[Çözüldü] windows yanına otomatik ubuntu kurmak

Başlatan yasin38, 22 Aralık 2019 - 19:51:58

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

yasin38

Uzun zamandır ubuntu kullanmıyorum. Ama hatırladığım kadarı ile eskiden bir program vardı. O indirir otomatik ubuntuyu kurardı. Neydi Arkadaşlar o program?

tosun

"İnsan dünyaya sadece yemek, içmek, koynuna birini alıp yatmak için gelmiş olamazdı. Daha büyük ve insanca bir sebep lazımdı."

yasin38

aynen o ya kendi kendine ubuntuyu kurup ayarlayıp veriyordu değil mi ?

.py

Alıntı yapılan: yasin38 - 22 Aralık 2019 - 19:51:58
Uzun zamandır ubuntu kullanmıyorum. Ama hatırladığım kadarı ile eskiden bir program vardı. O indirir otomatik ubuntuyu kurardı. Neydi Arkadaşlar o program?

ubuntuyu otomatik kurdugunu sanmıyorum ama linux dagıtımını secip sizin için indiren bir program var ama sizin yine isoyu flash diskinize yazdırmanız gerekiyor.

Empat

Alıntı YapAma hatırladığım kadarı ile eskiden bir program vardı
[mention=650729]@.py[/mention]
Bahsettiğiniz yazılımın adı Unetbootin. Yazılım çapraz platform standartlarında oluşturulmuş.
Everything for me is just Peace - Love - Coding. Also, as they say: I am a programmer, I have no life!

tosun

Arkadaşlar "Wubi"isimli uygulama direk Windows'a indirilip kuruluyor. Windows'ta sıradan bir programı nasıl kuruyorsanız Wubi de aynı şekilde kuruluyor.Aradaki fark Wubi diskte kendine ayrı bir yer açıyor.Kısıtlı bir Ubuntu sürümüne sahip oluyorsunuz.Kaldırmak istediğinizde ise Windows "program ekle-kaldır" bölümünden sıradan bir programı kaldırdığınız gibi kaldırabilirsiniz. Linux Mint için "mint4win" aynı işlevi görüyor.
"İnsan dünyaya sadece yemek, içmek, koynuna birini alıp yatmak için gelmiş olamazdı. Daha büyük ve insanca bir sebep lazımdı."

.py

Alıntı yapılan: tosun - 23 Aralık 2019 - 13:35:53
Arkadaşlar "Wubi"isimli uygulama direk Windows'a indirilip kuruluyor. Windows'ta sıradan bir programı nasıl kuruyorsanız

arkadas, programın linuxu windowsun yanına otomatık kursun ıstıyor

tosun

Alıntı yapılan: .py - 23 Aralık 2019 - 13:57:14
Alıntı yapılan: tosun - 23 Aralık 2019 - 13:35:53
Arkadaşlar "Wubi"isimli uygulama direk Windows'a indirilip kuruluyor. Windows'ta sıradan bir programı nasıl kuruyorsanız

arkadas, programın linuxu windowsun yanına otomatık kursun ıstıyor
Evet. Wubi aynen o işe yarıyor. https://www.youtube.com/watch?v=Xre5X8tFdow kurulumu görebilirsiniz.

.py

[mention=650743]@tosun[/mention]Wubi'yle windowstan artık cok daha kolay kullanıcı cekebılırız. :) bu programı nasıl keşfedemedim bugune kadar. çok iyiymiş

sinan54

Ubuntu Wubi desteğini sonlandıralı uzun yıllar oldu.Ubuntuyu denemek için günümüzde sanal programla kurulum daha mantıklı.En iyi yöntem,Linuxtan tam randıman almak için ayrılmış bir diske dual boot yapmak diye düşünüyorum.

.py

[mention=650745]@sinan54[/mention]

Dikkatimden kaçmış sadece ubuntu 12.04 yüklenebiliyormuş wubi ile dediğiniz gibi ubuntu destegini 12 den sonra çekmiş

sinan54

Wubi bir topluluk tarafından geliştiriliyor.Ama en ideal olan iso kurulumu diye düşünüyorum,Wubi ile kullanımda performans düşüklügü vs vs olma ihtimali daha yüksek
https://github.com/hakuna-m/wubiuefi/releases

lnxdev

Ubuntu'nun nasıl yükleneceği hakkında yığınla makale yığınla sayfa var. Ayrıca ubuntu-tr wiki'de de gayet net anlatılıyor. Eğer herhangi bir linux dağıtımı kullanmak istiyorsanız her türlü biraz elinizi taşın altına koymanız gerekiyor.

https://wiki.ubuntu-tr.net/index.php?title=Kurulum

Empat

Sorununuz çözüldüyse, forum düzeninin sürdürülebilirliğine katkı sağlamak için, konu başlığınızı [Çözüldü] olarak işaretlemenizi rica ediyoruz.

Başka bir sorunun yanıtını bulamazsanız ya da bir sorunla karşılaşırsanız, yeni bir konu açabilirsiniz.

İyi forumlar.
Everything for me is just Peace - Love - Coding. Also, as they say: I am a programmer, I have no life!

yasin38

[mention=650774]@Empat[/mention] nerden işaretleyeceğimi göremedim.

Empat

[mention=650783]@yasin38[/mention]
Alıntı yapılan: Empat - 24 Aralık 2019 - 15:18:21
Sorununuz çözüldüyse, forum düzeninin sürdürülebilirliğine katkı sağlamak için, konu başlığınızı [Çözüldü] olarak işaretlemenizi rica ediyoruz.

Başka bir sorunun yanıtını bulamazsanız ya da bir sorunla karşılaşırsanız, yeni bir konu açabilirsiniz.

İyi forumlar.
İletimdeki linke tıklayarak nasıl işaretleyeceğinizi öğrenebilirsiniz.