Wireless Bilgisayarımı Çökertiyor

Başlatan hakanhakanhakan, 15 Eylül 2019 - 09:00:04

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

hakanhakanhakan

bilgisayarıma geçen ay elementaryOs kurdum, öncesinde windows 10 kullanıyordum ve sık sık mavi ekran veriyordu. elementaryos'a geçişimin ilk günü her şey yolundaydı, kapatıp bir süre sonra tekrar açtığımda ve kullanmaya çalıştığımda giderek yavaşladığını gördüm, ayrıca tüm diskin dolu olduğunu söylüyordu fakat anlam verememiştim çünkü sadece steam, spotify ve google chrome yüklemiştim, df -h yazdığımda 450 gb hafızanın %100'ünü dolu gösteriyordu ve bilgisayar giderek daha kullanılamaz hale geldi, restart atmaya çalıştım fakat kapandıktan sonra bir daha açamadım.

tekrardan formatladım, internet bağlantısı bir sorun çıkarmasın diye ethernet kullanıyordum, tüm yükleme işleri bittikten sonra her şey yolundaydı, kasma veya diskin dolması söz konusu değildi. artık wireless'ı tekrar kullanma vakti geldiğini düşündüm. wireless'ı biostan tekrar açtım (pcie bus error hatası almıştım geçen seferde, çözüm aradığımda wirelessı devre dışı bırakıp ethernet kullanmanın sorunumu çözdüğünü görmüştüm) ve bilgisayar yavaş yavaş kasmaya başladı, her beş altı saniyede bir terminale df -h yazıyordum ve hafızası hiçbir indirme olmadığı halde yavaş yavaş doluyordu. tekrar ethernete geçtim.

bugün bir umut yine wireless'ı açtım biostan. her şey yolundaydı. fakat wirelesse bağlanır bağlanmaz bilgisayar yine kasmaya, 22gb dolu olan hafızam hızla 42,18gb'a yükseldi. fakat dediğim gibi hiçbir indirme yoktu. geçen seferki gibi olmasından korkup restart attım, şu an wireless biostan kapatılmış değil, fakat bağlanmadım, ethernete bağlıyım, hafıza hızla dolmuyor veya kasma sorunu yaşamıyorum.

neden wireless'a bağlanınca disk dolmaya başlıyor ve bilgisayar bu kadar kasıyor anlamış değilim. wireless kartım mı bozuk? çözebileceğim bir şey mi? teşekkür ederim şimdiden.

bazı bilgiler:
CPU~Dual core Intel Core i5-6200U (-MT-MCP-) speed/max~500/2800 MHz Kernel~4.15.0-60-generic x86_64 Up~29 min Mem~2137.5/7873.3MB HDD~500.1GB(8.3% used) Procs~258 Client~Shell inxi~2.3.56

DISTRIB_ID=elementary
DISTRIB_RELEASE=5.0
DISTRIB_CODENAME=juno
DISTRIB_DESCRIPTION="elementary OS 5.0 Juno"

00:00.0 Host bridge: Intel Corporation Xeon E3-1200 v5/E3-1500 v5/6th Gen Core Processor Host Bridge/DRAM Registers (rev 08)
00:02.0 VGA compatible controller: Intel Corporation Skylake GT2 [HD Graphics 520] (rev 07)
00:04.0 Signal processing controller: Intel Corporation Xeon E3-1200 v5/E3-1500 v5/6th Gen Core Processor Thermal Subsystem (rev 08)
00:14.0 USB controller: Intel Corporation Sunrise Point-LP USB 3.0 xHCI Controller (rev 21)
00:14.2 Signal processing controller: Intel Corporation Sunrise Point-LP Thermal subsystem (rev 21)
00:15.0 Signal processing controller: Intel Corporation Sunrise Point-LP Serial IO I2C Controller #0 (rev 21)
00:15.1 Signal processing controller: Intel Corporation Sunrise Point-LP Serial IO I2C Controller #1 (rev 21)
00:16.0 Communication controller: Intel Corporation Sunrise Point-LP CSME HECI #1 (rev 21)
00:17.0 SATA controller: Intel Corporation Sunrise Point-LP SATA Controller [AHCI mode] (rev 21)
00:1c.0 PCI bridge: Intel Corporation Sunrise Point-LP PCI Express Root Port #1 (rev f1)
00:1c.4 PCI bridge: Intel Corporation Sunrise Point-LP PCI Express Root Port #5 (rev f1)
00:1c.5 PCI bridge: Intel Corporation Sunrise Point-LP PCI Express Root Port #6 (rev f1)
00:1f.0 ISA bridge: Intel Corporation Sunrise Point-LP LPC Controller (rev 21)
00:1f.2 Memory controller: Intel Corporation Sunrise Point-LP PMC (rev 21)
00:1f.3 Audio device: Intel Corporation Sunrise Point-LP HD Audio (rev 21)
00:1f.4 SMBus: Intel Corporation Sunrise Point-LP SMBus (rev 21)
01:00.0 3D controller: NVIDIA Corporation GK208BM [GeForce 920M] (rev a1)
01:00.1 Audio device: NVIDIA Corporation GK208 HDMI/DP Audio Controller (rev a1)
02:00.0 Ethernet controller: Realtek Semiconductor Co., Ltd. RTL8111/8168/8411 PCI Express Gigabit Ethernet Controller (rev 10)
03:00.0 Network controller: Realtek Semiconductor Co., Ltd. RTL8723BE PCIe Wireless Network Adapter

Network:   Card-1: Realtek RTL8111/8168/8411 PCIE Gigabit Ethernet Controller
           driver: r8169
           Card-2: Realtek RTL8723BE PCIe Wireless Network Adapter
           driver: rtl8723be

speakerXXL

Kablosuz ağ sürücüsündeki bir regresyon sebebiyle, günlük (log) dosyaları şişiyor olabilir. Aşağıdaki komutla HWE destekli çekirdeğe geçiş yapmayı ve durumu gözlemlemeyi deneyin.

sudo apt-get install --install-recommends linux-generic-hwe-18.04

Ardından sistemi yeniden başlatın. Eğer disk doluluğu nedeniyle masaüstüne ulaşamazsanız; CTRL+ALT+F1 tuşları ille TTY uçbirimine ulaşıp, kullanıcı adı ve şifrenizi girip oturum açtıktan sonra, aşağıdaki komutla günlük dosyalarını temizlemeyi denersiniz.

sudo rm -f /var/log/{kern.log*,Xorg.*.log*}

Empat

Ağ kartlarıyla ilgili konu açarken, sorununuzun daha sağlıklı ve hızlı çözümlenebilmesi için aşağıdaki çıktıları iletinize kod etiketi içerisinde ekleyin:

Aşağıdaki komutla, sisteminizdeki ağa bağlanmak için kullanılan cihazlar ve sürücüleri hakkında bilgi alabileceğimiz inxi adlı aracı yükleyin.
sudo apt install inxi

İşletim sistemini ve sürüm bilgisini görüntüler.
cat /etc/lsb-release

Çekirdek sürümü ve işlemci mimarisini görüntüler.
uname -a

Bilgisayarda bulunan pci aygıtları görüntüler.
lspci

Bilgisayarda bulunan USB birimleri görüntüler.
lsusb

]Tüm bağlantı bilgilerinin rfkill durumunu görüntüler.
rfkill list all

Ağ bilgileri ve donanım özelliklerini görüntüler.
sudo lshw -C network

Ağın tüm arayüzlerini görüntüler.
ifconfig

Ağın kablosuz özellikli arayüzlerini görüntüler.
iwconfig

Algılanan kablosuz ağlarla ilgili çeşitli bilgileri görüntüler.
iwlist scanning

Yüklü modülleri listeler.
lsmod

Çekirdekten gelen durum ve sürücü mesajlarını görüntüler.
dmesg

"dmesg" mesajlarının son kısımlarını görüntüler.
dmesg | tail

Ağa bağlanmak için kullanılan cihazları ve sürücülerini görüntüler.
inxi -N
Everything for me is just Peace - Love - Coding. Also, as they say: I am a programmer, I have no life!