Dizüstü Ekran Panelini Yükseltmek

Başlatan Çağrı07, 17 Eylül 2019 - 14:10:22

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çağrı07

Herkese iyi forumlar.
Acer V3-571G bilgisayarımda 40 pinlik 1366x768 çözünürlükte bir ekran kullanıyorum. 
Ekranın Adı ve Modeli: AU Optronics B156XTN02.2

Ben bu çözünürlüğü 1080p ye çıkarmak istiyorum. 8-10 kadar yabancı site gezdim. Dikkat çeken şu iki siteyi sizinle paylaşmak istedim.
1-) https://community.acer.com/en/discussion/390594/v3-571g-screen-upgrade
2-)http://forum.notebookreview.com/threads/screen-upgrade-in-my-aspire-v3-571g-9686-wxga-to-wuxga.760821/

İlk sitede 2 kişi başarılı olmuş. Konuyu açan kişide laptopscreen sitesinden V3-571G modeline özgü (belki de hiç özgü değil çünkü panel marka ve modelleri yazmıyor) bi panel ve 30 pinlik özel kabloyla bunu yapmış. Yani eski 40 pinlik kabloyu değiştirmiş
Diğer kişi de buna benzer bi yöntemle işini yapmış

İkinci verdiğim sitede en alttaki cevapta, hypercode adlı profil kişisi de paneli N156HGE-EBB 30pin olarak almış ve yine bu bilgisayara özel kabloyla işini yapmış. (paneli biraz sıkıştırması gerekmiş) 

N11 sitedlsinde bu paneli buldum, ama satıcı bu panelin benim dizüstüme uygun olacağından emin değilmiş.

Birde yine aynı sitede benim dizüstüme özel (belki de sözde özel) bir full hd ekran paneli daha var.

ilginçtir, farklı marka ve model panellere baktığımda hepsinin de aynı olduğunu gördüm. Sadece bu n11 sitesi için değil laptopscreen sitesi içinde aynı bu durum.

Bana ne önerirsiniz arkadaşlar? Bu panel işini 300 liraya da kapatabilirim veya 550 liraya da. Sizce ucuz olan panelin uyumluluk oranı ne olur? Bu ucuz panelin kalitesini de düşünüyorum. Sonuçta kendim 6 senedir orijinal marka panel kullanıyorum. Her ne kadar kendim çok titiz davransam da, acaba bu panel kalitesiz olur mu?
Bana ne önerirsiniz arkadaşlar?
Yaşlanıyorum...

alicilin

hocam acer e5 576g kullanıyorum. işlemci ve ekran kartı hariç tüm donanımını yükselttim. ekran da  dahil olmak üzere. Aynı sorunu ben de yaşadım. Yani adam akıllı bir bilgi bulamadım internette. 30 pinlik bi mat, slim full hd ekran sipariş verdim. 300 küsür liraya. Ekran kartlarımın ikisi de ( dahili ve harici )  full hd hatta 4k destekliyordu. Şansımı denedim taktığım gibi çalıştı. Yani yeni nesil laptopların hepsi full hd  destekliyor. Ancak 4k bir lcd için kablonuzu değiştirmeniz gerekebilir.
<Developer/>

Çağrı07

Alıntı yapılan: alicilin - 17 Eylül 2019 - 23:26:42
hocam acer e5 576g kullanıyorum. işlemci ve ekran kartı hariç tüm donanımını yükselttim. ekran da  dahil olmak üzere. Aynı sorunu ben de yaşadım. Yani adam akıllı bir bilgi bulamadım internette. 30 pinlik bi mat, slim full hd ekran sipariş verdim. 300 küsür liraya. Ekran kartlarımın ikisi de ( dahili ve harici )  full hd hatta 4k destekliyordu. Şansımı denedim taktığım gibi çalıştı. Yani yeni nesil laptopların hepsi full hd  destekliyor. Ancak 4k bir lcd için kablonuzu değiştirmeniz gerekebilir.

Sonunda bi forumda cevap buldum. Teşekkür ederim. Zaten bende bu işi yapabileceğimi tahmin ediyordum. Verdiğim linklerde de full hd için bi kablo varmış onu almam gerekiyor o da yaklaşık 45-50 liraya var. 250 liraya 1080p bi panel bulsam 30 pinlik bi kabloyla da bu işi yaparım gibi geliyor. Zaten daha önce dizüstümün içini de tamamen açıp termal macun yapmıştım.

Hocam 1080p'ye geçince çok fark etti mi sizde?
Bellek (Ram) harici başka hangi parçaları yükseltebildiniz?
Yaşlanıyorum...

alicilin

Geri iadesi olan ürünler alın hocam. olmazsa bile paranız cebinize kalır. Evet hocam 1080 de her şey küçük dolayısı ile masaüstü daha büyük. Özellikle de ide'de kod yazarken çok rahat oluyor. Bende ram 8 di bi 8lik daha attım. Ekranı 1080 yaptım. 1tb hdd vardı onu çıkardım 240 gb ssd taktım. o 1 tb'lik hdd'yi de cdrom u çıkarıp hdd yuvası ile taktım pc ye 240 gb ssd + 1tb hdd olmuş oldu başka da bir şey yapamam sanırım.
<Developer/>

Çağrı07

@alicilin hocam, cumartesi veya pazar şu kablonun siparişini vereceğim. Bi de tabi yeni panelin. 350 liraya yapabilirim inşallah.

Bende 6 ay kadar önce 350Gb lik Vaseky SSD alıp hdd yerine taktım, sonra da dvd sürücüsünü çıkarıp hdd taktım. 1tb hdd+350gb SSD oldu.

Tek sıkıntı panelin sokete bağlandığı kabloyu çıkarmak. Onunda üstesinden gelirim herhalde :)

Yaşlanıyorum...