Ubuntu altinda kullanicilar tarafindan calistirilan ATI/AMD Ekran Karti Listesi

Başlatan localhost, 18 Ocak 2009 - 00:50:46

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

stratovarius

Bir hata döndürmüyor yani ?

En azından uçbirimde filan bir hata belirtmesi lazım.

Home/kullanıcı adı konumunuzda gizli dosya olarak .compiz dosyası mevcuttur, onu siliniz. Sonra yazılım merkezinden gelişmiş masaüstü etki ayarlarını kaldırıp yeniden kurunuz(yazılım merkezinde compiz diye arama yaparsanız çıkıcaktır).Sistemi yeniden başlatıp. Sistem/tercihler kısmından compiz ayarlarını açıp yeniden deneyiniz.

Tema sonrasında olması ekran kartı değilde compiz ayarlarında bir sorun varmış hissi uyandırıyor. 

Mohican

Maalesef yine aynı : Masaüstü Efektleri Etkinleştirilemedi diyor...
Çıktılardan birinde ben fglrx in olmadığını hatırlıyorum, ne mesa olarak nede kapalı kodlu olarak... Eğer tema fglrx ile bağımlılık kurduysa onu kaldırınca bunu da kaldırmış olabilir yada yüklü olsada etkinleşmiyor olabilir. Çünkü bu mac4lin temaı sh uzantılı bir setup a sahip ve yükleme yaparken uçbirimde y/n lu sorular soruyor. Belki kaldırırken yanlış bişey yapmış olabilirim...

Herşeyi denediğimi düşünüyorum, hadi compiz çok önemli değilde, sorun driver da ise ileride blender de filan bi sorun çıkar diye endişeleniyorum, şimdi yeni bir ekran kartı alayım hd serisinden linux a feda olsun dicem ama duruma bakılırsa o da zor... Linux da böle şeyler kırk yılda bir olur o da bize denk geldi... Neyse live cd sini indirmiştim 10.10 x64 server in kullanmak isteyenler için performansı muhteşem ve 10.04 te yaşadığım ufak tefek sorunları hiç yapmadı daha düzgün çalıştığını söyleyebilirim. İlk yüklediğimde bir sorun olmamıştı daha doğrusu yükseltme yaptığımda fakat yarım kalmış yükseltme uyarısı vermişti ve devam etmek için onay istemişti belki o esnada da bi sorun oluşmuş olabilir... Geriye son çare usb den baştan yüklemek kalıyor...
Şikâyetçi olup ağladığım nice günler oldu. Zaman geldi ki, ağladığım günlere ağladım Hazreti Ebû Bekir

gokhanyildiz

ATI Mobility Radeon HD 2400 Ubuntu 11.04'de son güncellemelerden sonra sorunsuz olarak çalıştı. Daha önceden unity kullanıp, ekran kartını aktifleştirdiğinde siyah ekranla karşılaşanlar tekrar deneyebilirler.

ozgurozturk

Ben de http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,20208.0.html adresinde Stratovarius'un anlattığı gibi yapınca kurdum. Neden bilmiyorum (belki de ben beceremedim) ancak localhost'un önerdiği ikinci yolu deneyince hata verdi, sistemi ilk yüklediğimizde ekran kartını tanımadığı haline dönmüştü. Dediğim gibi stratovarius'un anlattığı gibi yapınca oldu. Ati 4650 hd kullanıyorum.

emrebilgin

Stratovarius'un anlattığı gibi güncel driverı siteden indirip ubuntu 10.10 üzerinde kurup 1.5-2 ay kadar kullandım bir sıkıntı yaşamadım. Şimdide aynı yöntemle 11.04 üzerinde denedim herhengi bir problem görmedim. HD6950 kullanıyorum.

Cradle

HD4890 kartım için Catalyst 11.4 kurdum. Sorunsuz kuruldu fakat pencere hareketleri falan yavaştı. Şimdi kaldırdım. Mesa driverlarına geri döndü. Fan baya bir sesli çalışıyor. Bir de 11.2 sürümünü deneyeceğim.

gorkemgur

Merhaba, Ekran Kartım HD6870
Ubuntu 11.04 Yükledikten sonra işletim sistemi boot etti ve parola giriş ekranı gelmeden siyah ekranda kaldı.
Ati'nin 11.8 sürümlü driveri sitesinden indirdikten sonra Ubuntu'yu Recovery Mod seçerek açıp Terminal üzerinden sudo sh /......
komutuyla yükleyip ardından sudo aticonfig --initial komutuyla etkinleştirdim ve işletim sistemi normal olarak açıldı.Sistem menüsünde Catalyst Yönetim Modülünü de görünüyor ve sorunsuz çalışıyor.

Not : Henüz oyun deneme imkanım olmadı ama pencere geçişlerinde yavaşlık veya fan hızında artış gibi şikayetler bende mevcut değil.
Compiz aktif,efektler de sorunsuz çalışıyor gibi duruyor.
Deneyimli bir linux kullanıcısı değilim, sürücü kurulumunu da araştırarak, okuyarak yaptım.
Altını çizmek istediğim 2 nokta var, Onlar ; 2-3 çeşit Linux dağıtımı denedim ve hepsinde Default ati (sanırım Mesa diyorsunuz) driver ile sistem kurulumdan sonra açılmıyor.güvenli mod ile açıp ek sürücülerden kendi algıladığı mesa sürücüsünü de etkinleştiremiyorum sonuç olarak kendim elle yükleyerek çalıştırdım.

heartsmagic

Alıntı yapılan: gorkemgur - 22 Ağustos 2011 - 09:48:11
Not : Henüz oyun deneme imkanım olmadı ama pencere geçişlerinde yavaşlık veya fan hızında artış gibi şikayetler bende mevcut değil.
Compiz aktif,efektler de sorunsuz çalışıyor gibi duruyor.
Deneyimli bir linux kullanıcısı değilim, sürücü kurulumunu da araştırarak, okuyarak yaptım.
Altını çizmek istediğim 2 nokta var, Onlar ; 2-3 çeşit Linux dağıtımı denedim ve hepsinde Default ati (sanırım Mesa diyorsunuz) driver ile sistem kurulumdan sonra açılmıyor.güvenli mod ile açıp ek sürücülerden kendi algıladığı mesa sürücüsünü de etkinleştiremiyorum sonuç olarak kendim elle yükleyerek çalıştırdım.

Yeni kullanıcıyken kurtarma kipinde sürücü kurduysan bu iş olmuş demektir :)
Mesa sürücüleri herkeste bu sorunu yapmıyor. Muhtemelen belirli modellere has bir durumdur.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

noktafat

Onboard hd3300 Ubuntu altında ne yaparsam yapayım tam performanslı çalışmadı. Sorun Ubuntudan kaynaklandığını düşünüyorum. 32bit ve 64bit Ubuntu ve Debian denedim, Debianların ikisinde de sorun yok, Ubuntuda bir türlü çözemedim, Debiandan geliştiriliyor olmasına rağmen neden böyle bir sıkıntı oluyor garip herhalde görsellikten kaynaklanıyor, belkide Ati debianı baz alarak sürücü üretiyor, Umarım her kimden kaynaklanıyorsa çözülür. Linuxda ilk tercih edilecek dağıtım Ubuntudur yüksek ihtimalle, ilk kullanıcıların böyle şeyler yaşaması soğutucu bir durum

MRWhite

trk

Alıntı yapılan: Onoktake - 21 Mart 2009 - 16:23:38
Ati radeon HD3450 kullanıyorum. oyunlar dışında herhangi bi problemim yok.
Aynı karttan Bender var, yeni ubuntu lts 12.04.03 sürümüne geçiş yaptım windows tan. Çözünürlükte sorun yok. Ama driver yüklemek gerekiyomu? Sistem ayrıntılatında grafik kısmında bilinmeyen yazıo?

heartsmagic

@trk, başka bir yerde daha sormuşsun soruyu. Orada cevap verilmiş, oradan devam edilsin yine.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

trk

Alıntı yapılan: heartsmagic - 06 Aralık 2013 - 15:34:42
@trk, başka bir yerde daha sormuşsun soruyu. Orada cevap verilmiş, oradan devam edilsin yine.
Eyvallah. ;-)