[Çözüldü] Programlama dilleri arasında ne gibi farklar var, açıklar mısınız ?

Başlatan Hevesli_Yazılımcı, 21 Kasım 2019 - 21:56:18

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Hevesli_Yazılımcı

Programlama dilleri arasında ne gibi farklar var, açıklar mısınız ? Mesela python ile java arasındaki farklar ve nerede hangilerinin kullanılabileceğini söyler misiniz ? :-\
=====================
  H _V _S _İ   Y _Z _L _M _I       
    E _E _L       A _I _ I _C           
=====================

alicilin

syntax ve kullanım alanı farkları var. Misal php ile web programlamadan başka bir şey yapamazsın. Ha yapamazsın demek yanlış olur local bir server + chromium ile php, html, css ile desktop uygulama da yapabilirsin de uğraştığına değmez. Örneğin c++ ile windows form içinde bir hello world uygulaması sana 1 mb çıktı verirken ve çok az sistem kaynağı kullanırken javascript + electron + html ile hello world uygulaması yaparsan alacağın çıktı minimum 60 mblık bir dosya olur. Diller arasında seviye denilen bir şey vardır. Genelde yüksek seviyeli diller düşük seviyeli diller ile yazılır. Misal python, javascript ve php c -c++ ile yazılmışlardır. üçü ile de zorlarsan çoğu şeyi yapabilirsin ama gerek var mı diye düşünmek lazım. Bu arada ben çok derine inmem dersen Javascript ile server ( node.js ) desktop ( electron ) mobil ( react native - vue native- cordova - ionic ) web front-end ( vue, angular, react ) uygulamaları geliştirebiilirsin. Ama react native (javascript) ile geliştirilmiş bir uygulamanın java - kotlin - swift ile geliştirilmiş bir uygulama ile aynı performansı vermesi beklenemez. Ki gömülü sistemlere girmiyorum hiç. Hiç araştırmadım ama javascript ile gömülü sistem geliştirilemeyeceğini sanıyorum.
<Developer/>

Empat

Sorunuz veya sorularınız sonucunda size dilediğiniz bilgiler verildiyse, forum düzeninin sürdürülebilirliğine katkı sağlamak için, konu başlığınızı [Çözüldü] olarak işaretlemenizi rica ediyoruz.

Başka bir sorunun yanıtını bulamaz ya da bir sorunla karşılaşırsanız yeni bir konu açabilirsiniz.

İyi forumlar.
Everything for me is just Peace - Love - Coding. Also, as they say: I am a programmer, I have no life!

mcahmed

donanıma erişmek istiyorsan ve pek arayüzlü uygulama yapmıyorsan (konsol uyg.) c öneririm ÇOK İSTİYOSAN C++ DA OLUR AMA TAVSİYE ETMEM C++ DAHA KOLAY
uygulama arayüz kullanacaksan java olabilir çünkü javanın çalıştığır platformlar çok fazla yani android uyg windows uyg linux vb.
sadece donanım odaklı diyorsan assembly İŞLEMCİSİ OLAN BÜTÜN CİHAZLAR İÇİN ASSEMBLY VAR(çok zor işlemci mimarisini tanıman lazım) assembly ile programları bazı noktalarını kırabilirsin (windowsta çok rahat şifre kırılıyor örn:zip şifresi falan) çünkü her program assemblye dönüşür ve bütün donanıma hakim olmuş olursun.
hiç donanımla ilgilenmiyorsan(örnekler: disklerin bölümleme biçimleri, ram bellek hafızası,) python yada java öğren(YAPACAĞIN UYGULAMA TÜRLERİNE GÖRE SADECE WİNDOWS İSE C#). C VE C++ BİRBİRİNE YAKINDIR C# DONANIMA ERİŞEMEZ DİYE BİLİYORUM C# JAVAYA YAKINDIR
OYUN GENELDE C VE C++ UNİTY3D PROGRAMI FALAN
C VE ASSEMBLY (ÇOK ZOR :))ÖĞREN ÇOĞU ŞEYİ HEKLERSİN(UYGULAMA) :d