[Çözüldü] Ubuntuyu Kaldırıp Windows Kurma

Başlatan melih060, 02 Ocak 2020 - 22:28:13

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 5 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

melih060

Merhaba Arkadaşlar Ben Ubuntuyu Kurdum Fakat İşime Gelmedi Hoşuma Gitmedi Ubuntuyu Kaldırıp Windows 10 Kuracağım.

Flash Belleği Hazırladım iso yu Flash'a Belleğe Yazdırdım Fat 32 Dosya Türünde Biosdan Boot Ayarını Flash Bellekten başla Şeklinde Ayarlasam da Gene Ubuntu Açılıyor Bilgisayar Flash Bellekten Başlamıyor.

Bu Sorunu Nasıl Çözebilirim Bana Yardımcı Olur musunuz?

tosun

Muhtemelen bios ayarlarında hata yapıyorsun. Anakart modelini internetten aratıp bios ayarlarına bakabilirsin
"İnsan dünyaya sadece yemek, içmek, koynuna birini alıp yatmak için gelmiş olamazdı. Daha büyük ve insanca bir sebep lazımdı."

illedelinux

GNU/Linux kullanmıyorum, onu yaşıyorum...

melih060

Bilgisayarı Flash Bellekten Başlatabiliyorum Artık Ama Harddiski EXT türünde Biçimlendirdiğim için sıkıntı yaşıyorum nasıl fat32 veya ntfs dosya türüne çevirebilirim?

tosun

"İnsan dünyaya sadece yemek, içmek, koynuna birini alıp yatmak için gelmiş olamazdı. Daha büyük ve insanca bir sebep lazımdı."

melih060

tamam yaptım ntfs olarak biçimlendirdim flash belleğe windowsu yazdım boot ekranından başlarken flash bellekten başla dedim. bilgisayarı flash bellekten başlattım fakat windows kurarken hangi diske kurmak istediğimi soruyor fakat orda diskimi göremiyorum yeni bir hard disk taktım onuda göremiyorum sorun nedir sizce?

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 03 Ocak 2020 - 16:30:39

Şuan Başka Bir Bilgisayardan Başka Bir Flash Belleğe Windowsu Yazdırıyorum Flash Belleği Fat32 Dosya Sistemi Türünde Biçimlendirdim İsoyu Rufus Programı İle Yazdırıyorum. Tekrar Deneceğim.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 03 Ocak 2020 - 16:57:03

2 Farklı Flash Belleğe Denedim Yine Sonuç Aynı Hiçbir Şey Değişmedi.

lynicis

Alıntı yapılan: melih060 - 03 Ocak 2020 - 16:22:21
tamam yaptım ntfs olarak biçimlendirdim flash belleğe windowsu yazdım boot ekranından başlarken flash bellekten başla dedim. bilgisayarı flash bellekten başlattım fakat windows kurarken hangi diske kurmak istediğimi soruyor fakat orda diskimi göremiyorum yeni bir hard disk taktım onuda göremiyorum sorun nedir sizce?

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 03 Ocak 2020 - 16:30:39

Şuan Başka Bir Bilgisayardan Başka Bir Flash Belleğe Windowsu Yazdırıyorum Flash Belleği Fat32 Dosya Sistemi Türünde Biçimlendirdim İsoyu Rufus Programı İle Yazdırıyorum. Tekrar Deneceğim.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 03 Ocak 2020 - 16:57:03

Sorunun USB'den olacağını sanmıyorum BIOS'un EUFI ise usb'yi UEFI şekilde yazdırman gerekli.
Bende böyle bir hatayla karşılaştırmıştım USB UEFI yazdırdıktan sonra BIOS'ta ayarlarından UEFI yapman gerekli!

melih060

Alıntı yapılan: lynicis - 03 Ocak 2020 - 17:10:02
Alıntı yapılan: melih060 - 03 Ocak 2020 - 16:22:21

Sorunun USB'den olacağını sanmıyorum BIOS'un EUFI ise usb'yi UEFI şekilde yazdırman gerekli.
Bende böyle bir hatayla karşılaştırmıştım USB UEFI yazdırdıktan sonra BIOS'ta ayarlarından UEFI yapman gerekli!

hmm olabilir flash belleği UEFİ yazdırmıştım. Siz Mesaj Atmadan Önce bios pilini çıkarmıştım 15 dk sonra takar biosdan UEFİ ayarlarını aktif ederim denedikten sonra tekrar yazarım.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 03 Ocak 2020 - 18:08:59

Bios Pilini Çıkardım Denedim Olmadı. Bios da UEFİ ayarını aktif etmeme rağmen yine aynı hatayı verdi. Şimdi ise Flash Belleğe UEFİ olmayan Windowsu yazıyorum. Öyle Deneyeceğim.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 03 Ocak 2020 - 18:40:36

Yine Olmadi Simdi ise win 7 iso indiriyorum oyle deneyecegim

sinan54

Linux tarafında  Woeusb ile Windows 10 iso yazmak için 8 GB usb gerekir.Format fat 32 değil ntfs olmalıdır.Fat dosya sistemi 4 GB'dan küçük dosyalar içindir.
Rufus ile yazdırırken uefi için yazma seçeneği işaretlenmeli yani gpt seçilmeli
Windows tarafında'da biosdan hızlı başlangıç seçenegi kapatılması öneriliyor.
Windows 7 sürümüne hiç bulaşmayın çünkü 20 gün sonra HELVASINI yiyecegiz
Bilgisayarında Önceden yüklü Windows 10 disk varsa, aynı sürüm numarası ile yüklemek istersen format atma seçenegi çıkmalı (Uefi bios içinde kayıtlı olmalı)

melih060

[mention=650994]@sinan54[/mention]
Dediklerini Yapmıştım olmuyo.r Woeusb İle Yazdırmadım Sadece, Rufus İle Windows Pc de Win 10 İso sunu Yazdırmıştım Bir Farkı Yoktur Heralde. Win 7 Kullanmak İçin İndirmiyorum Sadece Yüklemeyi Deneyeceğim Hatanın İsodan mı Kaynakladığını Anlayacağım. Eğer Olmazsa Pardus Dağıtımını Yüklemeyi Planlıyorum.

sinan54

Windows 10 iso dosyasını Microsoft'in kendi sitesinden indirin ve iso dosyası seçenekli olanı indirip Rufusta yazdırın

melih060

Sorun Çözüldü. İlk Önce Win 7 Kurdum Açıldı Kullandım. Şimdi İse Win 10 Kurdum Kullanıyorum.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
ARKADAŞLAR SİZDE BÖYLE BİR SORUNLA KARŞILAŞIRSANIZ İZLEMENİZ GEREKEN ADIMLARI YAZIYORUM:

1- İlk Önce Gparted İso Dosyasını İndirin Ve Flash Belleğe Yazın.
2- Bilgisayarı Flash Bellekten Başlatın.
3- Ardından Gparted den Diski Fat32 Türünde Veya NTFS Türünde MBR veya GPT Türünde Biçimlendirin.
4- Kuracağınız Windowsun UEFİ veya LEGACY Kurulum İçin Uygun Olup Olmadığını Kontrol Edin.
5- UEFİ Kurulum İçin Uygunsa Bios Da Ayarları Yapın(bahsettiğim ayaları internetten bulabilirsiniz)
6- LEGACY Kurulum İse Biosdan Ayarları Yapın(bahsettiğim ayaları internetten bulabilirsiniz)
7- Ardından Kuracağınız Windows İsosunu Rufus Flash Belleğe Yazdırınız.
8- İsoyu Yazdırırken Rufus Programında Değişiklik Yapmayınız Kendisi Otomatik Olarak Gereken Ayarlamaları Yapacaktır.
9- İsoyu Yazdırdıktan Sonra Bilgisayarı Flash Bellek ten Başlatarak Kurulumu Başlatabilirsiniz.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Empat

[mention=651002]@melih060[/mention]
Çözümü paylaşarak foruma katkı sağladığınız için teşekkürler. Çözüldü işaretlendiğine göre konuyu kilitliyorum.
Everything for me is just Peace - Love - Coding. Also, as they say: I am a programmer, I have no life!