Windows Yanına Ubuntu Kurulumu

Başlatan Suat, 26 Kasım 2019 - 21:40:56

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 8 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Suat

Merhaba

Windows 10 Enterprise yanına Ubuntu 19.10 kuramıyorum. Bilgisayarı USB ile başlattığımda Ubuntu yazısını görüyorum. Birkaç saniye sonra kitlenip kalıyor. Ubuntu kurulum sayfasına bir türlü geçmiyor. Ne yapmam gerekiyor?

Saygılarımla...

Empat

UEFI arayüzünde Secure Boot özelliğinin kapalı olduğundan emin olun. Kapalı değilse kapatmalısınız.
Everything for me is just Peace - Love - Coding. Also, as they say: I am a programmer, I have no life!

Suat

BIOS giriş yapıyorum ancak böyle bir seçenek göremedim.

illedelinux

Bir arkadaşımız nolapic seçeneğiyle giriş yapmış, Ubuntu'nun ilk girişinde bu seçenekler olması lazım.
GNU/Linux kullanmıyorum, onu yaşıyorum...

Suat

Sadece Ubuntu yazısını görüyorum. Sonrasında kitleniyor bilgisayar. O seçenekleri de göremedim.

illedelinux

İlk ekranda zanedersem ctrl, shift tuşlarının birine bastığınızda öyle bir seçenek çıkması lazım.

Suat

Alıntı yapılan: illedelinux - 27 Kasım 2019 - 12:48:35
İlk ekranda zanedersem ctrl, shift tuşlarının birine bastığınızda öyle bir seçenek çıkması lazım.

Kurulum aşamasına hiç geçemiyorum. Çekirdek ön yükleme seçeneklerini diyorsunuz sanırım.

https://wiki.ubuntu-tr.net/index.php?title=%C3%87ekirdek_%C3%B6ny%C3%BCkleme_se%C3%A7enekleri

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 27 Kasım 2019 - 13:04:17

Alıntı yapılan: Empat - 27 Kasım 2019 - 04:18:31
UEFI arayüzünde Secure Boot özelliğinin kapalı olduğundan emin olun. Kapalı değilse kapatmalısınız.

Yararı olur mu bilmiyorum ama iso dosyasını USB yazdırmadan önce disk bölümüne MBR görülüyordu. Rufus ile disk bölümünü MBR, hedef sistemini BIOS ya da UEFI, dosya sistemini NTFS yapıp iso dosyasını yazdırmıştım. Anakart modeli veya başka bir bilgi gerekir mi?
Windows 10 üzerinden kurtarma ayarlarında UEFI ile ilgili bir seçenek yoktu.

sinan54

Dosya sistemini fat 32 yapacaksınız,yazdırma işlemine başlamadan önce rufus size 2 seçenek sunar,burada ''dd komutu ile yaz'' seçenegini belirtin bazı linux dagıtımları 1. seçenekte *önyükleme yapamıyor
Window içersinde ''hızlı başlangıç'' seçeneginide sonlandırmalısınız
Bios UEFİ diye tahmin ediyorum Secure boot kapatılmalı

Suat

Alıntı yapılan: sinan54 - 27 Kasım 2019 - 16:00:00
Dosya sistemini fat 32 yapacaksınız,yazdırma işlemine başlamadan önce rufus size 2 seçenek sunar,burada ''dd komutu ile yaz'' seçenegini belirtin bazı linux dagıtımları 1. seçenekte *önyükleme yapamıyor
Window içersinde ''hızlı başlangıç'' seçeneginide sonlandırmalısınız
Bios UEFİ diye tahmin ediyorum Secure boot kapatılmalı

Üstteki yazıyı eksik yazmışım. Önceki format Windows 10 ENT içindi. Ubuntu 19.10 için FAT32 olarak ayarladım ama sonuç değişmedi. Diğer seçenek olan "dd komutu ile yazı" deneyeceğim. Secure boot özelliğini BIOS'ta göremiyorum. Nasıl kapatacağımı söylerseniz sevinirim.

Örnek BIOS ekranı ektedir.

[eklenti yönetici tarafından silindi]

sinan54

Bilgisayarınızın markasına göre bios özelliklerini internetten ögrenin,belkide eski tip bios olabilir.
''Secure Boot kapatma''diye araştırma yapabilirsiniz.Farklı bioslarda işlem degişebilir

Suat

Alıntı yapılan: sinan54 - 27 Kasım 2019 - 18:44:23
Bilgisayarınızın markasına göre bios özelliklerini internetten ögrenin,belkide eski tip bios olabilir.
''Secure Boot kapatma''diye araştırma yapabilirsiniz.Farklı bioslarda işlem degişebilir

Kasa toplama. Anakarta göre arama yapmıştım ama bulamamıştım. Evet, BIOS eski tip.

sinan54

Aşağıdaki linki inceleyin makalaeyi çevirirseniz ''Ubuntu Logo Ekranında Asmak'' bölümü size yardımcı olabilir
http://www.tuxgarage.com/2011/02/common-installation-problems-with.html

Suat

Alıntı yapılan: sinan54 - 27 Kasım 2019 - 19:01:52
Aşağıdaki linki inceleyin makalaeyi çevirirseniz ''Ubuntu Logo Ekranında Asmak'' bölümü size yardımcı olabilir
http://www.tuxgarage.com/2011/02/common-installation-problems-with.html

İlginiz için teşekkür ederim ancak bu link bana yardımcı olmuyor. Security Boot seçeneği olmama gibi bir şey olamaz değil mi?

illedelinux

Ubuntu'nun 18.04 sürümünü deneyin.

sinan54

Uefi bioslar 2012 ve sonrası üretilen bilğisayarlarda oluyor,benim bildiğim bu,Masaüstü bilgisayarlar için geçerilimi bilmiyorum.Kurulum sorunlarında farklı yükleme seçeneklerini denemek,çogu sorunu çözüyor.Ubuntu 19.04 sürümü ''no modoset'' kurulumunu açılışta öneriyormuş diye duymuştum, o sürümü deneyin, olmadı Debian kurulumu deneyin

Suat

Alıntı yapılan: sinan54 - 27 Kasım 2019 - 19:30:27
Uefi bioslar 2012 ve sonrası üretilen bilğisayarlarda oluyor,benim bildiğim bu,Masaüstü bilgisayarlar için geçerilimi bilmiyorum.Kurulum sorunlarında farklı yükleme seçeneklerini denemek,çogu sorunu çözüyor.Ubuntu 19.04 sürümü ''no modoset'' kurulumunu açılışta öneriyormuş diye duymuştum, o sürümü deneyin, olmadı Debian kurulumu deneyin

Ubuntu dağıtımı veya bunun sürümüyle alakalı bir durum olabilir mi diyorsunuz?
2012 yılı öncesi bir bilgisayar bu. Bundan dolayı bir sorun olur mu?

sinan54

Bilgisayarın özelliklerini yazarsan daha kapsamlı yardım alabilirsin,Şöyle söyleyim,bazı donanım üreticileri linux tarafına fazla bir katkı sağlamıyor.Sorunların çogu bu sebeble oluşuyor.Mesela 3.16 çekirdeğinde çalışan bilgisayar 4.19 çekirdekğinde sorun çıkarabilir.Bazı şeylerin desteği kalkmış olabilir.Kurulum sorunu iso indirme probleminden, kullandıgınız usb den kaynaklı olabilir,hatta dvd kurulumu daha iyi sonuç verebilir.Mesela Ubuntunun çalışmadığı bir bilgisayarda farklı bir linux dağıtımı çokta güzel çalışabilir.Bende'de eski bir laptop var enson ubuntu 12.04 kurmuştum,Fakat şu anda birçok linux dagıtımı kurulamıyor sadece Antix kurabildim.
İşin özeti, donanımınızla ilgili geniş bilgi verilmeli iso veya usb ile ilgili sorun olmadığına emin olunmalı, sorunun çözümü birazdaha kolaylaşır.İsoyu farklı bir programla yazdırmak bile bazı durumlarda çözüm olabilir

Suat

Ne denediysem olmadı. Bilgisayarın bilgileri ektedir. Sanırım iki işletim sistemi yüklenmiyor. 2010 öncesi bir bilgisayar sanırım ve UEFI desteği yok.

[eklenti yönetici tarafından silindi]

sinan54

Ana kartınıza göre hızlı başlangıç kapatma aşağıdaki videoda 26'nci saniyede gösterilmiş.''Quick boot (disabled) enabled seçenegindeyse degiştirip denemekte fayda var,

https://www.youtube.com/watch?v=cnNnLt7ecXk

Suat

Alıntı yapılan: sinan54 - 28 Kasım 2019 - 17:57:30
Ana kartınıza göre hızlı başlangıç kapatma aşağıdaki videoda 26'nci saniyede gösterilmiş.''Quick boot (disabled) enabled seçenegindeyse degiştirip denemekte fayda var,

https://www.youtube.com/watch?v=cnNnLt7ecXk

@Sinan54 İlgin için gerçekten teşekkür ederim. Bu ayarı biliyorum ancak bu da olmamıştı. Sanırım eski tip bilgisayarda böyle bir özellik yok. Vazgeçtim artık.