[Çözüldü] Python kendi modullerini kullanma

Başlatan shigej38, 23 Ocak 2020 - 12:16:38

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

shigej38

Merhabalar arkadaşlar python3 için kendime bi modul yazdım. bu modül kullanılacak kütüphanenin fonksiyonlarını gösteriyor. bu işlem için her seferinde kod yazmamak için modul olarak kullanıcam.
Ancak bu modulu /usr/lib/python3/dist-packages klasörüne attığımda terminalden python3 çalıştırıp direk import edebiliyorum. ancak anaconda bu modulun klasörüne gelmeden görmüyor modulu nasıl yapabilirim anaconda da bulunan spyder editörünü kullanıyorum. bu editörün modulleri direk python üzerinden alması gerekmiyor mu?

.py

versiyon ile alakali bir sorun yasiyor  olabilrisin

Aaron

Alıntı yapılan: shigej38 - 23 Ocak 2020 - 12:16:38
Merhabalar arkadaşlar python3 için kendime bi modul yazdım. bu modül kullanılacak kütüphanenin fonksiyonlarını gösteriyor. bu işlem için her seferinde kod yazmamak için modul olarak kullanıcam.
Ancak bu modulu /usr/lib/python3/dist-packages klasörüne attığımda terminalden python3 çalıştırıp direk import edebiliyorum. ancak anaconda bu modulun klasörüne gelmeden görmüyor modulu nasıl yapabilirim anaconda da bulunan spyder editörünü kullanıyorum. bu editörün modulleri direk python üzerinden alması gerekmiyor mu?

Ilk olarak sunu tavsiye edebilirim size; Python module ve package sisteminin nasil calistigina bir goz atin. Modulun bulundugu klasore gitmeden import edemiyorsaniz bu bir PATH sorunudur. Kisaca soyle diyebilirim:

import sys
print(sys.path)

yaptiginizda buyuk bir ihtimal modulunuzun oldugu klasoru burada goremeyeceksiniz. Cunku dist-packages Debian dagitimlarinin, site-packages ise pip dagitimlarinin tutuldugu klasorlerdir. Tam emin olmamakla birlikte Anaconda'nin Python modullerini farkli klasor altinda tuttugunu soyleyebilirim.

shigej38

Arkadaşlar hepinize teşekkür ederim sorunumu şu şekilde çözebildim.
terminal üzerinde python3 çalıştırıp import edebilmek için /usr/lib/python3/dist-packages klasörü içerisine attım.

anaconda için ise
~/Anaconda/lib/python3.7/site-packages klasörü içerisine attığım zaman hata almadan ve modül klasörüne geçiş yapmadan import edebildim.