Gksu yerine gnusu kullanın

Başlatan illedelinux, 17 Ocak 2020 - 20:16:24

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

illedelinux

Daha önceleri root olarak işimizi kolaylaştıran gksu yazılımını kullanıyorduk, malumunuz üzere bazı güvenlik önlemleri nedeniyle gksu kaldırıldı.
Onun yerine pkexec temeliyle çalışan, adını gnusu koyduğum ve kendi buluşum olan gnusu kullanabilirsiniz.
gnusu pkexec temelli çalıştığı için güvenlik sorunu yoktur, zira dağıtım geliştiricileri de pkexec kullanmamızı öneriyorlar.
Sisteminizde root olarak bir çok işlev yapıyorsanız gnusu işinizi kolaylaştıracaktır.
gnusu ile istediğiniz öğeyi root olarak açabilirsiniz, onu kullanmak isterseniz önce alttaki bağlantıdan indirin.
https://sourceforge.net/projects/illedelinux/ 

İndirdiğiniz paketin içinde beni-oku dosyasında gerekli bilgileri yazdım, ben yine de burada ne yapılacağını anlatmaya çalışayım.

Paketi sağ tık seçeneği ile çıkarın, çıkardığınız dizinin içine girin, aynı dizinde uçbirimi açın ve alttaki komutu olduğu gibi uçbirime yapıştırın.

sh -c "sudo cp -r org.freedesktop.pkexec.sudo.policy /usr/share/polkit-1/actions/ ; sudo cp -r gnusu /usr/local/bin/ ; sudo chmod a+rx /usr/local/bin/gnusu"

Bu komutla gnusu sisteminize kurulmuş oluyor.

Herhangibir öğeyi çalıştırmak için önce gnusu yazıyorsunuz sonra öğenin adını veya çalışma komutunu giriyorsunuz.

Örneğin alttaki resimde görüldüğü gibi pcmanfm dosya yöneticisini root olarak çalıştırmak isterseniz Çalıştır proğramına  gnusu pcmanfm yazmanızla root olarak açılacaktır.

Bu örnekte olduğu gibi herhangibir öğeyi çalıştırmak için Çalıştır programı, bash dosyası veya uçbirim kullanabilirsiniz.

Kendi çalışmam olan ve bütün dağıtımlarda kullanabileceğiniz gnusu umarım işinize yarar.

GNU/Linux kullanmıyorum, onu yaşıyorum...