[Çözüldü] ATI ve sürücü problemi

Başlatan lecha, 19 Ocak 2009 - 17:03:06

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

lecha

X Error of failed request:  BadRequest (invalid request code or no such operation)
  Major opcode of failed request:  143 (GLX)
  Minor opcode of failed request:  19 (X_GLXQueryServerString)
  ****** number of failed request:  10
  Current ****** number in output stream:  10
ekran kartımı kurduğumda kubuntu üzerinde glxinfo | grep render yaptığımda böyle bir hata veriyor yardımcı olabilirmisiniz..

heartsmagic

https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+source/xorg/+bug/293012

Böyle bir hata girişi var. Son yorum sürücülerin tekrar paketlenmesi gerektiği. Elbette bu geliştiricilerin vazifesi. Fakat aralarda bir iletide birisi çözümden bahsetmiş, bilmem sende işe yarar mı?

apt-get remove --purge xserver-xorg-video-radeon
apt-get remove --purge fglrx-kernel-source
apt-get install fglrx-amdcccle fglrx-kernel-source xorg-driver-fglrx xorg-driver-fglrx-dev

Elinde bulunan sürücülerden de olabilirsin. Bu nedenle lütfen uygularken ne yaptığının farkında ol.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

lecha

komutları uyguladıktan sonra tekrar ekle kaldırdan ati yi kursam bir sorun olurmu yoksa başka ne önerebilirsiniz...

heartsmagic

Benim verdiğim komutların sorunu çözmemesi durumunda mı? Evet, sanırım sorun olması durumunda güvenli kipte açıp dediğini yapabilirsin. Hoş arkadaş neden -dev paketini de kurmuş anlamış değilim. Sadece çözüm önerisini buraya aktardım, muhtemelen -dev paketine de ihtiyacın olmaz.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

lecha

evet gene aynı hatayı verdi grep kodunu uyguladıktan sonra şimdi ne yapabilirim heartsmagic

3mr3

512 mblık ati ekran kartım vardı. Bende de vardı aynısı olmuyordu bir türlü. hiç biryerde çözümü yok. En iyisi beklemek. Yani Ubuntunun 9.04 sürümünü beklemek. Bakalım ordada olacak mı? Şu an eski nvidia kartımı kullanıyorum.
Ben, seninle ben oldum. | Başkalarına karşı merhametli, şefkatli, iyiliksever...

lecha

bende nvidia almayı düşünüyorum hayatımda bu kadar kötü driver yazan şirket görmedim ben galiba hatayı ekran kartı driverı nı uçbirimden kurmak oldu sonra çakıştı neyse yeniden kurcam gene bu sefer ekle kaldırdan kurcam kartı gene sorunlu olcak en iyisi senin dediğin gibi

lecha

kubuntuyu yeniden yükledim hayla bu sorun devam ediyor hatayı veriyor ne yapabilirim hiç çaresi yok mu...

3mr3

Aslında biri ingilizce konusunda yardım etsede, mesela atinin resmi sitesine böyle bir şikayeti göndersek iyi olmaz mı? aslında bende çok merak ediyorum şüphem şu ki ya 9.04 sürümüde böyle bişi yaparsa...
Ben, seninle ben oldum. | Başkalarına karşı merhametli, şefkatli, iyiliksever...

lecha

evet kardeşim çok haklısın biri yardım etsede şu bug u bildirsek bir de fırçalasak:D ve msjın sonunda da eğer böyle yaparsanız linux üzerinde ekran kartı satışınız da çok para kaybedersinizi gibi bir msj  adam gibi driver yapsınlarD: :)

OKAN

Siz Türkçe bir metin hazırlayın. Çevirecek arkadaş çıkar.

lecha

(saygı değer ati grubu ekran kartı sürücüleriniz bütün ati modellerinde linux üzerinde sorunlu çalışıyor lütfen yeni driver yazarken linux kullanıcılarınıda göz önüne alarak yazın eğer linux üzerinde düzgün çalışmayan sürücüler yazmakta ısrar ederseniz kullanıcılar nvidia ekran kartlarına kayacaklar)
gibi bir yazı nasıl karar sizin eklemek istediğiniz bir şey varsa siz de yazın lütfen...

Exodus

Ati'nin Catalyst 8.11 surucusunde bulunan composite sorunu da devam ediyor. Versiyon 8.12'de duzelecegini dusunuyorduk ancak degisen birsey yok. Ati'yi teknoloji olarak sevmeme ragmen yeni bilgisayar toplayan veya alacak arkadaslarima Linux kullanacaklarini dusunerek Nvidia oneriyorum.. Bu da eklenebilir.
Arch Linux FTW!

3mr3

Şurdaki adresteki hatanın düzeltilmesini istiyoruz. https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+source/mesa/+bug/293012 yön vermek lazım. Birde sürücülerimizi yazmak lazım. Benim ki ATI HD 2600 PRO 512 MB DDR2.

İşte geçen aylarda uğraştığım ve yapamadığım bir konu: http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,5157.0.html

lecha

bu sorunla beraber ekran yinelemerinin çok olması catalyset açılmaması gibi bilerek linux a driver yazmıyolar hep windows a yazıyolar yeni driver yazmışlar kime windows a

localhost

Sizde ATI Kartlari nasil calismiyor anlamadim. Bende 9250 den tutta 4870`e kadar ATI yi fglrx driveri ile calistirdim. Ben sansliyim sanirim :)
Linux LPIC1 - MCSA

Exodus

Alıntı yapılan: lecha - 19 Ocak 2009 - 21:15:07
bu sorunla beraber ekran yinelemerinin çok olması catalyset açılmaması gibi bilerek linux a driver yazmıyolar hep windows a yazıyolar yeni driver yazmışlar kime windows a
Ubuntu'da yeni surucu pakedi eklendi mi bilmiyorum ancak Arch Linux'da catalyst 8.12 paketlerde. Ancak kendi adima konusacak olursam degisen hicbir sey olmadi.
Arch Linux FTW!

localhost

ben 8.12 sürümünü kullaniyorum. Bu güne kadar cok nadir ubuntu tarafindan paketlenen ATI driverlerini kullandim.
fglrxinfo
display: :0.0  screen: 0
OpenGL vendor string: ATI Technologies Inc.
OpenGL renderer string: ATI Radeon HD 4800 Series
OpenGL version string: 2.1.8304 Release

glxinfo | grep render
direct rendering: Yes
OpenGL renderer string: ATI Radeon HD 4800 Series

Linux LPIC1 - MCSA

lecha

ben ne ubuntu da nede kubuntuda çalıştırabildim ekran kartını ubuntu da blender açamıyordum kubuntuda ise blender açıyordum ama ekran devamlı yineleniyordu şu an itibari ile blender açamıyorum ekran kartı hata veriyor güncelliyorum oda hata veriyor daha da yeni kurdum neden böyle oluyor anlamadım...

Felâsife

Sizin bu sorunun aynısı bana da Debian da nVidia 7300GTnin  yeni 180.22 sürücüsünü kurarken oldu..

Debian'ı sıfırdan kurmuştum, 180.22 de kurayım dedim ve kurulum da "32-bit OpenGL sürücülerini kurayım mı?" diye soruyordu kur diyordum, hata veriyordu xxx/xxx/ yerde glx bulunamadı filan diye..
mesa-utils ti galiba onu kurdum bir iki çalıştı sonra o da fayda etmedi.
ısrarla glx render sorusuna hata veriyordu..
Ama sürücünün diğer özellikleri kuruluyor olsa gerekti ki, görüntü filan süperdi.

Neyse uzatmayayım depoda bulunan nvidia'ın önceki paketi olan nvidia-glx 173.xx sürücünü kurup, yeniden 180.22 sürücüsünü kurunca 2 gündür sorun tamamen düzeldi.
glx komutunu kandırdık veselâm :D

Kart ve işletim sistemimiz faklı olsada sorun aynı gibi, kurduğunuz sürücünün için de glx paketi yok, ya da bir şekilde bulamıyor.
Umarım bu yazdıklarım size yararlı olur.
Maceraya hazır mısın!  Bir BSD almaz mısın?

lecha

nasıl yapabilirim kod ile veya elle bi anlatmanız mümkünmüy dü..

localhost

ATI/AMD Windowsla beraber Linuxler icinde Driver yaziyor. Zaten sürümlerde ayni anda cikiyor.
Linux LPIC1 - MCSA

lecha

bu hata için yapılcabilecek hiç bir şey yok mu çıldırcam ayrıca ati control center açınca da şöyle bir msj çıkıyor ATİ SÜRÜCÜSÜ DÜZGÜN ÇALIŞMIYOR LÜTFEN ATİ DONANIMINIZA UYGUN ATİ SÜRÜCÜSÜNÜ KURUN VEYA ATİ CONFİG KULLANARAK YAPILANDIRIN DİYOR

localhost

Linux LPIC1 - MCSA

lecha

sorunu çözdüm ama hayla blender açınca ekran bi siyah oluyo bi normal neyse