GeForce Now, Stadia Vb. Linux İçin Oyun Sorununu Çözer Mi?

Başlatan krwlng, 24 Şubat 2020 - 18:22:26

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

krwlng

Son günlerde hızla gelişen streaming teknolojisi ile oyun oynama ve oynatma hizmetleri sayesinde cep telefonu, tablet veya çok eski bir pc üzerinden kütüphanemizde bulunan oyunları istediğimiz her yerde oynamaya başladık. GeForce Now, Google Stadia veya duyurulacak başka bir hizmet, Linux tarafında destek verirse ki kesinlikle bu desteğin geleceğini düşünüyorum, Linux tarafındaki oyun oynama sorunu veya Wine'a olan bağımlığı ortadan kaldırabilir mi? Şuan görünen ücretler öyle çok yüksek değil, ücretsiz deneme imkanlarını da sayarsak streaming ile oyun deneyimini yaşamayan kalmayacak gibi. Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz, streaming Linux için yıllardır çözülemeyen oyun oynama sorununu kökten çözebilir mi?
http://twitter.com/yusuFBrn

Ali İsmail Korkmaz, FENERBAHÇE Yıkılmaz!

agg1401

Kısmen çözülür bence ama upload meselesi devreye giriyor. Dünya daha yüksek uploadla tam anlamıyla hazır değil.

eronis

Linux'ta bir "oyun sorununun" kaldığını sanmıyorum. Bazı oyunları evet, Linux'ta hiçbir zaman oynayamayacağız ki buna da üzülmem. O anti-hile yazılımlarına o kadar yetki verip sistemimi tehlikeye atmak istemem. Konuya dönecek olursak, bugün eğer modern bir AMD ekran kartın varsa Linux üzerinde her dağıtımda sorunsuz oyun oynayabiliyorsun. Nvidia ile de çoğu dağıtımda sıkıntısız oynarsın ama yuvarlanan sürümlerden uzak durman gerek.
The Linux philosophy is 'Laugh in the face of danger'. Oops. Wrong One. 'Do it yourself'. Yes, that's it. --Linus Torvalds

c0der

Artık eskisi gibi oyun sorunu yok linuxta zaten,

eronis

Geçen Stadia'yı denedim. Oyun kütüphanesi çok sınırlı ve Free to Play tarzında bir şey yok. Steam üzerinde satın aldığın şeyleri Stadia üzerinden de oynayabiliyorsun ve Stadia'nın oyun satın alabileceğiniz kendi mağazası da var. Kötü yanı? Oynanabilen oyun sayısı 20 tane bile değil. Çeşitlilik çok az.

Öte yandan bulut gaming servislerinin "Linux'un oyun sorununu" değil, bir oyun platformu olarak PC'yi kurtaracağını ve geliştireceğini düşünüyorum.
The Linux philosophy is 'Laugh in the face of danger'. Oops. Wrong One. 'Do it yourself'. Yes, that's it. --Linus Torvalds