Ubuntu/Kubuntu SSD + HDD Disk Yapılandırması Nasıl Olmalı?

Başlatan attackred, 15 Kasım 2019 - 09:58:44

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 4 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

attackred

Merhabalar,
Genel anlamda linux dağıtımları kullanırken intel ve nvidia ekran kartının ikisinin de bulunduğu laptopta hep bir sıkıntı yaşadım. Yine de tekrar denemeye çalışıyorum.
Bu noktada bu sefer Windows 10'u tamamen silerek sadece Kubuntu kurma peşindeyim.
Sormak istediğim soru ise:
-> Laptopta 256 GB SSD + 1 TB HDD + 16 GB Ram var. Kubuntuyu iki diske de dağıtıp nasıl kullanırım. Yani sistemi SSD'ye kurmak istiyorum ama kodlama için kullanacağım programlar olacak ve bunları istersem SSD istersem HDD üzerine kurabilmek istiyorum. SSD boyutu diğerine oranla düşük olduğu için gelecekte yer kalmaması gibi bir durumla yüzleşmek istemiyorum. Öte yandan HDD'yi depolama amacıyla da kullanmak istiyorum. Yaptığım çalışmalar, film veya Linux üzerinde çalışan oyun yüklediğim zaman bunun için HDD'yi kullanmak istiyorum.
Disk bölümlendirmeyi nasıl yapmam gerekir? Hangi formatta home, swap vb alanları ne kadar ayırmam lazım?

Lütfen cevabınızı yeni bir kullanıcıya anlatır gibi tarif ederseniz sevinirim çünkü tecrübem pek yok.

Teşekkürler şimdiden.

lnxdev

Disk bölümleme işlemi ikiye ayrılıyor;

• Tek kök dizin bölümlemesi
  • Ayrık dizin bölümlemesi
1. Tek kök dizin bölümlemesi

Kullanıcılar tarafından en yaygın olarak kullanılan bir yapıdır ve en kolay olanıdır. Bu yapı ikiye ayrılıyor / dizini ve swap alanı. (*) Eğer RAM miktarınız 4 veya dördün altındaysa (RAM miktarı x 2) şeklinde eğer dördün üstünde bir rakamsa (RAM miktarı / 2) şeklinde ayarlana bilir. RAM miktarınız sekizin üstündeyse swap alanı kullanımı tercihinize bağlı oluyor. Fakat hazırda beklet tarzı modları kullana bilmek için bu alana ihtiyaç vardır. Swap alanı belirlendikten sonra geri kalan kısmı kök dizine yani / veriliyor.

2. Ayrık dizin bölümlemesi

/ (root,kök dizini)

Kök dizin, birincil dosya sisteminin monte edildiği ve diğer tüm dosya sistemlerinin kaynaklandığı nokta olan hiyerarşinin tepesidir. Tüm dosyalar ve dizinler, farklı fiziksel cihazlarda saklansalar bile kök dizininin altında / görünür. Kök dosya sisteminin içeriği, sistemi önyüklemek, geri yüklemek, kurtarmak ve / veya onarmak için yeterli olmaktadır.

/boot

/boot dizini çekirdek ve ramdisk resimlerinin yanı sıra bootloader yapılandırma dosyası ve bootloader aşamalarını içerir. Ayrıca, çekirdek, kullanıcı alanı programlarını çalıştırmaya başlamadan önce kullanılan verileri depolar.  /boot normal sistem çalışması için gerekli değildir, ancak sadece boot ve çekirdek güncellemeleri sırasında kullanılmaktadır.

/home
/home dizini, kullanıcıya özel konfigürasyon dosyalarını, önbellekleri, uygulama verilerini ve medya dosyalarını içerir. /home dizinini ayırmak kök dizini istediğiniz gibi formatlamanıza olanak tanır yani eğer / dizininie başka bir dağıtım yüklerseniz /home dizininizin içindeki dosyaları kaybetmeden tekrar kullana bilirsiniz.

Not: Farklı dağıtımlar farklı yapılandırmalar kullanabilir o yüzden /home altındaki sahip olduğunuz yapılandırmaların direkt çalışmasını beklememek lazım. Aynı dağıtımın bir üst sürümünde eğer köklü değişikler yapılmışsa yine yapılandırma ayarları eşleşmeye bilir.

Bölümlendirme Örnekleri

UEFI/GPT Örneği
Bağlantı Noktası
Bölüm
GUID Bölüm Tipi
Önerilen Miktar
/boot yada /efi/dev/sda1C12A7328-F81F-11D2-BA4B-00A0C93EC93B: EFI Sistem Bölümü
260 - 512 MB
//dev/sda24F68BCE3-E8CD-4DB1-96E7-FBCAF984B709: Linux x86_64 root ( / )
20 - 35 GB
[SWAP]/dev/sda30657FD6D-A4AB-43C4-84E5-0933C84B4F4F: Linux swap
512 MB'dan fazla (*)
/home/dev/sda4933AC7E1-2EB4-4F13-B844-0E14E2AEF915: Linux /homeDiskin geri kalan kısmı

BIOS/MBR Örneği
Bağlantı Noktası
BölümBölüm TipiÖnyükleme BayrağıÖnerilen Miktar
//dev/sda183: Linux
Evet
20 - 35 GB
[SWAP]/dev/sda282: Linux swap
Hayır
512 MB'dan fazla (*)
/home/dev/sda383: Linux
Hayır
Diskin geri kalan kısmı

Tek Kök Dizin Bölümlemesi
Bağlantı Noktası
BölümBölüm TipiÖnyükleme BayrağıÖnerilen Miktar
//dev/sda183: Linux
Evet
Diskin geri kalan kısmı
[SWAP]/dev/sda282: Linux swap
Hayır
512 MB'dan fazla (*)

attackred

[mention=650199]@lnxdev[/mention]
Teşekkür ederim kurulumu yaptım ve gayet sorunsuz şu an. Bir noktada daha soru sormak istiyorum. Ben ayrıca monitör kullanıyorum. Normalde sesi monitöre veriyordum hdmi kablosu bunu sağlıyordu ama şu an kubuntuda bu seçenek yok. Sadece laptopun kendi hoparlörünü görüyor, fikriniz var mı acaba?

utkb

Alıntı yapılan: attackred - 15 Kasım 2019 - 18:43:32
[mention=650199]@lnxdev[/mention]
Teşekkür ederim kurulumu yaptım ve gayet sorunsuz şu an. Bir noktada daha soru sormak istiyorum. Ben ayrıca monitör kullanıyorum. Normalde sesi monitöre veriyordum hdmi kablosu bunu sağlıyordu ama şu an kubuntuda bu seçenek yok. Sadece laptopun kendi hoparlörünü görüyor, fikriniz var mı acaba?

Çıktı aygıtını ayarlardan el ile seçmeniz gerekiyor. Ses ayarlarını biraz kurcalarsanız bulabilirsiniz. Kablo takıldığında kendiliğinden yapmanın bir yolu olup olmadığını bilmiyorum.

attackred

[mention=650201]@utkb[/mention]
Gelişmiş kısmında şans eseri farkettim seçeneklerin birinin isminin içinde hdmi geçiyordu oldu, teşekkürler.