Farklı disklerdeki Windows ve Ubuntu için açılışta disk seçimi yapmak.

Başlatan rapiduser, 22 Ağustos 2019 - 11:42:16

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

rapiduser

Merhabalar.

Forumu aradım ama konusu varsa da bulamadım.

Bilgisayarımda bir diskte Windows 7 kurulu. Diğer diske Ubuntu kurulumu yaptım.

Şu anda bilgisayarı açarken grub ekranı geliyor ve işletim sistemi seçip devam ediyorum. Fakat benim istediğim grub ekranını iptal edip açılışta disk seçerek istediğim işletim sistemine bu şekilde geçiş yapmak.

Bunu yapabilir miyim? Yardımcı olmanızı rica ediyorum.

Teşekkürler.

rapiduser

decent

F8, F12 gibi boot menü kısayol tuşuna basarsan tam istediğin pencere açılır, seçimini yapıp devam edersin.
Anakart marka/modelin nedir ?

rapiduser

Alıntı yapılan: decent - 22 Ağustos 2019 - 18:22:27
F8, F12 gibi boot menü kısayol tuşuna basarsan tam istediğin pencere açılır, seçimini yapıp devam edersin.
Anakart marka/modelin nedir ?

Aslında yapmak istediğim bu. Fakat ben istiyorum ki bu tuşları kullanmadığımda grub ekranı olmasın ve direk Windows 7 başlasın. Ubuntu'yu kullanmak istediğimde f8 ile diğer diskten boot etmeyi seçeyim.

Teşekkürler.

gecegezen

bios ekranından windowsun kurulu olduğu diski üst sıraya aldığınızda zaten grub görünmeden windows başlar siz boot menü tuşu menüden ubuntunun olduğu diski seçtiğinizde ubuntu açılmalı.ama ubuntu'yu yüklemek için eski sistemlerde grub malesef gerekli fakat grub süresini "0" indirip grub hiç görünmeden ubuntu ile yüklemesini sağlayabilirsiniz. forumda nasıl yapıldığı ile ilgili anlatımlar mevcut.
Yotube kanalım hepinizi beklerim...
https://www.youtube.com/channel/UCsRQPZxNJKZbfpGy6r97nJw

rapiduser

Alıntı yapılan: gecegezen - 23 Ağustos 2019 - 22:22:51
bios ekranından windowsun kurulu olduğu diski üst sıraya aldığınızda zaten grub görünmeden windows başlar siz boot menü tuşu menüden ubuntunun olduğu diski seçtiğinizde ubuntu açılmalı.ama ubuntu'yu yüklemek için eski sistemlerde grub malesef gerekli fakat grub süresini "0" indirip grub hiç görünmeden ubuntu ile yüklemesini sağlayabilirsiniz. forumda nasıl yapıldığı ile ilgili anlatımlar mevcut.

Dediğiniz yöntemi deneyeceğim. Bilgi için teşekkür ederim.

ali_ylmaz0390

merhabalar öncelikle buralarda yeniyim ve sorunumu nereye yazacağımı tam olarak bulamadım eğer doğru adres burası değilse şimdiden özür dilerim.
ubuntu kurulumunu yeni aldığım bilgisayarıma yapamıyorum bir çok şeyi denedim açılışta fare ve klavyeyi 15 20 sn sonra görmemeye başlıyordu biraz önce tekrar denedim artık görüyor boot repair yapmaya çalıştım ancak olmadı, daha doğrusu yapamadım :(
bilgisayar yeni olduğu için uefi modu olan "fast boot" ve "rst" yi disabled yaptım ancak sonuç hep aynı hep "couldnt get uefi db list" hatası alıyorum
yardımcı olabilen olursa çok sevinirim
şimdiden teşekkürler.

bilgisayar
monster abra a5v2

[eklenti yönetici tarafından silindi]

gecegezen

Bu hata tanıdık geldi bana ama acaba secure boot kapatdınız mı bios menüsünden.
Yotube kanalım hepinizi beklerim...
https://www.youtube.com/channel/UCsRQPZxNJKZbfpGy6r97nJw

ali_ylmaz0390

Alıntı yapılan: gecegezen - 27 Ağustos 2019 - 16:42:13
Bu hata tanıdık geldi bana ama acaba secure boot kapatdınız mı bios menüsünden.

merhabalar öncelikle teşekkürler evet secure boot kapalı  :-\