[Nasil] Ubuntu da .deb uzantili paketlerin kurulumu ve yapilandirilmasi.

Başlatan localhost, 18 Ocak 2009 - 01:38:00

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

localhost

Burada .deb uzantili paketler nasil kurulur onlarin komutlarini veriyoruz.

Paket Kurulumu
sudo dpkg -i paket_adi.deb

Paket Kaldirilmasi
sudo dpkg -r paket_adi

Paketi tekrar ayarlamak/Onarmak ve yeniden install etmek icin
sudo dpkg-reconfigure paket_adi

Örnek:
sudo dpkg-reconfigure xserver-xorg

Linux LPIC1 - MCSA

3mr3

heartsmagic bununla ilgili anlatım yapmıştı. Fakat en son ki komutlar yoktu. Bunları da öğrenmiş olduk ve ellerine sağlık diyorum.
Ben, seninle ben oldum. | Başkalarına karşı merhametli, şefkatli, iyiliksever...

localhost

Linux LPIC1 - MCSA

localhost

konunun sahibi gelir düzenlemeyi yapar merak etme.
Linux LPIC1 - MCSA

eren

Konunun kalmasında bence sakınca yok, sizi neden rahatsız etti acaba?
Forumda açtığım eski konularla veya belgelerle ilgili yardım gerekiyorsa lütfen ilgili konunun altına yazın, mutlaka yardım edenler olacaktır. Forum dışı ortamlardan bana ulaşıp yardım isteyenlere maalesef yardım edemiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.

eren

Verdiğiniz konu tam olarak .deb ile ilgili değil. Bence bu konunun kalmasında bir sakınca yok ama başka arkadaşlarda rahatsız oluyorsa kapatabiliriz.
Forumda açtığım eski konularla veya belgelerle ilgili yardım gerekiyorsa lütfen ilgili konunun altına yazın, mutlaka yardım edenler olacaktır. Forum dışı ortamlardan bana ulaşıp yardım isteyenlere maalesef yardım edemiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.

heartsmagic

Son iki komut kurulum için değildir zaten. Kurulu paketleri yapılandırmak içindir. Başlıkla tam alakası yok aslında. Başka bir başlıkta daha söyledim bunu. Tam olarak şöyle her şeyiyle apt-get veya dpkg anlatımı yapılan bir başlığımız yok, parça pinçik durumda başlıklar. Bu büyük bir eksik bizim için. Daha fazla bölünme yaşanmadan bu meseleyi çözmemiz gerekiyor. Şimdi bu başlıkla birleştireceğim bir başlık arasam bulunamayacak, hoş aradaki onca iletinin de silinmesi gerekiyor haliyle...

Konunun kapatılmasına gerek yok. Elbette var olan bir bölüme/başlığa bu konunun iletilmesi daha güzel olurmuş. İş işten geçtiğine göre kalmasında büyük bir sorun olacağını sanmıyorum.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

OmerAYDINOGLU

Alıntı yapılan: heartsmagic - 18 Ocak 2009 - 14:32:38
Son iki komut kurulum için değildir zaten. Kurulu paketleri yapılandırmak içindir. Başlıkla tam alakası yok aslında. Başka bir başlıkta daha söyledim bunu. Tam olarak şöyle her şeyiyle apt-get veya dpkg anlatımı yapılan bir başlığımız yok, parça pinçik durumda başlıklar. Bu büyük bir eksik bizim için. Daha fazla bölünme yaşanmadan bu meseleyi çözmemiz gerekiyor. Şimdi bu başlıkla birleştireceğim bir başlık arasam bulunamayacak, hoş aradaki onca iletinin de silinmesi gerekiyor haliyle...

Konunun kapatılmasına gerek yok. Elbette var olan bir bölüme/başlığa bu konunun iletilmesi daha güzel olurmuş. İş işten geçtiğine göre kalmasında büyük bir sorun olacağını sanmıyorum.
hocam şimdi bunu kruarken nasıl yapıcaz mesela ben bunun .deb paketini indirdim indirlenler klasöründe duruyor ama oraa nasıl link vericez mesela paketin adı skype-ubuntu-lucid_4.3.0.37-1_i386.deb bunu kruamadım ben
TekKelime.Net | Fazla Söze Ne Gerek Her Şey TekKelime.Net

kartal

İlgili dizine geçmeniz gerekiyor
cd İndirilenler
sudo dpkg -i skype-ubuntu-lucid_4.3.0.37-1_i386.deb

OmerAYDINOGLU

Alıntı yapılan: kartal - 11 Temmuz 2016 - 14:53:51
İlgili dizine geçmeniz gerekiyor
cd İndirilenler
sudo dpkg -i skype-ubuntu-lucid_4.3.0.37-1_i386.deb
sağol hocam Allah razı olsun. Birde hocam uygulama merkezine giriyorum mesela birşey arıyorum o yükleme şeyi sürekli dönüyor. bunu nasıl çözerim yahu bir türlü arma sonuçları vs gelmiyor :(

kartal

Başlıklara daha sonra kolay ulaşılması ve karışmaması için her konu için ayrı başlık açıyoruz
Snaptic yükleyerek çözebilirsiniz

OmerAYDINOGLU

Alıntı yapılan: kartal - 11 Temmuz 2016 - 15:19:03
Başlıklara daha sonra kolay ulaşılması ve karışmaması için her konu için ayrı başlık açıyoruz
Snaptic yükleyerek çözebilirsiniz

teşekkürler hocam Allah razı olsun. Bir daha kine konu açarım daha acemiyiim bu forumda o yüzden

mustafa.2222

konuyla ilgili değil ama ben nasıl ileti paylaşırım yani nasıl bi soru sorabilirim acil cevap verir misiniz ?

ata1

[mention=622068]@mustafa.2222[/mention] Formun ilgili bölümünne gidip yukarıda yazacaktır, yeni başlık diye tıklarsın ve sorunun hakkında konu açarsın
ilgili bölümden kastımı sorununa uygun bir bölüm.

Sh4oTT

@ata1 .deb olarak denedim su hataları verdi:

sudo dpkg -i conky-manager_2.4~136~ubuntu16.04.1_amd64.deb
[sudo] password for sh4o:
Daha önce seçili olmayan conky-manager paketi seçiliyor.
(Veritabanı okunuyor ... 212026 dosya veya dizin kurulu durumda.)
Paket açılacak: conky-manager_2.4~136~ubuntu16.04.1_amd64.deb ...
Paket açılıyor: conky-manager (2.4~136~ubuntu16.04.1) ...
dpkg: bağımlılık sorunları yüzünden conky-manager paketi yapılandırılamıyor:
 conky-manager şuna bağımlı: realpath, ama:
  'realpath' paketi kurulu değil.
 conky-manager şuna bağımlı: p7zip-full, ama:
  'p7zip-full' paketi kurulu değil.

dpkg: conky-manager paketi işlenirken sorun yaşandı (--install):
 bağımlılık sorunları - yapılandırılmadan bırakılıyor
Tetikleyiciler işleniyor: bamfdaemon (0.5.3+17.04.20170406-0ubuntu1) ...
Rebuilding /usr/share/applications/bamf-2.index...
Tetikleyiciler işleniyor: gnome-menus (3.13.3-6ubuntu5) ...
Tetikleyiciler işleniyor: desktop-file-utils (0.23-1ubuntu2) ...
Tetikleyiciler işleniyor: mime-support (3.60ubuntu1) ...
İşleme sırasında hatalarla karşılaşıldı:
 conky-manager

Sonra su komutu girince hatalar düzeldi ve yüklemeyi başardım aynı sorunu yaşayan arkadaşlar olursa faydalansınlar.

sudo apt --fix-broken install

Yukardaki komutu girdikten sonra conky-manager açılacaktır.

@ata1 teşekkürler abi :)

ata1

Rica ederim çıktıları okursan hataları anlaman ve çözmen daha kolay olur.