Dağıtım tavsiyesi

Başlatan b0romir, 31 Ağustos 2019 - 08:53:53

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

b0romir

Merhaba arkadaşlar bu tarz bir çok konu vardır.Ancak istekler ve kullanılan makinaların özellikleri farklı olduğu için bende açmak istedim.

Kullandığım makinanın özellikleri :

**HP Notebook - 15-ba009nt

**AMD Quad-Core A8-7410 APU (2.2 GHz, up to 2.5 GHz, 2 MB cache)

**8 GB DDR3L-1600 SDRAM (2 x 4 GB)

**AMD Radeon™ R7 M440 Graphics (4 GB DDR3 dedicated)

Yazılım geliştirme için kullanmak istiyorum.Ubuntu Gnome 18.04 belirli süre (8-9) açık kaldığında aşırı ram kullanıyor ve neredeyse kilitleniyordu makina.Restart atmak zorunda kalıyordum.

Aradığım özellikler .deb paket yöneticisi , olabildiğince stabil , hafif , görsellik(orta düzey) olabilir.

Dağıtım olarak Debian önerir misiniz ? Görsellikte istiyorum açıkcası xubuntu hafif ancak görsellik yok malum.Evet birinden vazgeçmem gerekiyor.
Debian konusunda gnome aynı şekilde ram tüketiyor mu ? farklı XFCE gibi var mı ? Stabil mi.

Empat

Xubuntu isabetli bir seçim olabilir.
Everything for me is just Peace - Love - Coding. Also, as they say: I am a programmer, I have no life!

gecegezen

Ben daha kötü bir sistem ile a4-8800 işlemci ve gpu ile unity arayüzü ile kullanıyorum ben menunm ama malesef desteği kesildi topluluktan birileri bir şeyler yapıyorlar ama yetişemiyorlar gibi görsellik olarak bence güzel ama malesef geleceği olmadığı için tavsiye edememem.
Yotube kanalım hepinizi beklerim...
https://www.youtube.com/channel/UCsRQPZxNJKZbfpGy6r97nJw

lnxdev

Ubuntu budgie deneyin yada elementary os deneye bilirsiniz. Bunlar dışında KDE ortamı sunan kubuntu var. Sanırım birde deepin masaüstü ortamı var farklı olarak ama ben hiç sevmemiştim bir göz atın.

meda

İstediğiniz sistemi kurabilirsiniz. Mint-Cinnamon, Manjaro-KDE... tabii ki 64 olmasına dikkat edin.
"BEDAVA Bedava yaşıyoruz, bedava;Hava bedava, bulut bedava;
Dere tepe bedava;Yağmur çamur bedava;Otomobillerin dışı,Sinemaların kapısı,Camekanlar bedava; Peynir ekmek değil ama Acı su bedava;Kelle fiyatına hürriyet, Esirlik bedava; Bedava yaşıyoruz, bedava. Orhan VELİ"

b0romir

Tüm yorum yazan arkadaşlara çok teşekkür ederim.Dikkate alacağım hepsini.

Ancak en önemli sorun olarak gördüğüm ubuntu 18.04 kullanırken yaşadığım , 8-9 saat açık kalsa ve alt planda hiç bir şey çalışmamasına rağmen RAM in neredeyse tamamını kullanıp kilitlemesinin yada bilgisayarı aşırı yavaşlatmasının sebebi nedir ?

Bu sorunu aşmak için restart yapmak zorunda kalıyordum.

gecegezen

gnome son sürümlerinde bir memory leak mühabbetinden bahsediyor ama tamir edildiği ve edilemediği dedikduları var onunla ilgili olduğunu düşünüyorum.

b0romir

Alıntı yapılan: gecegezen - 31 Ağustos 2019 - 19:46:35
gnome son sürümlerinde bir memory leak mühabbetinden bahsediyor ama tamir edildiği ve edilemediği dedikduları var onunla ilgili olduğunu düşünüyorum.

Evet bahsedildiği bir tarafa bizzat bu sorunu yaşadığım için ubuntu kullanmamaya karar verdim..Bu konuda bilgisi olan arkadaşlar var mı ?

bomi

Hocam bende Asus X550VX kullanıyorum. DeepinOS denedim gayet hoş fakat GPU ile ilgili sıkıntı çıktı takılıyordu. Ubuntu yükledim yenice. Buda GPU sorunu çıkarttıda devre dışı bırakıp nvidia yı yükleyince düzeldi.

Ben yeniyim fakat siz tecrübeliyseniz deepinos çok hoş duruyor deneyebilirsiniz

b0romir

deepinos öneriniz için teşekkür ederim ancak ben ubuntu kullanma taraftarı olmama rağmen gnome de yaşanan memory leak problemi çözüldü mü çözülmedi mi onu merak ediyorum ?
Bu konuda bilgisi olan arkadaşlar var mı ?

meda

3.32 No'lu sürümde onarıldı onarılmadı vs birşeyler yazıldı çizildi ancak donanım sayısı ve buna mukabil sistem özelleştirmeleri çok fazla değişiklik gösterdiğinden muallak bir durum ortaya çıkyor netice itibari ile başkalarının yaşadığı sorunları siz de deneyimleyerek yaşadıysanız illa da Linux fenomeni Ubuntu kullanırım diyorsanız 50 gün kadar sonra yayınlanması planlanan 19.10 sürümüne kadar idare edebilirsiniz. Mint-Cinnamon, Manjaro-KDE, ElementaryOS, DeepinOS .... gibi dağıtımları deneyimleyebilirsiniz.
"BEDAVA Bedava yaşıyoruz, bedava;Hava bedava, bulut bedava;
Dere tepe bedava;Yağmur çamur bedava;Otomobillerin dışı,Sinemaların kapısı,Camekanlar bedava; Peynir ekmek değil ama Acı su bedava;Kelle fiyatına hürriyet, Esirlik bedava; Bedava yaşıyoruz, bedava. Orhan VELİ"

nuktedan00

Deepin, Linux'un yüz karasıdır. Bir çift animasyona, bir ceylan gözlü rıhtıma kanmayın..
Meine ehre heisst treue!

extremebrutal

Alıntı yapılan: nuktedan00 - 01 Eylül 2019 - 11:24:14Deepin, Linux'un yüz karasıdır.

Neden böyle düşünüyorsunuz hocam?

Tilki

Alıntı yapılan: b0romirDağıtım olarak Debian önerir misiniz ? Görsellikte istiyorum açıkcası xubuntu hafif ancak görsellik yok malum.Evet birinden vazgeçmem gerekiyor.
Debian konusunda gnome aynı şekilde ram tüketiyor mu ? farklı XFCE gibi var mı ? *kararlı mi.
Üstat her ne kadar 18.04 tabanını kullanıyor olsa da Kde Neon'u öneririm. Benim dizüstü bilgisayarımın donanımı sizinkine kıyasla çok daha zayıf (i3-4030 1900Mhz, 4GB 1600 Mhz,  Intel Hd Graphics). Neon Ubuntu'dan (Gnome) çok daha akıcı çalışıyor. Ubunt tabanına sahip olsa da Neon oluşturulurken sanki arka tarafta bir şeyler optimize edilmiş, ayarlanmış da sistem daha rahat çalışıyor gibi. Üstelik tabanı bir sonraki LTS sürüme kadar sabit tutup, Plasma'nın her zaman en yeni sürümünü sağlıyor. Tavsiye ederim.

nuktedan00

[mention=648962]@extremebrutal[/mention] Çin menşeili yazılımlara güvenmiyorum. Birçoğu Çin'e verilerinizi yolluyor. Deepin de bunlara dahil. Bunun yanında görsellik arayan biri de değilim. İhtiyacım olan şey kararlılık. Maalesef ki Deepin de benim istediğim stabiliteyi sağlayamamakta. Deepin kullanıp 3 ayda bir Deepin'i yeniden yüklemektense, Debian'ı tek kurulumla senelerce kullanmayı tercih ederim..
Meine ehre heisst treue!

cosmicowl

[mention=648966]@nuktedan00[/mention] Tamamen açık kaynaklı bir dağıtımda ne gibi bir tehdit olabilir ki, zaten açık kaynaklı olması "çin hükümetine çalışmayan" milyonlarca kişinin kodları inceleyebileceği anlamına gelmiyor mu? Çünkü github sayfasında her şey var gibi. Açık kaynaklı olduğu tehditlerin olmadığı anlamına gelmez diyorsanız nedeni nedir, bilmediğimden soruyorum.

nuktedan00

Siz olayı çok yanlış anlamışsınız.. Bu camiayı ve ürünlerini futbol takımı tutar gibi tutmaktan vazgeçin. Benim bahsettiğim şey kullanıcı bilgilerinin sızdırılması. Örneğin şu sıralar Chrome OS'a aşırı merak sardım. Chrome OS'u araştırırken bulduğum Chromium OS'u taban alan Çin merkezli FydeOS isimli işletim sistemi de Deepin'in bu sıkıntısından nasibini almış mesela. Açık kaynakmışta, Github'mışta. macOS da açık kaynak kodlu bir sistemin üzerine inşa edilmiş ancak ortada size sunulan bir kaynak yok. Daha gerçekçi düşünmek gerek. Yoksa işletim sisteminde Linux, tarayıcıda Firefox diyip fanatiklik yaparsak eğer bu ülke Microsoft'un Cortana'sı ve daha nicesi gibi teknolojik nimetlere seneler sonrasında erişim sağlamak zorunda olmaya devam edecektir.

Elinizdeki son kullanıcı odaklı dağıtımları yavaşça yerine bırakın ve Arch, Gentoo gibi geliştirici odaklı dağıtımlara yönelin. Aksi takdirde piyasada Linux ile yeni tanışan kullanıcıların yolunun geçtiği Ubuntu, Mint gibi o kadar çok dağıtım var ki.. Onun şuyu, bunun buyu güzel diyerekten dağıtımlar havuzunda boğulur gidersiniz. Aman diyeyim..
Meine ehre heisst treue!

gecegezen

[mention=648979]@nuktedan00[/mention] arch, gentoo güzel dağıtımlar ama ben bir çok şeyi kontrol etmeyi sevsemde arch ile uğraşmak bana çok zor geliyor gentoo içinde derleme ve bayrak olaylarını girmiyorum bile anlamıyorum çünkü bir çok insanında bunları anlamasını bekleyemezsiniz.
MacOS örneğinize gelirsek ki macOS bildiğim kadarı ile bsd lisansı üzerine kurulmuştu.bsd lisansıda gnu da ki gibi yaptığın değişiklikleri yayma zorunluğun yok yani açık kaynak kodlu diyemeyiz artık. Yanlış bilmiyorsam bsd bir aralar bir deney yapılmıştı kaynak kodlar arasına zararlı olmayan ama zararlıymış gibi bir kod yerlestirilmişti ne zaman fark edilecek diye ki fark edilmemisti. Yani açık kaynaklı diye güvenli olacak diye bir şey yok ama bana sorarsanız kaynak kodunu vermeyen kisiye neden güvenim veya bir sorun olduğu zaman belki ben kendim çözecem ki bir kaç programda ufak tefek satırları silerek veya değiştirerek daha önce kendi istediğim şekilde kullandığım oldu. Kapalı kaynakta bunu yapamam. Açık kaynağın olayı daha ziyede bence bu.
Neyse bu konu çok dağıldı bence çok uzatmayalım bu konuyu.

cosmicowl

[mention=648980]@gecegezen[/mention] Teşekkürler bilgilendirdiğiniz için. [mention=648979]@nuktedan00[/mention] Fanatik olduğumu nereden çıkardınız? Fanatik olsam sistemin nasıl tehditler içerdiğini öğrenmeye çalışır mıydım?

nuktedan00

[mention=648986]@cosmicowl[/mention] Genelleme yapıyordum dostum. Şu sıralar bu olay biraz canımı sıktı. Hatta bir başlık bile açtım. Kusura bakma yani..
Meine ehre heisst treue!

mustafayilmazist

Alıntı yapılan: nuktedan00 - 01 Eylül 2019 - 20:13:19
[mention=648962]@extremebrutal[/mention] Çin menşeili yazılımlara güvenmiyorum. Birçoğu Çin'e verilerinizi yolluyor. Deepin de bunlara dahil. Bunun yanında görsellik arayan biri de değilim. İhtiyacım olan şey kararlılık. Maalesef ki Deepin de benim istediğim stabiliteyi sağlayamamakta. Deepin kullanıp 3 ayda bir Deepin'i yeniden yüklemektense, Debian'ı tek kurulumla senelerce kullanmayı tercih ederim..

@nuktedan00,
epeydir ubuntu kullanıyorum ama hala ayarlar noktasında, sorunlar noktasına iyi değilim, ama bana göre kararlı değil. ve bir arayış içindeyim. bir öneri lazım,
bir yazılımcı olarak ne kullanmalıyım? stabil olmalı ve görselliği düzenlemek istiyorum.

grayloop

https://tonghuix.io/tur/11-programlama-ve-gelistiriciler-icin-en-iyi-linux-dagitimlari-2020-edition/

https://www.routech.ro/tr/gelistiriciler-ve-programcilar-icin-en-iyi-5-linux-dagitimi/

Yukarıdaki gibi bağlantılara göz atabilirsiniz.

Ek olarak: Sistemin i3, 4 Gb Ram Ubuntu 20.04 kullanıyorum. KDE uygulamaları gibi sistem yoran uygulamalar dışında bu sistemde oldukça iyi iş görüyor. Aynı makinede Win10 da var, iki sistemi kıyaslayınca fark çok.

Debian ve Ubuntu kıyaslamalarına bakmıştım, Debian Ubuntu'ya göre biraz daha kararlı (ihtiyaç ve beklentiler kişilere göre değişebilir), diğer taraftan yazılım çeşitliliği açısından Ubuntu daha iyi (bu da ihtiyaç ve beklentilerle ilgili tabii).

Kolay gelsin.
hüzün ki en çok yakışandır bize
belki de en çok anladığımız
                                 H. Yavuz

mustafayilmazist

@eyvallah grayloop,
centos için ne düşünürsünüz.?

grayloop

Centos denemedim. Eski sürümleri için güncelleştirme yayınlıyorlarmış ama son sürümü Aralık 2015.

https://tr.wikipedia.org/wiki/CentOS
hüzün ki en çok yakışandır bize
belki de en çok anladığımız
                                 H. Yavuz