Düşük Disk Alanı

Başlatan ubuntu beyefendisi, 11 Kasım 2019 - 21:55:01

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ubuntu beyefendisi

Merhabalar,

Uzunca bir süredir ' "Dosya sistemi kök dizini" Üzerinde Düşük Disk Alanı "Dosya sistemi kök dizini" biriminde yalnız ***  disk alanı kaldı ' diye uyarı alıyordum. Ancak işin doğrusu erteledim, bu durumdan kaçtım derken bir süredir bilgisayarın başına oturamıyordum. Kısa bir süredir farklı amaçlar için açmam gerektiğinde de Windows'u açtım, kullandım. Az önce sırf aklıma geldi diye canım ubuntumu açtım ve açıkcası bir an da endişeye kapıldım çünkü "150 MB disk alanı kaldı" uyarısı aldım. İnanın bu zamana kadar yazdım, okudum ancak bir çözüme varamadım. Net bir çıkarım yapamadım. Bu yüzden yardımınıza çok ihtiyacım var.
Ve bir not düşmek istiyorum, sistemleri ben kurmadığım için net bilgi sahibi değilim. Ancak özellikle sordum kuran kişi sistemi 3/2 Ubuntu olarak ayarladığını söylüyor. Gerçekten endişeye kapıldım güzel insanlar. Çünkü sizler gibi aktif kullanmasam da Ubuntu'nun bu özgürlükçü, şeffaf ve estetik anlayışını beğendiğim için yıllardır bir parçam oldu. Ve şu an doğrusu açmaya çekinir hale geldim, acaba açılmayacak mı diye düşünmekten... Yardımlarınızı, önerilerinizi bekliyorum.

[eklenti yönetici tarafından silindi]

speakerXXL

/var dizini biraz şişkin gibi duruyor. Öncelikle şağıdaki komutla güncelleme ve uygulama kurulumları ile gelen paket arşivini silmeyi deneyebilirsiniz.

sudo apt-get clean

Eğer bu sorunu çözmezse, aşağıdaki komutla günlük dosyalarını temizlemeyi deneyebilirsiniz. Bu komut sadece çekirdek ve X sunucusu ile ilgili şişmiş olabilecek günlükleri siler.

sudo rm -f /var/log/{kern.log*,Xorg.*.log*}

Not: Kök dizin 10 GB. olarak ayarlanmış, her şekilde bu az bir miktar.

ubuntu beyefendisi

[mention=650151]@speakerXXL[/mention]

Çok teşekkür ediyorum.
Peki sizce ne yapmalıyım; disk alanını arttırma gibi bir işlem oluyormuş sanırım da doğrusu yapabilir miyim emin olamadım, sıfırdan sistemi kurmak mı daha mantıklı olur?
Nasıl bir yol izlemek daha sağlıklı olur.

burakerkus

[mention=650275]@ubuntu beyefendisi[/mention]
Benim aklıma gelen çözüm eğer sık sık windows kullanıyorsanız 16Gb veya 32 GB bir usb veya sd card (Samsung evo veya lexar) sürekli yazılacağı  ve kasmaması için kaliteli birşey olmalı alınıp ona direk kurulum yapılabilir grub için kurulum esnasında sda değil de usb veya sd (sdb olacaktır sd cardların ise uzun ismi olur) ona kurulum gerçekleştirilebilir. Bu sizin yer sorununuzu çözer ancak önemli olan nokta eğer bu kadar az yer kullanıyorsanız Bu arkadaşın dediklerini sık sık yapmanız gerekir.
Alıntı yapılan: speakerXXL - 11 Kasım 2019 - 22:17:54
/var dizini biraz şişkin gibi duruyor. Öncelikle şağıdaki komutla güncelleme ve uygulama kurulumları ile gelen paket arşivini silmeyi deneyebilirsiniz.

sudo apt-get clean

Eğer bu sorunu çözmezse, aşağıdaki komutla günlük dosyalarını temizlemeyi deneyebilirsiniz. Bu komut sadece çekirdek ve X sunucusu ile ilgili şişmiş olabilecek günlükleri siler.

sudo rm -f /var/log/{kern.log*,Xorg.*.log*}

Not: Kök dizin 10 GB. olarak ayarlanmış, her şekilde bu az bir miktar.
YAŞASIN VATAN YAŞASIN TÜRK MİLLETİ