linux altında live-stream tv izlemek için güzel bir program buldum...

Başlatan aperon, 17 Ocak 2009 - 03:36:27

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

aperon

Paylaşımıma bir bakayım dedim,nasıl kurulacağı bitmiş konu nasıl kaldırılacağına gelmiş: )
Güzel uygulama halen kullanmaktayım yerine daha iyisini bulamadım...
Stream olayıyla ülkemizin altyapısında(en ucuz sınırsız) rahatça tv kanallarımızı izleyebileceğimiz bir uygulama gerek...
Belki Adobe Air ile yapılır: )

ırmak

@bytan teşekkürler anlatım için.
Bir sorum olacak, bende terminale livestation yazınca açılmıyor bu program.
/usr/local/Livestation yolundan çalıştırıyorum.
Ama terminalden olmuyor-olamıyor.
Neyi yanlış yaptım acaba?

bytan

Çıktısı ne oluyor @ırmak?

ls -l /usr/bin | grep Live

Kurulum sırasında sembolik bağ atıp atmamayı soruyor kurulum betiği. Belki bağ atamamış olabilir:

Alıntı YapCreate a symlink in /usr/bin [Y/n]:

Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

ırmak

irmak@irmak-laptop:~$ ls -l /usr/bin | grep Live
lrwxrwxrwx  1 root   root          23 2010-01-18 15:26 Livestation -> livestation/Livestation
lrwxrwxrwx  1 root   root          23 2010-01-18 15:26 livestation -> livestation/Livestation

Çıktısı budur.

bytan

Bağ yolu garip görünüyor. Şöyle yenisini oluşturalım ve arkasından çalıştırmayı deneyelim:

sudo ln -s /usr/local/Livestation/Livestation /usr/bin/Live
Live

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
PF @ ST

ırmak

bytan

Çıktıları bizimle paylaşır mısın? Bin yolun olarak neler görünüyor?

env | grep -i path

PF @ ST

heartsmagic

@bytan'a ek olarak sorayım, Livestation dizini nerede? /usr/local/Livestation dediğin dosya mı dizin mi?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

ırmak

@bytan

irmak@irmak-laptop:~$ env | grep -i path
LIBGL_DRIVERS_PATH=/usr/lib/dri
PATH=/usr/local/sbin:/usr/local/bin:/usr/sbin:/usr/bin:/sbin:/bin:/usr/games

@heartsmagic
/usr/local/Livestation dizinindeki Livestation dosyasını çalıştırıyorum.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 19 Ocak 2010 - 15:12:05

Tabi ben terminalden pek anlamıyorum.
O yüzden /usr/bin dosyasına baktım bir de.
2 tane livestation dosyası var.
Özelliklerinde bağlantı (kırık) (inode/symlink) yazıyor.
Sanırım bu sorunlu kısım.
Tabi nasıl düzelteceğim hakkında fikrim yok.

bytan

Zaten uçbirim çıktısında da kırıklık görünüyordu. Bu yüzden dosya yolundan emin olamıyoruz. Gerek sorunsuz çalışması sırasındaki gerekse sonradan oluşturduğumuz Live komutunu verdiğin andaki -komutları verdiğin satırlar dahil olarak- çıktıları buraya aktarır mısın?

PF @ ST

ırmak

Alıntı yapılan: bytan - 19 Ocak 2010 - 18:24:56
Zaten uçbirim çıktısında da kırıklık görünüyordu. Bu yüzden dosya yolundan emin olamıyoruz. Gerek sorunsuz çalışması sırasındaki gerekse sonradan oluşturduğumuz Live komutunu verdiğin andaki -komutları verdiğin satırlar dahil olarak- çıktıları buraya aktarır mısın?

Ben sanırım tam olarak anlayamadım, kusura bakmayın.
Programı terminalden çalıştırmamıştım zaten.
/usr/local/Livestation yoluna Nautilus üzerinden gidip scripti çalıştırıyordum.
Terminalden bir tek şöyle açmayı biliyorum;

irmak@irmak-laptop:~$ cd /usr/local/Livestation
irmak@irmak-laptop:/usr/local/Livestation$ sh Livestation

onun da çıktısı burada bitiyor.

bytan

Evet soru biraz karışık olmuş. :) Ama istediğim şeyi yapmışsın.
Dosyanın yolunda sorun görünmüyor. Uçbirimde dün oluşturduğumuz Live komutunu kullanarak açmaya çalıştığında ne oluyor?

Live

PF @ ST

ırmak

Oldu.
Ben
live
yazıyormuşum.
Terminal
Live
bekliyormuş.

Kusura bakmayın dikkatsizliğim yüzünden vaktinizi çaldım.
Teşekkürler çözüldü sorunum.

bytan

PF @ ST

ırmak

aperon

Alıntı yapılan: ırmak - 22 Ocak 2010 - 16:38:15
Anlatım Wiki'ye eklenmiştir.
Tekrar teşekkürler.

http://wiki.ubuntu-tr.net/index.php5/Livestation
galiba başlığımla wiki'ye bir program kazandırmışım:)
aylar yıllar geçti hala bu uygulamayı kullanmaktayım ama bunun yerine kullanabileceğimiz bir uygulama daha yazılmadı...
biri adobe air uygulaması olarak şu sitelerdeki tv gösteren uygulamalara benzer birşey hazırlasa çok mutlu olacağım...

omerismail

sitesinde deb paketi var . oradan kurdum çalışıyor. bazı yerli kanallarımız çalışmıyor
selamlar

caglar.dursun

Sanırım bu program flash ile tasarlanmış keza sistemin CPU sunun %90 lık kısmını sömürüyor (Bu kanıya kapılmamın sebebi aynı zamanda home dizinimde .macromedia/Flash_Player/#SharedObjects/TCBZQ9BM/www.livestation.com/ diye bir klasör yaratmış olmasıda yatıyor.)

Bence bu tarz programlar yerine belli protokoller üzerinden (mms,pps vb.) streaming yapan kanalları listeleyip bi VLC playlist i yada totem player playlisti haline getirip buraya upload etsek daha mantıklı ve tutarlı olur.Hem böylece adobe un reddettiği ancak chrome developerlarının direttiği linux üzerindeki flash plugin indeki sorunun ceremesinide çekmemiş oluruz.

Eğer playlist hazırlanırsa gstreamer kullananarak pyGTK ile arayüzü hazırlanmış ufak bir projede oluşturabiliriz (Daha önce windows platformunda directshow uygulamaları yazdığım için bu konuda bişeyler yapabileceğimi düşünüyorum).Hem bu tarz bi uygulama hazırlanırsa linux üzerinde hala EULA yı dayatan salak saçma programları kullanmamış oluruz.

ırmak

Alıntı yapılan: caglar.dursun - 11 Şubat 2010 - 04:27:35
Sanırım bu program flash ile tasarlanmış keza sistemin CPU sunun %90 lık kısmını sömürüyor (Bu kanıya kapılmamın sebebi aynı zamanda home dizinimde .macromedia/Flash_Player/#SharedObjects/TCBZQ9BM/www.livestation.com/ diye bir klasör yaratmış olmasıda yatıyor.)

Bence bu tarz programlar yerine belli protokoller üzerinden (mms,pps vb.) streaming yapan kanalları listeleyip bi VLC playlist i yada totem player playlisti haline getirip buraya upload etsek daha mantıklı ve tutarlı olur.Hem böylece adobe un reddettiği ancak chrome developerlarının direttiği linux üzerindeki flash plugin indeki sorunun ceremesinide çekmemiş oluruz.

Eğer playlist hazırlanırsa gstreamer kullananarak pyGTK ile arayüzü hazırlanmış ufak bir projede oluşturabiliriz (Daha önce windows platformunda directshow uygulamaları yazdığım için bu konuda bişeyler yapabileceğimi düşünüyorum).Hem bu tarz bi uygulama hazırlanırsa linux üzerinde hala EULA yı dayatan ***** saçma programları kullanmamış oluruz.

Sanırım yanlış bir tespitte bulunmuşsunuz. Programı kullandığım halde bende böyle bir klasör yoktu çünkü. Ama diğer klasörlerin isimlerine bakınca bir fikir sahibi oldum. Bahsettiğiniz dizinde yaratıldığını varsaydığınız dosyayı silin. Sonra tarayıcınızdan www.livestation.com adresine giriş yapın. Dizinin oluştuğunu göreceksiniz. Yani bunun programla değil ziyaret ettiğiniz adreslerde kullanılan Flash'la ilgisi var.

Gerisi için yorum yapamıyorum çünkü büyük çoğunluğu İngilizce sözcükler ve bilgisayar terimleri kullanılarak oluşturulmuş cümleleri anlamakta güçlük çekiyorum.

heartsmagic

@caglar.dursun, keşke her tev böyle yayım sağlasa da bizler doğrudan izleyebilsek. Fakat sağlamıyor birçoğu, sağlıyorum diyen de bir süre sonra kapatıyor.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

aperon

streaming yapan kanalları listeleyip bi VLC playlist'i olarak yayınlama düsüncenizi bekliyorum:)
gerçekten harika olur...

qhareb

Wiki'deki anlatımla kurdum. Çok hoş bir program. Anlatım için teşekkür ederim @bytan.
"İşte dünyanın sonu gelir böylece
Bir patlamayla değil fakat
Bir iniltiyle" 
  T. S. Eliot

asicok

ben sadece türkiyedeki türkçe tvleri seyretmek istiyorum.
cevap bekliyorum
Oyun oynayacak yaşı geçti abisi artık ubuntulu oldu.

Yiğit Ateş

Alıntı yapılan: asicok - 04 Nisan 2010 - 14:28:05
ben sadece türkiyedeki türkçe tvleri seyretmek istiyorum.
cevap bekliyorum
Programın sitesinde üye olduktan sonra site üzerinden kanal eklemen gerekiyor. Daha sonra programda üye adınla oturum açtıktan sonra eklediğin kanalları izleyebilirsin.

akordion

ubutuyu çok sevdi :)