[Çözüldü] Debian yüklerken hangisini seçmeliyim ve ne farklari var (usbden)

Başlatan 4lp, 18 Ağustos 2019 - 22:37:34

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

4lp

İyi akşamlar,
Usb ile başlattım bilgisayarı ne farklari var ve hangisini seçmeliyim?

Debian GNU/Linux live (kernel 4.19.0-5-amd64)
Debian live with localisation support
Debian installer
Debian installer with speech synthesis

.py

usbden başlattığınıza göre kurulum yapacaksınız kurulum için Debian installer 'ı seçmelisiniz.

4lp

.py

Alıntı yapılan: 4lp - 18 Ağustos 2019 - 22:45:25
[mention=648698]@.py[/mention] diğerleri ne için?

Debian GNU/Linux live (kernel 4.19.0-5-amd64) -> kernel 4.19 versionu ile canlı olarak debianı başlatmanız için
Debian live with localisation support -> yerelleştirme desteği ile canlı çalıştırmak için
Debian installer -> direk kurulum için
Debian installer with speech synthesis -> bunu ne oldugunu anlamadım

4lp

[mention=648700]@.py[/mention] kusuruma bakmayin birini eklememisim graphical debian installer internette adam bunu kuruyordu

nuktedan00

Debian installer with speech synthesis yanlış bilmiyorsam eğer kurarken ekrandaki yazıları size okuyan bir yardımcı ile sistemi başlatıyor. Görme engelliler için bir seçenek sanırım.. Siz Graphical Install'ı seçin. Grafik arayüz ile kurulum desteği sağlıyor size. Normal Install seçeneği ise biraz daha eski tarz bir kurulum ekranı ile sizi karşılıyor..
Meine ehre heisst treue!

.py

Alıntı yapılan: 4lp - 18 Ağustos 2019 - 22:50:19
[mention=648700]@.py[/mention] kusuruma bakmayin birini eklememisim graphical debian installer internette adam bunu kuruyordu

graphical -> bu seçeneği seçtiğinizde masaüstü ile birlikte debian açılır bilgisayarınızda gezinebiliyorsunuz isterseniz kurulmda yapabilrisiniz. graphical 'den kasıt sisteminiz masaüstüyle birlikte açılıcak anlamına geliyor

nuktedan00

[mention=648703]@.py[/mention] Öyle bir olay yok hocam  ;D Graphical Install bu oluyor: https://resmim.net/f/XqlflU.png Normal Install ise  bu: https://resmim.net/f/hrht3O.png
Meine ehre heisst treue!

4lp

.py

Alıntı yapılan: nuktedan00 - 18 Ağustos 2019 - 22:54:54
[mention=648703]@.py[/mention] Öyle bir olay yok hocam  ;D Graphical Install bu oluyor: https://resmim.net/f/XqlflU.png

linki açtım link boş siyah ekran:)

nuktedan00

[mention=648705]@4lp[/mention] Hayır hocam görsel olarak o şekilde. Dil seçme Graphical'da da var Normal olanında da..

[mention=648706]@.py[/mention] Arkadaş açabilmiş hocam linki..
Meine ehre heisst treue!

4lp

[mention=648703]@.py[/mention][mention=648707]@nuktedan00[/mention]
Tamam yardımlarınız için teşekkürler
Forum a kayıt olduğumdan beri çocuğunuz gibi bakıyorsunuz bana ;D

nuktedan00

Alıntı yapılan: 4lp - 18 Ağustos 2019 - 22:59:27
[mention=648703]@.py[/mention][mention=648707]@nuktedan00[/mention]
Tamam yardımlarınız için teşekkürler
Forum a kayıt olduğumdan beri çocuğunuz gibi bakıyorsunuz bana ;D
Estağfirullah hocam işimiz bu :)
Meine ehre heisst treue!

.py

4lp

illedelinux

Alıntı yapılan: 4lp - 18 Ağustos 2019 - 22:37:34
İyi akşamlar,
Usb ile başlattım bilgisayarı ne farklari var ve hangisini seçmeliyim?

Debian GNU/Linux live (kernel 4.19.0-5-amd64)
Debian live with localisation support
Debian installer
Debian installer with speech synthesis

Seni ilgilendiren bu üçüdür, birincisinde canlı oturuma geçersin, sistemi kurmadan kullanır-denersin, kurmak istersen de yine canlı oturumda Gui aracı Calamares kurucuyla kurarsın.
İkincisinde sadece kurucu gelir ama Farklı bir arayüze sahiptir, daha ziyade deneyimliler tercih eder.
Üçüncüsü ikinciye kıyasla biraz daha kolaydır ama ikinciyle pek farklı sayılmaz.
1- Debian GNU/Linux live (kernel 4.19.0-5-amd64)
2- Debian installer
3- Graphical İnstaller

Debian bir önceki sürüme kadar canlı oturumda kurucu aracı yoktu, bahsettiğim ikinci veya üçüncü seçenekle kurulum yapılırdı, bu sürümde gelişmiş bir kurucu olan Calamares'i dahil ederek, özellikle son kullanıcılar için müthiş bir gelişme gösterdi.
GNU/Linux kullanmıyorum, onu yaşıyorum...