[Çözüldü] Ryzen 3400G Ekranda Kesikler ve Karışıklıklar

Başlatan cihad861, 18 Ekim 2019 - 14:26:58

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

cihad861

Merhaba,

AMD A12-9800 işlemci ve dahili grafik birimini kullanıyordum. 16GB ram den 2GB GPU için ayrılmış durumda.
İşlemciyi Ryzen 5 3400G ile değiştirdikten sonra arayüzde bozulmalar başladı. Eski düşük hafızalı veya bellekleri bozulan ekran kartlarındaki gibi kesikler, karışıklıklar oluşıyor.
Donanım arızası mıdır yoksa yazılımsal bir sorun mu emin olamadım.

İlk başta anakart bios sürümünden olabilir diye düşünerek kontrol ettim. Son sürüm yüklü ve üreticinin sitesindeki açıklamada Ryzen 3000 serisi işlemcileri desteklediği belirtilmiş. Kernel kaynaklı destek sorunu olabilir diyerek bir kaç deneme yaptım yine değişiklik olmadı. Araşdırdığımda Ryzen 3000 serisi APU larda biostan grafik belleği ayarının (UMA Buffer Size olarak geçiyor) yapılamadığını gördüm (https://www.reddit.com/r/Amd/comments/cjo7nd/why_does_the_picasso_apus_3200g_3400g_have_the/) ancak ben yapabiliyorum. Yaptığım değişikliğe göre sistem belleğinin 16-14GB arasında değiştiğini görüyorum. (Anakart GIGABYTE GA-A320M-DS2 - Bios versiyonu F40b)

Ubuntu 19.04, kernel 5.3.0, 5.3.5 ve 5.3.6 denedim. Ubuntu 19.10, kernel 5.3.0 denedim.
Aşağıda bazı çıktıları paylaşıyorum, donanım/yazılım kaynaklı olup olmadığını anlayabilir miyiz? (Bellek kaynaklı olduğunu düşündüğüm için bazı çıktıları hafıza bölümlerini verecek şekilde kısalttım. Gerekirse tamamını atarım)

dmesg | grep drm
[    5.036458] [drm] vm size is 262144 GB, 4 levels, block size is 9-bit, fragment size is 9-bit
[    5.036478] [drm] Detected VRAM RAM=2048M, BAR=2048M
[    5.036479] [drm] RAM width 128bits DDR4
[    5.036616] [drm] amdgpu: 2048M of VRAM memory ready
[    5.036619] [drm] amdgpu: 3072M of GTT memory ready.

vulkaninfo | less
VkPhysicalDeviceMemoryProperties:
=================================
        memoryHeapCount       = 2
        memoryHeaps[0] :
                size          = 2147483648 (0x80000000) (2.00 GiB)
                flags:
                        VK_MEMORY_HEAP_DEVICE_LOCAL_BIT
        memoryHeaps[1] :
                size          = 3221225472 (0xc0000000) (3.00 GiB)
                flags:
                        VK_MEMORY_HEAP_DEVICE_LOCAL_BIT
        memoryTypeCount       = 3
        memoryTypes[0] :
                heapIndex     = 1
                propertyFlags = 0x7:
                        VK_MEMORY_PROPERTY_DEVICE_LOCAL_BIT
                        VK_MEMORY_PROPERTY_HOST_VISIBLE_BIT
                        VK_MEMORY_PROPERTY_HOST_COHERENT_BIT
        memoryTypes[1] :
                heapIndex     = 0
                propertyFlags = 0x7:
        memoryTypes[2] :
                heapIndex     = 1
                propertyFlags = 0xf:
                        VK_MEMORY_PROPERTY_HOST_CACHED_BIT

lspci -v
07:00.0 VGA compatible controller: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] Picasso (rev c8) (prog-if 00 [VGA controller])
Subsystem: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] Picasso
Flags: bus master, fast devsel, latency 0, IRQ 71
Memory at e0000000 (64-bit, prefetchable) [size=256M]
Memory at f0000000 (64-bit, prefetchable) [size=2M]
I/O ports at e000 [size=256]
Memory at fcc00000 (32-bit, non-prefetchable) [size=512K]
[virtual] Expansion ROM at 000c0000 [disabled] [size=128K]
Capabilities: <access denied>
Kernel driver in use: amdgpu
Kernel modules: amdgpu

glxinfo | grep render
direct rendering: Yes
    GLX_MESA_multithread_makecurrent, GLX_MESA_query_renderer,
    GLX_INTEL_swap_event, GLX_MESA_copy_sub_buffer, GLX_MESA_query_renderer,
Extended renderer info (GLX_MESA_query_renderer):
OpenGL renderer string: AMD RAVEN (DRM 3.33.0, 5.3.6-050306-generic, LLVM 8.0.0)
    GL_ARB_compute_variable_group_size, GL_ARB_conditional_render_inverted,
    GL_NVX_gpu_memory_info, GL_NV_conditional_render, GL_NV_depth_clamp,
    GL_ARB_compute_variable_group_size, GL_ARB_conditional_render_inverted,
    GL_NV_conditional_render, GL_NV_depth_clamp, GL_NV_fog_distance,
    GL_EXT_render_snorm, GL_EXT_robustness, GL_EXT_sRGB_write_control,
    GL_OES_element_index_uint, GL_OES_fbo_render_mipmap,

inxi -G
Graphics:  Device-1: Advanced Micro Devices [AMD/ATI] Picasso driver: amdgpu v: kernel
           Display: x11 server: X.Org 1.20.4 driver: amdgpu resolution: 1920x1080~60Hz
           OpenGL: renderer: AMD RAVEN (DRM 3.33.0 5.3.6-050306-generic LLVM 8.0.0) v: 4.5 Mesa 19.0.8

[eklenti yönetici tarafından silindi]
if it ain't broke tweak it

speakerXXL

Bu 3D hızlandırma ile ilgili bir sorunun ortaya çıkardığı bozulmalar olabilir. Bu durumda çekirdek güncellemesi ile sorun çözme olasılığı düşük olur. Yapmanız gereken mesa kütüphanelerini güncellemek olabilir.

Bir de benzer donanımla ilgili Xfce masaüstünde sorun yaşandığı raporlanmış. Siz hangi masaüstünü kullanıyorsunuz?

cihad861

amdgpu çekirdek ile güncellendiği için ve Ryzen 3000 serisi henüz yeni olduğundan belki iyileştirmeler vardır diyerekten denemiştim.

"Mesa 19.0.8" kuruluymuş şuan, Ubuntu 19.10 ile ne geliyordu bakmadım açıkcası. https://packages.ubuntu.com/search?keywords=mesa buradaki bilgiye göre 19.2.1 geliyormuş.

Gnome 3.32.1 kullanıyorum. Test için farklı bir diskte Ubuntu 19.10 kurduğumda Gnome 3.34 ile de aynı sorun devam ediyordu.

Sorunun nereden kaynaklandığı konusunda fikir edinmek için benchmark aracıyla bir deneme de yapmıştım onu unutmuşum belirtmeyi. Testi "Low" modunda yapınca grafikler kendi renkleriyle gözükürken "High" modunda ilk sahneden sonra tümü gökkuşağı gibi rengarenk olarak devam etti.  "Unigine Heaven Benchmark 4.0" ile yaptığım testin sonucunda "GPU model: Unknown GPU (256MB) x1" gibi bir ifade yer alıyordu. Testin çıktısını da ek olarak yükledim şimdi.
Sorunun grafik belleği ile ilgili olabileceği konusuna daha da yoğunlaştım buradaki ifadeden sonra.

[eklenti yönetici tarafından silindi]

cihad861

Selamlar,

Windows 10 işletim sistemi yüklü disk ile test ettiğimde donanımsal sorun olmadığını gördüm. 1-2 oyun da açarak grafik belleği kullanımını izlediğimde 1GB'a kadar yükseldiği oldu. Görüntüde de herhangi bir bozulma oluşmuyor.

Bazı kaynaklarda amdgpu-pro (AMD'nin sürücüsü https://www.amd.com/en/support/kb/release-notes/rn-rad-lin-19-10-unified) ile sorunun çözüldüğü belirtilmiş ancak sadece Ubuntu 18.04 sürümü için kurulabiliyor. Henüz 18.04 kurup deneme şansım olmadı.

Webde denk geldiğim kaynaklarda Ryzen 2400G (Bir önceki nesil APU) ile benzer sorunların yaşandığı yer alıyor. Ya çözüm olmamış ya da amdgpu-pro bahsi geçerek konu kapanmış.

cihad861

Selamlar,

Elimdeki 'Asrock B450M-HDV R4.0' Anakart ile denediğimde sorunsuz çalıştığını tespit ettim.
GIGABYTE GA-A320M-DS2 (Bios versiyon F40b) + Ryzen 5 3400G konfigurasyonu linux tarafında stabil değil demekki.