[Çözüldü] Ubuntu Login Olma Sorunu

Başlatan dejawu, 28 Aralık 2019 - 18:35:43

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

dejawu

Arkadaşlar ilk defa ubuntuyu wmvareye kurdum. sürüm Ubuntu 18.04.3 LTS (Bionic Beaver)
bu işletim sistemine hakim değilim.

az önce login kısmı çalışıyordu. şimdi yeniden sorunlu hale geldi.
ubuntuyu açtığımda klavye dil ayarını türkçe Q yaptım. klavye tuşlarında sorun yok. şifrem de basit aslında, yazarken hata yapmıyorum.

login ekranında şu hata var.   "sorry, that didn't work. please try again".

resmi sitesinden ubuntu indirim güncellemeyi de yaptım.

yardımcı olursanız sevinirim.

burakerkus

[mention=650838]@dejawu[/mention] Hocam yeniden başlatıp deneyin çözüm olabiliyormuş. Bir de kurarken kullanıcı adınız ve şifrenizden sonra root şifresi istiyordu eğer onu farklı yaptıysanız o şifreyle deneyin. Eğer yine olmazsa ctrl+alt F4 ile tty ekranına gelip kullanıcı adınızı ve şifrenizi girin (şifreniz yazarken görünmeyecektir merak etmeyin yazılır.) daha sonra startx komutunu verip sonucu belirtin. Benden öneriler bu kadar başka çözüm aklıma gelmedi hocam umarım yardımcı olur.
YAŞASIN VATAN YAŞASIN TÜRK MİLLETİ

Empat

Ctrl+Alt+F2 tuş kombinasyonuyla terminale ulaşıp kullanıcı girişi (root girişi değil) yapın ve aşağıdaki komutla .Xauthority dosyasını kaldırın.
sudo rm -rf ~/.Xauthority

Eğer klavye dili sorununuz varsa, kullanıcı girişi yaptıktan sonra ilgili dosyayı kaldırmadan önce aşağıdaki komutla klavyenizi Türkçe Q olarak ayarlayın.
sudo setkxbmap tr
Everything for me is just Peace - Love - Coding. Also, as they say: I am a programmer, I have no life!

dejawu

her ikinize de teşekkürler. sorunu şimdi anladım.
login olma ekranın da klavye tuşları değişikmiş.  i harfi için ı kullanmam gerekiyormuş.
ubuntu da türkçe q klavye yapmama rağmen böyle sorun oluşturması ilginç.
klavye ayarını kaydettikten sonra tuşlar da anormallik yokmuş. ama bir şekilde klavye tuşları değişmiş.

ubuntu bu tür sorunları çözemiyor mu? umarım daha bir sürü problem çıkmaz önüme.

dostlar bana forum özelden, telegram da olabilir ubuntu hakkında yardımcı olmanız mümkün mü?
kod dizisi var çalıştırıyorum, sorunla karşılaştım. kod bilgim de pek yok açıkçası

yazılım yapmıyorum. hazır ubuntu kodları bunlar. anlayan birisi hemen fark eder. mecbur kalmasam ubuntu kurmazdım vallahi. baya yabancıyım :)

Alıntı yapılan: burakerkus - 28 Aralık 2019 - 23:56:43
[mention=650838]@dejawu[/mention] Hocam yeniden başlatıp deneyin çözüm olabiliyormuş. Bir de kurarken kullanıcı adınız ve şifrenizden sonra root şifresi istiyordu eğer onu farklı yaptıysanız o şifreyle deneyin. Eğer yine olmazsa ctrl+alt F4 ile tty ekranına gelip kullanıcı adınızı ve şifrenizi girin (şifreniz yazarken görünmeyecektir merak etmeyin yazılır.) daha sonra startx komutunu verip sonucu belirtin. Benden öneriler bu kadar başka çözüm aklıma gelmedi hocam umarım yardımcı olur.

Alıntı yapılan: Empat - 29 Aralık 2019 - 04:05:03
Ctrl+Alt+F2 tuş kombinasyonuyla terminale ulaşıp kullanıcı girişi (root girişi değil) yapın ve aşağıdaki komutla .Xauthority dosyasını kaldırın.
sudo rm -rf ~/.Xauthority

Eğer klavye dili sorununuz varsa, kullanıcı girişi yaptıktan sonra ilgili dosyayı kaldırmadan önce aşağıdaki komutla klavyenizi Türkçe Q olarak ayarlayın.
sudo setkxbmap tr

Empat

Sorununuz çözüldüyse, forum düzeninin sürdürülebilirliğine katkı sağlamak için, konu başlığınızı [Çözüldü] olarak işaretlemenizi rica ediyoruz.

Başka bir sorunun yanıtını bulamazsanız ya da bir sorunla karşılaşırsanız, yeni bir konu açabilirsiniz.

İyi forumlar.
Everything for me is just Peace - Love - Coding. Also, as they say: I am a programmer, I have no life!