dergiden gimp ögrenme

Başlatan budun, 18 Ocak 2009 - 00:12:10

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 5 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

budun

Bu başlık altında sudo'yu takip ederek gimp öğrenmeye çalışanlarla konuşup ilerletebiliriz ve çıkardığımız sonuçları gösterebiliriz diye düşünüyorum. İlk sorular da benden olsun.

İlk sayı da free selection tool un kullanımı anlatılıyor. Ben orada yazılanların çoğunu uygulayamıyorum. Örneğin bir resimden bir parçayı çizmeye başladım ve bir taraf çok düzgün olmadı gibi geliyor. Parmağımı farenin sol tuşundan çektiğim an başladığım nokta ile mola verdiğim noktayı program düz bir çizgiyle birleştiriyor. Yani döngüyü kendiliğinden kapatıyor. Kaldığım yerden devam etmenin imkanı yok. Hadi tek çırpıda parmağımı kaldırmadan bitirivereyim bari diyorum ama çok zor çünkü farenin sol tuşu basılıyken dergide yazılan kısayollar çalışmıyor. Yani resmi kaydıramıyoruz. Hadi ona da tamam dedim resmi kaydırmaya ihtiyacım olmayacağı bir boyutta başladım tabii ki yakınlığı yeterli olmadığı için çok iyi olmayacaktı ama ne de olsa sonradan düzeltme varmış diye düşündüm fakat nafile. Sonradan düzeltebilmek için ne daireler çıkıyor ne de imleçle önceden çizdiğimiz çizgiye müdahale edebiliyoruz. Sol tuşa tekrar tıkladığım an eski seçim kayboluyor yeniden seçim yapmaya başlıyor. Dergide yazılanları harfiyen yapabilen çıktıysa yardım edebilirseniz sevinirim. Eğer orada anlatılanları yapabilsem çok güzel olacak...
Levent

Gimp Uzmanı

Alıntı yapılan: budun - 18 Ocak 2009 - 00:12:10
Bu başlık altında sudo'yu takip ederek gimp öğrenmeye çalışanlarla konuşup ilerletebiliriz ve çıkardığımız sonuçları gösterebiliriz diye düşünüyorum. İlk sorular da benden olsun.

İlk sayı da free selection tool un kullanımı anlatılıyor. Ben orada yazılanların çoğunu uygulayamıyorum. Örneğin bir resimden bir parçayı çizmeye başladım ve bir taraf çok düzgün olmadı gibi geliyor. Parmağımı farenin sol tuşundan çektiğim an başladığım nokta ile mola verdiğim noktayı program düz bir çizgiyle birleştiriyor. Yani döngüyü kendiliğinden kapatıyor. Kaldığım yerden devam etmenin imkanı yok. Hadi tek çırpıda parmağımı kaldırmadan bitirivereyim bari diyorum ama çok zor çünkü farenin sol tuşu basılıyken dergide yazılan kısayollar çalışmıyor. Yani resmi kaydıramıyoruz. Hadi ona da tamam dedim resmi kaydırmaya ihtiyacım olmayacağı bir boyutta başladım tabii ki yakınlığı yeterli olmadığı için çok iyi olmayacaktı ama ne de olsa sonradan düzeltme varmış diye düşündüm fakat nafile. Sonradan düzeltebilmek için ne daireler çıkıyor ne de imleçle önceden çizdiğimiz çizgiye müdahale edebiliyoruz. Sol tuşa tekrar tıkladığım an eski seçim kayboluyor yeniden seçim yapmaya başlıyor. Dergide yazılanları harfiyen yapabilen çıktıysa yardım edebilirseniz sevinirim. Eğer orada anlatılanları yapabilsem çok güzel olacak...
Anladığım kadarı ile GIMP programının eski bir sürümünü kullanmaktasınız.
Point to Point Yani noktadan noktaya tıklayarak seçebiliyor olmanız lazım. Anlattıklarım GIMP 2.6.3 veya sonrası için geçerli. Orada ayrıca resmi istediğiniz kadar büyütebileceğiniz yazıyor. Elimden geldiğince yardım etmeğe çalışırım. Siz önce bir GIMP sürümüne bakın.

budun

Yazar cevapladığına göre bayağı şanslıyım. Sürümüm 2.4.6. Bunu nasıl update edebilirim. Ubuntu 8.04 kullandığımdan olsa gerek.
Levent

Gimp Uzmanı

Alıntı yapılan: budun - 18 Ocak 2009 - 00:39:57
Yazar cevapladığına göre bayağı şanslıyım. Sürümüm 2.4.6. Bunu nasıl update edebilirim. Ubuntu 8.04 kullandığımdan olsa gerek.
Update edebilirseniz tüm sorunlarınız çözülecek. Ayrıca resmi istediğiniz kadar büyütüp seçme işlemini daha hassas yapabileceksiniz. Gimp'i yükseltmeyi denemiş ama daha önce başaramamıştım. Ustadlar nasıl yükseltileceği konusunda cevap yazarlar.

3mr3

Synaptic"den yapamıyor musun? Zaten onun güncelleme uyarısı gelmesi lazım. Eğer geldiyse update ederek yeni sürüme tabi ki paketleri ile güncelleyebilirsin.
Ben, seninle ben oldum. | Başkalarına karşı merhametli, şefkatli, iyiliksever...

budun

Synaptic'ten aratıyorum hep 2.4.6 çıkıyor. Daha üst bir sürümü görünmüyor.
Levent

atomkarinca

Ubuntu'nun hangi sürümünü kullanıyorsunuz?

3mr3

Ben, seninle ben oldum. | Başkalarına karşı merhametli, şefkatli, iyiliksever...

budun

Sürüm olarak 8.04 ü kullanıyorum. Link için çok teşekkürler. Install.txt yi okuyorum umarım kurabilirim. Bir yığın librarynin yeni versiyonunu istemiş bakalım altından kalkabilecek miyim. Şu iş synaptic ten olabilseydi çok daha iyi olacaktı, sonuçta yeni bir ubuntucuyum.
Levent

atomkarinca

Kaynak kodla uğraşmanıza gerek yok, http://getdeb.net adresinde yeni sürümünü bulabilirsiniz. İlginç olan 8.04 kullanmanız ve depolardaki en yeni sürümün 2.4.6 olması.

budun

atomkarinca dediğin yerden 3 ayrı dosya indiridim.  biri gimp biri libgimp diğeri de gimp-data diye. Bunlari çift tıklayarak kurmaya başladım. gimp-data yı kurdum . libgimp i çift tıkladığım şöyle yazıyor:
Error: Dependency is not satisfied: libgtk2.0-0
ani benim anladığım libgtk2.0 diye birşeye ihtiyacı var. Synaptic ten baktim zaten kurulu gözüküyor libgtk2.0-0.
Acaba başka bir yerde daha mı eksik var?
Levent

budun

Alıntı Yaplevent@ufo-levent:~/MyDownloads$ sudo dpkg -i libgimp2.0_2.6.4-1~getdeb1_i386.deb
[sudo] password for levent:
(Reading database ... 178585 files and directories currently installed.)
Preparing to replace libgimp2.0 2.4.6-1ubuntu1~hardy1 (using libgimp2.0_2.6.4-1~getdeb1_i386.deb) ...
Unpacking replacement libgimp2.0 ...
dpkg: dependency problems prevent configuration of libgimp2.0:
libgimp2.0 depends on libgtk2.0-0 (>= 2.14.1); however:
  Version of libgtk2.0-0 on system is 2.12.9-3ubuntu5.
libgimp2.0 depends on libpango1.0-0 (>= 1.21.6); however:
  Version of libpango1.0-0 on system is 1.20.5-0ubuntu1.
dpkg: error processing libgimp2.0 (--install):
dependency problems - leaving unconfigured
Errors were encountered while processing:
libgimp2.0
Synaptic de libgtk2.0 için 2.14.1 sürümü görünmüyor. En yüksek 2.12.9 var. 
Onu nereden bulabilirim? Gerçi onu bulsam büyük ihtimalle o da bende olmayan yeni bir library isteyecek.
Levent

3mr3

Onu burdan rahatça bulabilirsin sistemine göre arat indir,

http://packages.ubuntu.com/

heartsmagic

Gimp GTK'ye göbekten bağlıdır diye düşünüyorum. Haliyle GTK yükseltilmesi gerekecek. Gnome ise GTK'ye göbekten bağlı. Yükseltme işlemini sorunsuzca tamamlamak için sanrım biraz uğraşman gerekecek. Ubuntu'yu yükseltmeyi denemek daha kolay olabilir senin durumunda. Kesinlikle problem çıkmaz demiyorum faka bu göze alman gereken bir durum.

Hardy için en yüksek Gimp sürümleri:
http://packages.ubuntu.com/hardy/gimp
http://packages.ubuntu.com/hardy-backports/gimp
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

budun

Yanıtlar için teşekkürler. Ubuntu yu yükseltemek için 9.04 ü beklemeyi düşünüyordum sonuçta yeni Kernel ile birlikte gelecek. Fakat gimp öğrenmek için herhalde yükseltmem gerekecek. Bu arada şu gimp in yeni versiyonunu kurayım bu başlıkta yeni gimp öğrenen arkadaşlarla konuşup çalışmalarımızı gösterip fikir alışverişi yapalım. Hazır gimp uzmanı da bu forumun üyesiyken bu avantajı kullanabiliriz ;).
Levent

Gimp Uzmanı

Alıntı yapılan: budun - 18 Ocak 2009 - 16:24:07
Yanıtlar için teşekkürler. Ubuntu yu yükseltemek için 9.04 ü beklemeyi düşünüyordum sonuçta yeni Kernel ile birlikte gelecek. Fakat gimp öğrenmek için herhalde yükseltmem gerekecek. Bu arada şu gimp in yeni versiyonunu kurayım bu başlıkta yeni gimp öğrenen arkadaşlarla konuşup çalışmalarımızı gösterip fikir alışverişi yapalım. Hazır gimp uzmanı da bu forumun üyesiyken bu avantajı kullanabiliriz ;).

Rica ederim. GIMP dersleri ile ilgili fikir öneri ve istekler bana iletilirse SUDO degisindeki yazılar ona göre yön bulur kanaatindeyim. Ayrıca forumdada takıldığınız konularda benden yardım isteyebilirsiniz.