Ubuntu 18.04 kurdum fakat boot menüde çeşitli hatalar var

Başlatan haydegidelum, 18 Ocak 2020 - 15:29:59

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 5 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

haydegidelum

Merhabalar. Dün bilgisayarıma ubuntu 18.04 kurdum. Kurulum aşamasında ve sonrasında hiç bir sıkıntı yaşamadım hatta 1 gün boyunca gayet güzel kullandım. Kurulumu 1 Tb'lık harddiskime yapmıştım usb ile. Fakat bilgisayarı kapatıp yeniden açtığımda boot olmadı. Her yolu denedim, ubuntu açılmadı. Boot menüsünden kurulum yaptığım diski seçerek açtım, yine değişen bir şey olmadı. Ben de bu sefer yeniden ubuntu kurulumu yaptım bilgisayara. Bu sefer 128gb'lık ssd diskime kurdum. Bu seferde ne zaman GRUB menüsü karşıma gelse önceden kurduğum ubuntu gözüküyor ama onu seçerek açtığım zaman yine hata veriyor ve ubuntu açılmıyor, yeniden boot menüsüne yolluyor yada " Insert media ... " gibisinden bir hata veriyor. Ssd'ye kurduğum ubuntuyu açtığım zaman ise şifreyi girdikten sonra donuyor. Ama GRUB menüsünden recovery mode ile açıp bir kaç ayar yaptıktan sonra Ssd'ye kurduğum ubuntu açılıyor, diğer türlü açılmıyor. Ayrıca GRUB menüsünden diğer diske kurduğum ubuntuyu seçtiğim ve recovery mod ile başlatıığım zaman bilgisayar kafayı yiyor, hiç bir şey çalışmıyor yine. Ve son bir hata daha, Ssd'ye kurduğum ubuntuda, laptobu uyku moduna aldığım zaman bir daha siyah ekrandan çıkmıyor.Düğmeden kapatıp yeniden recovery mode ile açmak zorunda kalıyorum. Daha önceden bir kaç kere kullanmıştım ubuntu ama hiç böyle sorunlarla karşılaşmamıştım. Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim :)

Empat

Alıntı YapAma GRUB menüsünden recovery mode ile açıp bir kaç ayar yaptıktan sonra Ssd'ye kurduğum ubuntu açılıyor, diğer türlü açılmıyor.
Bu ayarlar nedir? Girdiğiniz komutları belirtir misiniz?

Everything for me is just Peace - Love - Coding. Also, as they say: I am a programmer, I have no life!

haydegidelum

Alıntı yapılan: Empat - 18 Ocak 2020 - 19:50:48
Alıntı YapAma GRUB menüsünden recovery mode ile açıp bir kaç ayar yaptıktan sonra Ssd'ye kurduğum ubuntu açılıyor, diğer türlü açılmıyor.
Bu ayarlar nedir? Girdiğiniz komutları belirtir misiniz?

Recovery mode'ye tıkladıktan sonra ekrana Recovery Menu geliyor. Bu menüden önce "Update grub boot loader" seçeneğine tıklıyorum, kendisi grub'u update ediyor sanırım. Sonra "resume" seçeneğine tıklayarak ("Resume Normal Boot") devam ediyorum ve sonrasında bilgisayar donmadan açılıyor. Ayrıca şu an yeni bir sorunla daha karşılaştım. Sağ üst menüden bilgisayarı kapat seçeneğine tıklayınca da bilgisayar donuyor ve kapanmıyor, tuştan kapatmak zorunda kalıyorum. Ayrıca şunu da fark ettim:
UEFI aktif haldeyken Ssd'ye kurduğum ubuntuyu boot ediyor, diğerini etmiyor. UEFI boot kapalıyken ikisini de boot etmiyor ve yine "İnstert media ..." hatası çıkıyor.

Empat

[mention=651182]@haydegidelum[/mention]
UEFI ayarlarında Secure Boot özelliğinin kapalı olduğundan eminsiniz, değil mi?
Everything for me is just Peace - Love - Coding. Also, as they say: I am a programmer, I have no life!

haydegidelum

Alıntı yapılan: Empat - 18 Ocak 2020 - 22:51:01
[mention=651182]@haydegidelum[/mention]
UEFI ayarlarında Secure Boot özelliğinin kapalı olduğundan eminsiniz, değil mi?

Çok eski sürüm olduğu için öyle bir seçenek yok.

Mthn

Ben de ubuntu 18 kurarken benzer hatalarla karşılaştım 19 kurdum sorunlar kalktı.os-uninstaller ile ubuntuyu kaldırabilirsin

haydegidelum

Alıntı yapılan: Mthn - 20 Ocak 2020 - 17:15:27
Ben de ubuntu 18 kurarken benzer hatalarla karşılaştım 19 kurdum sorunlar kalktı.os-uninstaller ile ubuntuyu kaldırabilirsin
Deneyip buraya sonucu yazacağım