Backlink ve Kötüye Kullanım Kayıtlama

Başlatan nebula, 29 Aralık 2019 - 21:50:33

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

nebula

Merhaba,
Bu forum, "web master" birliği iddiasındaki bazı oluşumlar tarafından "backlink" alınabildiği takdirde refere edilen siteler için SEO diye tabir edilen ve de arama motorlarında bir takım avantajlar elde edilebileceğine inandıkları, "güzel siteler" listelerinde yer alıyor. Bu yüzdendir ki alakasız alakasız yorumlar veya direct site tanıtımı biçiminde cereyan eden teşebbüslerle günaşırı karşılaşıveriyoruz.
Her ne kadar donanımsız kişiler eliyle ortaya koyuldukları veya işletildikleri, nete sunuldukları belli olsa bile: Para kazanması umut edilirken zaman içinde kendi masrafını karşılayabilecek olanları dahi çok nadir olsacaksa da bu çöplüğün yüzeysel ve sadece isim olarak kaydedilmesinin faydalı bir bilgi yığını oluşturacağı kanaatindeyim. Yani bu foruma bırakılan çöpler için... İlla tüm kamuya da açık olması gerekmez. Bir nevi -backlink teşebbüsü mod log- forum sayfası tutulması önerisindeyim.... anlık, aylık hatta 3 aylık bir yayın bile olabilir...
...
Kendi kendimizle yarışmadayız, gülüm.
Ya ölü yıldızlara hayatı götüreceğiz,
Ya dünyamıza inecek ölüm. -N.H.R.-

alquirel

Merhaba,

Forumumuzla alakasız ve ikincil kazanımlar amacıyla açılan konuları mümkün olduğunca en erken vakitte kamusal görünürlükten uzak tutmaya çalışıyoruz. Bu çabamızda siz değerli üyelerimizin de katkısı inkar edilemez. Fırsatı gelmişken siz duyarlı üyelerimize de teşekkürü borç bildiğimizi söylemeden geçmemek lazım.

Bahsettiğiniz türde iletileri/başlıkları kendi "Çöp" olarak adlandırdığımız ve genel erişime kapalı olan bölümümüze taşıyoruz. Kastettiğiniz liste bu tür iletilere konu olan sitelerin bağlantılarının listelendiği bir liste mi? Bunu nerede paylaşmamızı öneriyorsunuz? Bunun ne gibi bir faydası olacak? Bu şekilde birkaç soru işareti kaldı benim aklımda. Eğer faydalı ve gerekli bir liste olacaksa bu çabanın altına girebiliriz açıkçası.

nebula

Evet tarih ve URL bildiren bir liste kafi. Belki paylaşan IP de faydalı olabilir. Belki izinli veya belli bir ileti sayısını geçmiş kullanıcıların görebileceği bir forum kısımında
ya da html olarak forum scriptinden bağımsız, txt bir veritabanında tutulan basit ve de arama motorlarının değer vermeyeceği bir biçimde yayınlanan bağımsız bir html dosyası ile de olabilir. (uğraşmasından dolayı kabul edilmezse kodlamasını ben yapabilirim.)
Benim kişisel merakım da var ancak illa benimkisi gibi olmayacak bile olsa böyle bir liste birilerinin işine yarayabilir. Ben bir gezegene ulaşan astroid bulutuymuşlar gibi düşünüyorum.
...

alquirel

Listeyi çıkartmakta sorun yok, her türlü halledilir. Ama bence bu listenin çıkarılmasına gerekçe olarak "kişisel merak"tan daha güçlü bir gerekçe lazım. Mesela "bu liste kullanılarak forumun spam almasının önüne geçeceğiz" veya "kendi sistemimde spam önleme amaçlı kullanacağım için böyle bir listeye ihtiyacım var" gibi.

nebula

Kişisel merakta da sorun yok yazarım bir bot o listeyi kendim alırım. siz silene kadar yenisini yolluyorlar çoğu kez zaten :)
Öyle şartlar altında oluşacak data değerli olabilir diyorum. İstediğim merakımın icabına bakılması değil değerli olabilecek bilginin bir araya getirilmesidir, kaybolmamasıdır, kamu için...
Siz şahsi olarak katılmıyor olabilirsiniz öyle bir verinin değerli olabileceğine, o zaman saygılar hürmetler...
Ortaya çıkakacak şeyden varıp da mevcut spam otoritelerinin faydalanabileceğini de beklemiyorum açıkçası ammavelakin günün hangi saatlerinde en çok hangi ilden ziyaretçi alıyor bu site'den de çok çok farklı ve de anlamlı bir veri bu.

...