöpe. İnsan bir zaman kaybıdır yeryüzünde.

mehmet6209

Alıntı yapılan: Gh0st - 22 Mart 2020 - 22:35:23
Sudo yetkisi aldıktan sonra hala aynı sorun devam ediyor mu?

evet hala devam ediyor kopyalama yada silme yapamıyorum

Aaron

Alıntı yapılan: mehmet6209 - 22 Mart 2020 - 22:22:26
Merhaba arkadaşlar bilgisayarımın içinde dahili olan harddisk'e dosya kopyalayamıyorum ve silme işlemi yapamıyorum yardımcı olur musunuz ?
Ayri bir disk mi bu? Yoksa sistemin kostugu disk mi ayni zamanda?

mehmet6209

Alıntı yapılan: Aaron - 23 Mart 2020 - 00:04:56

Şöyle söyleyeyim iki adet diske sahibim ssd ve hdd sistem ssd içinde kurulu bilgisayarın içinde sahip olduğum hdd diskte sıkıntım.

Gh0st

Başka bir işletim sistemi yüklü mü yoksa sadece Ubuntu mu yüklü? Ben benzeri sorunu yaşamıştım 2 işletim sistemi ile kullanırken.

Aaron

Alıntı yapılan: mehmet6209 - 23 Mart 2020 - 00:50:07

Şöyle söyleyeyim iki adet diske sahibim ssd ve hdd sistem ssd içinde kurulu bilgisayarın içinde sahip olduğum hdd diskte sıkıntım.

Bu bana bir disk mount sorunu gibi gorundu.

Bunu dusundugum icin oncelikle oturum actiginin kullanicinin kimlik numarasini almamiz gerekecek. Terminal'i acarak asagidaki komut satirini giriniz:

id -u

Bu kod size bir sayi donecek ve 1000 olacagini dusunuyorum. Bu bilgiyi not ediniz ileriki adimda kullanacagiz.

Daha sonra gnome-disk-utility yuklu oldugundan emin olun ve uygulamayi calistirin. Eger bu uygulama yuklu degilse su adimlari takip ediniz:

sudo apt update -y
sudo apt-get install -y gnome-disk-utility

Uygulama acildiginda karsiniza sol tarafta iki farkli disk secenegi gelecek. Sistemin kurulu oldugu SSD icin Partitioning kismi GUID Partition Table olarak gorunur. Sizin bu disk ile isiniz yok. Cok dikkatli olmaniz gerektigi icin bu bilgiyi veriyorum. Sizin isiniz diger disk ile. Sol taraftan o diskin uzerine gelip tiklayin ve sag taraftatki cercevede bilgilerin degistigini goreceksiniz. Orada makara gorunumunde bir simge var ve ona tiklayin. Daha sonra Edit Mount Options secenekleri bir baska pencerede acilacak User Session Default secenegini pasif duruma getirin. Boyle yaparak ek secenekleri degistirebilecegiz. Symbolic Icon Name yazan kismin altindaki boslugu size verecegim satir ile degistirin OK diyerek cikin, pencereleri kapatin ve sonucu lutfen bildirin.

nosuid,nodev,nofail,x-gvfs-show,rw,uid=1000,gid=1000

1000 yazan kisimlari ilk verdigim komut satirinin dondugu deger ile degistirin.

Ingilizce kisimlar icin kusura bakmayin ben Ingilizce kullandigim icin Turkce cevirilerinin ne oldugunu bilmiyorum.

mehmet6209

Alıntı yapılan: Gh0st - 23 Mart 2020 - 02:26:20
Başka bir işletim sistemi yüklü mü yoksa sadece Ubuntu mu yüklü? Ben benzeri sorunu yaşamıştım 2 işletim sistemi ile kullanırken.
windows yüklü. Peki çözebildiniz mi sorunu ?

Gh0st

Çözmüştüm, Windows da güncelleme gelmişti onu yapmıştım düzelmişti.

mehmet6209

Alıntı yapılan: Aaron - 23 Mart 2020 - 02:28:10
Alıntı yapılan: mehmet6209 - 23 Mart 2020 - 00:50:07

Bu bana bir disk mount sorunu gibi gorundu.

Bunu dusundugum icin oncelikle oturum actiginin kullanicinin kimlik numarasini almamiz gerekecek. Terminal'i acarak asagidaki komut satirini giriniz:

id -u

Bu kod size bir sayi donecek ve 1000 olacagini dusunuyorum. Bu bilgiyi not ediniz ileriki adimda kullanacagiz.

Daha sonra gnome-disk-utility yuklu oldugundan emin olun ve uygulamayi calistirin. Eger bu uygulama yuklu degilse su adimlari takip ediniz:

sudo apt update -y
sudo apt-get install -y gnome-disk-utility

Uygulama acildiginda karsiniza sol tarafta iki farkli disk secenegi gelecek. Sistemin kurulu oldugu SSD icin Partitioning kismi GUID Partition Table olarak gorunur. Sizin bu disk ile isiniz yok. Cok dikkatli olmaniz gerektigi icin bu bilgiyi veriyorum. Sizin isiniz diger disk ile. Sol taraftan o diskin uzerine gelip tiklayin ve sag taraftatki cercevede bilgilerin degistigini goreceksiniz. Orada makara gorunumunde bir simge var ve ona tiklayin. Daha sonra Edit Mount Options secenekleri bir baska pencerede acilacak User Session Default secenegini pasif duruma getirin. Boyle yaparak ek secenekleri degistirebilecegiz. Symbolic Icon Name yazan kismin altindaki boslugu size verecegim satir ile degistirin OK diyerek cikin, pencereleri kapatin ve sonucu lutfen bildirin.

nosuid,nodev,nofail,x-gvfs-show,rw,uid=1000,gid=1000

1000 yazan kisimlari ilk verdigim komut satirinin dondugu deger ile degistirin.

Ingilizce kisimlar icin kusura bakmayin ben Ingilizce kullandigim icin Turkce cevirilerinin ne oldugunu bilmiyorum.

Maalesef olmadı.

Aaron

@mehmet6209 size soyledigim pencelerin ekran goruntusunu paylasabilir misiniz?

mehmet6209

Teşekkür ederim formatlayarak çözdüm sorunumu.

Empat

Sorununuz çözüldüyse, forum düzeninin sürdürülebilirliğine katkı sağlamak için, konu başlığınızı [Çözüldü] olarak işaretlemenizi rica ediyoruz.

Başka bir sorunun yanıtını bulamazsanız ya da bir sorunla karşılaşırsanız, yeni bir konu açabilirsiniz.

İyi forumlar.
Everything for me is just Peace - Love - Coding. Also, as they say: I am a programmer, I have no life!