Ubuntu 18.04 Kapalı Kaynak NVIDIA Kurulumu

Başlatan Empat, 02 Aralık 2019 - 20:16:02

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Empat

Merhaba. Bu yazımda Ubuntu işletim sisteminin 18.04 sürümünü kullananlar için kapalı kaynak nvidia grafik kartı sürücüsünün kurulumunu anlatacağım.

Buradan grafik kartı ve işletim sisteminize uygun sürücüyü seçin ve indirin.

İndirdiğiniz dizine komut satırında ulaşın ve bu komutla gerekli chmod izinlerini verin.
sudo chmod +x NVIDIA-Linux*.run

Bu komutla gerekli araçları yükleyin ve sistemi güncelleyin ve yükseltin.
sudo apt update && sudo apt full-upgrade && sudo apt install gcc make

Bu komutla açık kaynak nouveau sürücüsünü bloke edin.
sudo bash -c "echo blacklist nouveau > /etc/modprobe.d/blacklist-nvidia-nouveau.conf" && sudo bash -c "echo options nouveau modeset=0 >> /etc/modprobe.d/blacklist-nvidia-nouveau.conf"

Bu komutla kernel initramfs ayarlarını güncelleyin.
sudo update-initramfs -u

Bu komutla sistemi yeniden başlatın.
sudo reboot

Ctrl+Alt+F2 kısayoluyla tekrar terminale ulaşın ve bu komutu girin.
sudo telinit 3

Bu komutla sürücüyü indirdiğiniz dizine ulaşın ve sürücüyü yüklemeyi başlatın. /surucuyu/indirdiginiz/dizin yerine sürücüyü indirdiğiniz dizini gireceksiniz. Örneğin; /home/onur/İndirilenler
cd /surucuyu/indirdiginiz/dizin && sudo bash NVIDIA-Linux*.run

Kurulum tamamlandıktan sonra bu komutla sistemi yeniden başlatın ve güle güle kullanın.
sudo reboot
Everything for me is just Peace - Love - Coding. Also, as they say: I am a programmer, I have no life!

Orcan46

Hocam öncelikle elinize ve emeğinize sağlık. İki sorum var. Birincisi Sadece Linux mü kullanıyorsunuz yoksa Windowsun yanına mı linux kurdunuz. İkincisi de bilgisayarınızın marka model ve ekran kartı modeli nedir.

Empat

[mention=650591]@Orcan46[/mention]
Merhaba.
Windows ve Linux'u dual boot olarak kullanıyorum.
Ekran kartım rx570 pulse 8g
Everything for me is just Peace - Love - Coding. Also, as they say: I am a programmer, I have no life!

Orcan46

[mention=650656]@Empat[/mention]
Teşekkür ederim benim ekran kartı nvidia 940MX maalesef ne yaptımsa olmadı. En son ekran kartını kaldırıp nouveau kullanmaya döndüm.

Empat

[mention=650721]@Orcan46[/mention]
İşlediğiniz adımlardaki komutların çıktılarını ve aldığınız hatayı paylaşırsanız yardımcı olabilirim.

Yagmur Azizoglu

Merhaba öncelikle. Bu dediğiniz işlemleri yaptım ve son olarak sudo reboot dedim. Şuan yeniden başlatmıyor, grub menusune kadar geliyor başlat Enter'a bastıktan sonra ekranda Asus yazısı kalıyor ve devam etmiyor. Kurulumu nomodeset ile yapmıştım, sonrasında grafik kart llvmpipe olarak gözüküyordu. Ayrıca bu söylediklerinizi yapmadan önce açık kaynak sürücüyü de devre dışı bıraktım. Şimdi ne yapmam gerek ekranın gelmesi için?

Lefkoio

teşekkürler oldu sanırım ayarlarda hakkındaya girince şöyle yazıyor: NVIDIA Corporation GP107 [GeForce GTX 1050 Ti]

OmerDeniz

teşekkürler