Ubuntu 19.10 AMD GPU RX-580 Kurulum sorunu.

Başlatan mete.rota, 26 Şubat 2020 - 13:20:53

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

mete.rota

Malumunuz üzere 19.10 çıkalı belli bir süreyi aştı. Ve ben bir geliştirici olarak windows'dan tamamen kurtulmuş birisiyim. Linux sistemler başta olmak üzre cross-platform tüm sistemlere yazılım geliştiriyorum. twitch.tv/cay_core kanalında yayınlar yapıyor ve sürekli Linux sistemler için insanların ihtiyacını giderecek kaliteli ürün üretmeye çalışıyorum. Bir topluluk olarak çalışıyoruz. Fakat amd gpu rx-580 için driver kurulumunu yapamadığım için oyunlardan mahrum kalıyorum. Yardımcı olabilecek yada bu konuda tecrübe edinmiş hiç arkadaşımız var mı platform da ?

lnxdev

Açık kaynak amdgpu sürücüsü  direk yüklü geliyor herhangi bir kurulum yapmanıza ihtiyaç yok eğer amdgpu-pro sürücüsünü yüklemek istiyorsanız kendi sitesinde rehberi var. Rehber & Sürücü bağlantılarına ulaşarak kurulum yapabilirsiniz ekstra bir bilgi gerektirmiyor rehberi takip etmeniz yeterli. Şuanda ise hangi grafik sürücüsünü kullandığınızı öğrenmek istiyorsanız:
lspci -nnk | egrep "VGA|3D|Display" -A2
Komutunu uygulayarak "Kernel driver in use:" kısmına bakmanız lazım burada size çekirdeğin hangi sürücüyü kullandığını gösterecektir. Eğer çift ekran kartınız var ise yani intel de gözüküyorsa açmak istediğiniz oyunları yada grafik kartını kullanmak istediğiniz uygulamayı
DRI_PRIME=1 uygulamaadi
şeklinde açmanız gerekiyor.

mete.rota

Verdiğiniz linklerde Ubuntu 19.10 için uyumluluk verilmemiş. Zaten kurulum başarılı da olmuyor. Mesajımda da bahsettiğim üzere sadece RX-580 takılı. İşlemcim de AMD. Şuan ekran kartının onboard işlemcisini kullanıyor sistem. Otomatikmen sistem açılabiliyor. Fakat ilgili araçlar kurulu olmadığı için steam'den bir oyun kurduğumda graphic driver not found gibi hatalar alabiliyorum. Yada elle kurduğum oyunlarda gpu yoğun kullanma durumu varsa bir ağırlaşma söz konusu oluyor. Kısaca sürücü kurulu değil. Zaten sistem hiç bir yerde kurulu olarak göstermiyor. Sadece onboard olarak görmüş ekran kartını. Minimal özelliklerini kullanıyor. Teknik kısmını bilmiyorum. Terimlerle anlatamadım belki ama nasıl çalıştığını bildiğim için yaşadığım sorunu bu şekilde özetleyebildim.

lnxdev

Amdgpu pro kullanmak için 18.04.x sürümüne sahip olmanız lazımmış yazılımsal olarak içine hard coded yüklü o yüzden yapabileceğiniz çok fazla seçenek yok şuan ki duruma bakmak için yukarıda belirttiğim ilk komutun çıktısını buraya yazın. Yada direk sürüm değiştire bilirsiniz.

mete.rota

PCIUtils kullanmadığım için verdiğiniz komutlar çalışmayacaktır. Ve sanırım siz de araştırıp aynı veriye ulaştınız. Beklemeye devam... :/

lnxdev

Bu tarz araçlar zaten yüklü geliyor ayrıca kullanmamanız sadece işi zorlaştırıyor hangi sebeple kaldırırsanız kaldırın kendi işinizi zorlaştırıyorsunuz eğer yardım istiyorsanız bu tarz çok yaygın herhangi bir aracı sisteminizde barındırmanız gerekiyor. Lütfen aşağıda ki komutların çıktısını buraya yazın.

cat /proc/modules | grep "kms\|drm" | grep "radeon\|amdgpu"
dmesg | grep "drm" && printf '=== AMD BOLUMU ===\n' && dmesg | grep "drm" | grep "radeon\|amdgpu"

mete.rota

Siz Ubuntu 19.10 kullandınız mı hiç hayatınızda ? Yada linux çekirdeğine hakim olduğunuzdan emin misiniz ? Bu söylediğiniz yazılımlar yerine farklı araçlar kullanıyoruz artık da o yüzden söylüyorum. Bildiğim kadarıyla yeni çekirdek ile birlikte artık kurulu da gelmiyorlar. Söylediğiniz yazılımların hiç biri kurulu değil sistemde ve ben el ile de kaldırma yapmadım. Ama istediğiniz verileri biliyorum kontrolü sağlayıp buraya yazacağım.

speakerXXL

Forumda güncel AMD ekran kartları ve sürücüleri ile ilgili açılmış bir çok konuda belirtildiği gibi, AMD firması artık açık kaynak sürücüler için doğrudan destek veriyor. Sizin aygıtınızda bu destek kapsamında amdgpu sürücüsünü kullanır. Bu sürücü oyun dahil omak üzere yeterli performansı sağlar. Amdgpu-pro sürücüsü sadece bazı profesyonel uygulamalar (3D render vb.) içindir. Oyunlar buna dahil değildir, açık kaynak sürücüler oyun için gerekli performansı sağlar.

Ayrıca pciutils paketi Ubuntu 19.10 ve türevlerinde kurulu geliyor. Bu aracın çekirdekle ilgisi yok.

DRI_PRIME=1 komutu ile istediğiniz uygulamaları harici ekran kartı ile açmak için kullanabilirsiniz. Forumda bununla ilgili de konular mevcut aslında.

Mesela aşağıdaki komutun çıktısında harici GPU gösterir.

DRI_PRIME=1 glxinfo | grep "OpenGL renderer"

Normal olarak çalıştırdığınızda dahili GPU ile ilgili veri verir.

glxinfo | grep "OpenGL renderer"

[mention=651614]@lnxdev[/mention] 'in paylaştığı komutların çalışmaması forumla ilgili bir soruna işaret ediyor. Aynı komutları elle yazınca bir sorun yok, ama forumdan kopyalayıp çalıştırınca hata veriyorlar, UTF8 desteği ile ilgili bir durum olabilir belki.

[mention=651605]@lnxdev[/mention] 'in paylaştığı komutu aynen aşağıya kopyalıyorum, bu şekilde komut çalışmıyor, komut bulunamadı hatası veriyor.

Sadece lspci kısmını elle düzeltince çalışıyor.

Aaron

Alıntı yapılan: speakerXXL - 27 Şubat 2020 - 16:19:08
Forumda güncel AMD ekran kartları ve sürücüleri ile ilgili açılmış bir çok konuda belirtildiği gibi, AMD firması artık açık kaynak sürücüler için doğrudan destek veriyor. Sizin aygıtınızda bu destek kapsamında amdgpu sürücüsünü kullanır. Bu sürücü oyun dahil omak üzere yeterli performansı sağlar. Amdgpu-pro sürücüsü sadece bazı profesyonel uygulamalar (3D render vb.) içindir. Oyunlar buna dahil değildir, açık kaynak sürücüler oyun için gerekli performansı sağlar.

Bu yazdiginiz ayni zamanda benim kullandigim dagitim icin ek bir surucu kurmam gerekmedigi anlamina da geliyor degil mi? Soruyorum cunku masaustu bilgisayarimda dahili bir GPU yok, Radeon RX 580 var.

lnxdev

Şuanda bir bilgisayar da herhangi bir AMD ekran kartı var ise, sürücüsü de direk olarak yüklü gelmektedir ekstra bir işlem yapmanıza gerek yoktur. Eğer sadece RX 580 varsa DRI_PRIME komutunu da girmenize ihtiyaç yok.  

Aaron

Alıntı yapılan: lnxdev - 27 Şubat 2020 - 21:30:53
Şuanda bir bilgisayar da herhangi bir AMD ekran kartı var ise, sürücüsü de direk olarak yüklü gelmektedir ekstra bir işlem yapmanıza gerek yoktur. Eğer sadece RX 580 varsa DRI_PRIME komutunu da girmenize ihtiyaç yok. 

Cok tesekkur ederim.

mete.rota

Bende kurulu değil isterseniz kanıtlayayım.
[mention=651621]@speakerXXL[/mention]

speakerXXL

Alıntı yapılan: mete.rota - 05 Mart 2020 - 19:07:42
Bende kurulu değil isterseniz kanıtlayayım.

Burada ana sürümle/dağıtımla kurulu gelen paket listesi mevcut. Bir ihtimal türevlerini kullanıyor olabilirsiniz diye, türevlerinin paket listelerine de bakmıştım. Hepsinde pciutils varsayılan olarak kurulu görünüyor. Siz de kurulu değilse, sizin yaptığınız bir işlemin sonucu olarak kaldırılmış olabilir. Eğer kurulu değilse, paket yöneticisinden kurup, yukarıdaki şekilde sağlamasını yaparsınız. Paketin kurulu olup olmaması takılmanız gereken bir husus değil.

Lubuntu 19.10
Xubuntu 19.10
Ubuntu MATE 19.10
Ubuntu Budgie 19.10
Ubuntu Studio19.10

Bu başlıktaki asıl husus bu paketin kurulu olup olmaması değil, AMD sürücüsü desteği. Bu husus da yukarıda yeterince açıklanmış görünüyor. Sonuç olarak herhangi bir ek sürücü kurulumuna gerek olmadan, oyun dahil olmak üzere yeterli performansı alabilirsiniz.

mete.rota

Öncelikle minecraft dışında her türlü oyunda takılma yaşandığı gibi bazı oyunlar ekran kartı'na ulaşamadığı hatasını veriyor. Ve benim asıl ihtiyacım Blender3D tarzı uygulamalar. AMD'nin kendisiyle görüştüm ve ilgili bilgilendirmeyi aldım. Gayretiniz için teşekkürler. Ayrıca ben Ubuntu 19.10 Eoan kullanıyorum ve kurulumdan sonra bir şey kaldırmadım. pcutils yok. Herneyse. Tekraren teşekkürler.
[mention=651702]@speakerXXL[/mention]