Forumlar mı ölüyor GNU/Linux mu ölüyor anlayamadım?

Başlatan illedelinux, 08 Ocak 2020 - 20:20:49

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

illedelinux

Arkadaşlar başlıktaki soruya kendim net bir cevap veremedim.
Saat 20:00 sularında bu forumda en az 40-50 üye giriş yapardı, forum yöneticileri dahi başetmek için bir hayli uğraşırlardı, başlıklar birbirini kovalardı.
Bu alemde neler oluyor, Facebook, Twitter gibi sosyal medya sitelerine giren biri değilim, hadi forumculuk ölüyor diyelim GNU/Linux ve özgür yazılım ölmeyeceğine göre bu durum neden kaynaklanıyor, doğrusu anlayamadım, sizlerden öğreneyim?
GNU/Linux kullanmıyorum, onu yaşıyorum...

bilasdem

sorunun cevabı youtube millet önce oraya bakıyor videosu varmı diye

illedelinux

Alıntı yapılan: bilasdem - 09 Ocak 2020 - 11:28:47
sorunun cevabı youtube millet önce oraya bakıyor videosu varmı diye

Bir gün olsun aradığım bir şeyi video olarak aramadım, hatta karşıma videosu çıksa bile es geçip yazı olarak aradım, bilemiyorum video bana cazip gelmiyor.
Örneğin elli karakterli bir komutu uçbirime girin diye paylaştığımda zor olur ama yazı olarak paylaşırsam saniyelik iş, hem hata oranı da sıfıra yakın olur.
Ayrıca anlatım tonu net değilse veya Türkçe dili yetersizse onu anlamak için ayrı bir çaba gerekiyor, belki bu gibi nedenlerden video bana itici geliyordur.

turkerataturk

Bence Ubuntunun Gnome geçmesiyle oldu.
MX Linux ve Mint Daha çok rağbet görüyor, ben bile Gnome kullanamıyorum Unity kullanıyorum, bu aralar MX linux kullanıyorum.
''Mustafa Kemal ATATÜRK''

icarus

Alıntı yapılan: turkerataturk - 09 Ocak 2020 - 13:21:43
MX Linux ve Mint Daha çok rağbet görüyor, ben bile Gnome kullanamıyorum Unity kullanıyorum, bu aralar MX linux kullanıyorum.

Gerçekten katılıyorum, profesyonel insanların bilgilerini tecrübelerini eleştirebilecek kadar teknik bilgiye sahip değilim ancak.Neden Gnome de ısrar ediliyor hala anlamış değilim, aşırı ram tüketimidir vs bir sürü sorunlar , garip.

Ayrıca MX Linux hakkında tecrübelerinizi veya inceleme yaşadığınız sorunlar tarzında konu açık bizimle paylaşır mısınız eğer zamanınız varsa, distrowatch'ta 1. sırada olan bir dağıtım sonuçta.

freeman

Neden sadece burada takılıyorsunuz ki?

Ubuntunun, Debianın kendi forumları, Reddit, Twitter falan baya aktif takılıyoruz biz. :) :)

https://www.linuxquestions.org/questions/linux-forums-50/
https://www.linux.org/forums/

https://forums.linuxmint.com/

https://ubuntuforums.org/

Daha onlarca var ki Reddit, Twitter, Discord gibi ortamlarda var. :)
Good morning and welcome to the Black Mesa Transit System. This automated train is provided for the security and convenience of the Black Mesa Research Facility personnel.

extremebrutal

Bence forumlar ölüyor. Sadece bu forum için değil genel olarak durum böyle. İnsanlar artık bir sorunla karşılaştığında direk Google'a sorunu yazıyorlar ve karşılarına sorunun çözümüne yönelik onlarca Youtube videosu veya blog yazısı çıkıyor.. :) Forumlara yazsa cevap gelmesi için bir süre beklemek zorunda kalacak çünkü. Bilgiye ulaşmak her geçen gün daha da kolaylaşıyor.

Alıntı yapılan: icarus - 09 Ocak 2020 - 13:50:09Ayrıca MX Linux hakkında tecrübelerinizi veya inceleme yaşadığınız sorunlar tarzında konu açık bizimle paylaşır mısınız eğer zamanınız varsa, distrowatch'ta 1. sırada olan bir dağıtım sonuçta.

Ben de bir kaç aydır MX Linux kullanıyorum ve sanırım bugüne kadar en ufak bir sıkıntı ile dahi karşılaşmadığım tek dağıtım oldu.

icarus

Alıntı yapılan: icarus - 09 Ocak 2020 - 13:50:09Ayrıca MX Linux hakkında tecrübelerinizi veya inceleme yaşadığınız sorunlar tarzında konu açık bizimle paylaşır mısınız eğer zamanınız varsa, distrowatch'ta 1. sırada olan bir dağıtım sonuçta.

Ben de bir kaç aydır MX Linux kullanıyorum ve sanırım bugüne kadar en ufak bir sıkıntı ile dahi karşılaşmadığım tek dağıtım oldu.
[/quote]

Peki yazılım geliştirici misiniz, yoksa daha çok standart kullanıcımısınız ?

extremebrutal

Alıntı yapılan: icarus - 10 Ocak 2020 - 15:15:46Peki yazılım geliştirici misiniz, yoksa daha çok standart kullanıcı mısınız?

Standart :)

turkerataturk

Alıntı yapılan: icarus - 09 Ocak 2020 - 13:50:09
Alıntı yapılan: turkerataturk - 09 Ocak 2020 - 13:21:43

Gerçekten katılıyorum, profesyonel insanların bilgilerini tecrübelerini eleştirebilecek kadar teknik bilgiye sahip değilim ancak.Neden Gnome de ısrar ediliyor hala anlamış değilim, aşırı ram tüketimidir vs bir sürü sorunlar , garip.

Ayrıca MX Linux hakkında tecrübelerinizi veya inceleme yaşadığınız sorunlar tarzında konu açık bizimle paylaşır mısınız eğer zamanınız varsa, distrowatch'ta 1. sırada olan bir dağıtım sonuçta.

MX Linux çok stabil çalışıyor yapımcıları gayet güzel iş çıkarmışlar, eksiği olarak gördüğüm store yok depo tarzı bir bir program yükleme var.
''Mustafa Kemal ATATÜRK''

Linux

Forum sistemlerinin öldüğünü söylemek daha doğru olur, çünkü türkiye'de aktif olarak linux desteği sunan iki topluluk var biri ubuntu türkiye forumu, diğeri linux mint türkiye forumu, diğer forum da eskisi kadar aktif değil.

gecegezen

Biraz siyasetci gibi olacak ama yapılan tüm yorumlara katılıyorum artık kaynak bolluğumuzdan çok fazla ihtiyaç duyulmuyor, örnek youtube videoları öncelik olarak yazıları terçih ederdim ama artık forumdaki uzun uzasıya yapılan söhbetleri okumaktansa video'dan izlemeyi tercih eder oldum. forumların bir alternatifi olarak reddit çıktı birde o ortama hiç bulaşmadım. Ama bir çok kaynakta sorunlar bir şekilde çözüldüğü için artık millet pek soru sormuyor. Birde kabul edelim ubuntu artık eskisi kadar popiler değil arch tabanlı dağıtımlar şu sıralar daha iyi iş çıkartıyorlar. üstelik arch dokumanlarıda çok iyi. Manjaro kde yedek olarak kursamda çok beğensemde ubuntu unity ile kullanıyorum hala alışkanlıktan.ihtiraf edelim Birde forumuz çok şisti istediğim yazıları bazen bulamıyorum. :)
Yotube kanalım hepinizi beklerim...
https://www.youtube.com/channel/UCsRQPZxNJKZbfpGy6r97nJw

illedelinux

Arkadaşlar, farklı dağıtım adında bir çok yerel GNU/Linux forumları var, hatta farklı alana hitap eden bazı siteler GNU/Linux için ayrı bölüm açmışlar. İlgili-ilgisiz kabataslak toplam herhalde elli tane GNU/Linux forum çıkar.
Bunların hepsi bir sitede buluşamaz mı?
Ayrı bölümler altında ve her bölümün sorumlusu olmak kaydıyla tek sitede forum hizmeti olabilir mi?
Yani Pardus bölümü, Mint bölümü, openSUSE bölümü gibi...
Bilemiyorum, bu fikir öylesine aklıma geldi, belki de hayal ediyorum :)

elviskilli

mhmtkrktr

Alıntı YapBilemiyorum, bu fikir öylesine aklıma geldi, belki de hayal ediyorum :)

Hayal ediyorsun bence  :)
Yabancı forum ve diğer kaynaklara bakarsak, içerikleri her geçen gün biraz daha katlanarak artıyor. Bizde ise geriye doğru bir gidiş var.
Duygusal olmayı kendi sosyal alanımızda bırakıp, akılcı bir toplum olmayı başaramadığımız sürece mevcut kaynaklar bile bize fazla gelecek.

karakartala

9 ay önceki bir konuyu hortlatmakla yeni konu açmak arasında kaldım. Ancak yukarıdaki cevapların da konuyu ziyaret edenler tarafından okunması gerektiğini düşünüp yeni konu açmaktan vazgeçtim.
Ben yöneticileri merak ediyorum. Mesela eskiden bu foruma ne zaman girsem son konularda mutlaka @hearstmagic 'in bir mesajını görürdüm. Yanlış hatırlamıyorsam @if @bytan da oldukça aktif yöneticilerdi. Bunca yıl bir topluluğa emek verdikleri için sadece adını saydığım yöneticilere değil saymadıklarıma da teşekkür ederim. Merak ettiğim husus yöneticilerin artık neden aktif olmadığı. Bu mesajım kesinlikle bir sitem değil, kimseye gönüllü yapılan bir işi niye yapmıyorsun diye sitem edemem, kızamam; sitem etmeye kızmaya kimsenin de hakkı yok zaten.
Yöneticiler sağ mı, sağlıklı mı, forumun geleceği hakkında ne düşünüyorlar?
Bu iletimi gören bir yönetici olur umarım.

heartsmagic

Merhabalar :)

Öncelikle ana konu hakkında yorum yapayım. Bunu tartışan sadece bizler değiliz, tüm dünya tartışıyor. Google'da "are forums dead" diye yapacağınız arama sizi farklı kaynaklardan bir çok yazıya ulaştıracaktır. Kendi adıma yorumlamam gerekirse, bence bilgiye erişim yöntemleri değişti, değişmeye de devam ediyor bazı arkadaşların da söylediği gibi. Forumların öyle bir özelliği var ki, bu hem bir avantaj hem de bir dezavantaj olarak görülbilir: esneklik. Siz gidip StackExchange altında yürütülen düzgün bir grupta kafanıza göre soru soramazsınız, bir iki bilgi kırıntısı verip destek almayı bekleyemezsiniz. Bunu forumlarda yapabilirsiniz ama, hatta birçok forum bunu pek önemsemez. Biz bunu önemsedik ama aynı zamanda arayı bulmaya çalıştık. Soruların doğru düzgün sorulabilmesi, başlıkların doğru yerde, doğru şekilde açılabilmesi, destek isteyen insanların doğru bilgileri, çıktıları vermebilmesi için ciddi bir emek sarf ettik.

Alan adında sadece "ubuntu" geçiyor olsa da, bu forum birçok genel Linux konusunun da yükünü çekti. Çok yoğun günler de gördük, çok sakinlerini de. Şimdiki günlerde de bu başlığın açılmasına vesile olan ciddi bir sessizlik yaşanmakta. Sizin bu düşündüklerinizi, konuştuklarınızı biz çok uzun zaman önce kendi aramızda konuştuk, hatta defalarca. Forumlardan diğer bilgi kanallarına geçiş açık seçik ortadaydı. Denemeler bile yaptık, fakat işin teknik boyutu her zaman çözülebilecekken, "soru sorma kültürü"nü benimsetme sorununu nasıl aşabileceğimizi bulamadık. Zira, eğer forumdaki gibi olacaksa bu soru sorma şekilleri, yeni açacağımız mecraya uygun olmayacaktı. Ya soruları sıkı sıkıya takip edip kapatacaktık ya da... "ya da"sı olmuyor işte, ne yazık ki bir avuç insanın vakti diğer türlüsüne yetmiyor. Haliyle proje hayata geçemedi. Forum arşiv niteliğinde duruyor. Dileyen herkes mevcut bilgilerin üzerine bilgi ekleyebilir, diğerlerine yardım edebilir. Elimizden şimdilik bu geliyor.

Gelelim diğer meseleye. İsmi geçen diğer arkadaşlar adına konuşamayacağım için haliyle sadece kendi adıma konuşabilirim. Hayat her zaman doğru düzgün gitmiyor, bazen düz yol, bazen yokuş çıkıyor insanın önüne. Öne çıkan o yokuşun da tırmanılması gerekiyor.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

ytcikisir

sebeplerden bir tanesi de türkiye'de ilginin çok ciddi azalması olabilir. zamanında, biliyorsunuz, pardus sayesinde en alakasız insanların bile kulağına gnu/linux diye bir şey olduğu gitmişti. ilgi artmıştı. şimdi o mesele de yattığından, özellikle türk platformlarda çok yoğunluk olmaması doğal bence.

illedelinux

@heartsmagic yıllar sonra uğramana ve sağ olmana sevindim, umarım sağlığın da iyidir:)
Başlık konusunda aydınlanmış sayılırım, teşekkürler. Ayrıca bilgilerinden yararlandığımız @mhmtkrktr ustama da teşekkür ederim :)

if

Merhaba @karakartala,

Hâlimizi ve hatırımızı sorduğunuz için teşekkür ederim. Elhamdülillah iyiyim, sağlığım da yerinde çok şükür. Sizler nasılsınız?

Forumumuzda aktif olduğum zamanlarda ya öğrenciydim ya da bekârdım. Bir iş sahibi oldum, evlendim ve iş bitince eve geldiğimde baba diyerek boynuma sarılan bir evladım var:) Takdir edersiniz ki elimdeki vakti artık işime ve aileme ayırmaktayım.

Sunucularımızın yönetimi ve forumda moderatörlüğü devam ettirmekteyim. Evet, ne forumumuzun ne de diğer bileşenlerimizin içinde bulundukları hâlde olmalarına gönlüm rağzı değil fakat şimdilik elimden gelen bu.

2009 yılında foruma üye olmadan önce GNU/Linux kullanmaya başlamıştım. Forumu uzaktan takip etmekteydim. Forumdaki bir kaç arkadaşın gayretlerini takdirle karşılamıştım. Foruma üye olup o arkadaşlara yardımcı olmak istedim. Linux'un tı'sından anlamazken birbirinden farklı konularda yaşanan sorunları biraz gayretle çözebilir olmuştum. Yöneticilik teklifi ondan sonra gelmişti. Yönetici olmasam da forumdaki soruları aynı gayretle çözmeye devam ederdim. Diğer yönetici arkadaşların hikâyeleri de benimkine benzer. Hepimizin ortak noktası sahip olduğumuz bilgiyi paylaşmaktı. Yöneticilik, sahip olduğumuz bilginin paylaşılmasının üstüne ek bir yüktü sadece. Diyeceğim o ki forumu canlı tutmak için yönetici olmaya gerek olmadığı. Bilgimizi ve ürettiğimiz artı değerleri paylaştığımız vakit bir topluluk olabiliriz. Yoksa, bir iki arkadaşın bütün yükü çektiği bir sistemin sürdürülebilir olması pek olası değil.

Qafkas

Bir avuç linux kullanıcısıyız. Linux distrolarını da geliştiren bir avuç insan var zaten. Ya linuxa gönül veren tüm geliştiriciler ve kullanıcılar oturup düşünür ve tek bir distro çıkarır, geliştirir ya da üç beş ayda bir distro turnesine çıkmaya devam ederiz ve sonunda wincrack 10'a geri döneriz. Birleşelim yahu. Ubuntuyu debianı manjaroyu çöpe atalım Linux OS çıkaralım ve geliştirelim. Tüm milletlerin geliştiricileri ve son kullanıcıları tek bir distroda ve forumda birleşsin. Herkes kullansın herkes aynı hatayı alsın geliştiriciler aynı hataların çözümünü sunsun. Çok kullanıcı, farklı cihazlar, farklı kullanıcılar, tek işletim sistemi. Harika olmaz mı. Windowsun bu kadar yaygın olmasının sebebi buydu zaten. Herkes kullanıyor herkes aşina. Linuxu çok seviyoruz ama günün sonunda ya dual bootta 2. sırada kalıyor ya da virtual boxta kullanılıyor. Böyle olması üzücü. Sevgiler, saygılar...

alquirel

[mention=654523]@Qafkas[/mention], Linux dediğiniz yapısı itibariyle çeşitlilik doğuran bir şey zaten, bunun önüne geçemezsiniz, geçmeyi başarırsanız adınız Windows olur, MacOS olur. Linux olmaz. Çünkü genel kamu lisansı diye bir lisans var bildiğiniz üzere. Diyelim ki tüm Linux geliştiricilerini bu kutsal amaç uğrunda tek çatı altında toplayabildiniz. Ben de yetenekli ve sevilen bir geliştiriciyim. Bir ay sonra işler benim işime gelmediği gibi gitmeye başladığında, ben huzursuz olup ayrılmak istediğimde beni Linux tabanlı başka bir sistem yapmaktan men edebilen, diğer insanları da benim peşimde gelmekten alıkoyabilen bir yaptırımınız olacak mı elinizde? Eğer Linux olmaya devam edeceğim diyorsanız GPL bana istediğimi yapma hakkı sunmaya devam edecektir. Eğer Linux olmak istemiyor ve bir tekel olmak istiyorsanız zaten adınız Linux olamaz. Hal böyle olunca hem çeşitliliğin önüne geçemiyorsunuz hem de her daim bir dağıtımın yıldızı parlarken diğerininki sönmeye başlamış oluyor.

Bu arada benim ismen hâlimi hatrımı soran olmamış ama ben yazayım yine de :P Ben de iyiyim çok şükür :)

yusuftrb

Yıllar önce iş yerindeyken ikincil olarak kurar öğrenmeye çalışırdım, her sorunda foruma bakar çözer ayrı bir mutlu olurdum, yine yıllar sonra yine iş yerinde ikincil olarak kurdum sonra konuya denk geldim, herkese selam.
Ben , Kendim ve Ubuntum :o

:.İnsan, susturuluncaya kadar konuşmaktan ziyade adam gibi bir şey konuşuncaya kadar susmasını bilmelidir.:

okkangal

Yaklaşık on senedir UBUNTU kullanıyorum. Ufak tefek python yazıyorum ama yine de  standart bir bilgisayar kullanıcısıyım. Bu forum sayesinde bir çok sorunumu hallettim. Bu sorunların büyük bir kısmını hali hazırdaki arşivle hallettim. Sayısı onu geçmeyecek kadar konu açmışımdır. Bu forumda başkaları için zamanını harcayan,  cevap yazan ,  sorun çözen tüm ustalara ve kullanıcılara sonsuz teşekkür ediyorum. Konuyu okuyunca bu teşekkürü etmeyi gerçekten bir borç bildim. İyi ki varsınız. Öyle bir şeye ihtimal vermiyorum ama eğer bir gün bu platform kapanacak olursa ben de UBUNTU kullanmaktan büyük ihtimalle vazgeçebilirim.